یزد شهر سنت و اصالت است

توصیۀ اکید میزبون به این دسته از افراد تشنۀ دانستن و تجربیات منحصر به فرد سفر به شهر هزار رنگ یزد است. یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز را باید در خیابان لطفعلیخان زند و در همسایگی نارنجستان قوام بیابید. این خانه در ضلع غربی باغ نارنجستان قوام، با همت «علی محمدخان قوام الملک دوم» در سال ۱۲۹۰ هجری قمری ساخته شد که در نهایت در سال ۱۳۰۲ توسط «محمدرضاخان قوام الملک سوم» تکمیل شد.

این شهر در سال 1358 به ثبت جهانی یونسکو رسید تا یادگاری برای آیندگان باشد. این شهر از سمت باختر به کوه دراک، از شمال به کوه های سبز پوشان، بابا کوهی، چهل مقام و بمو؛ همچنین رشته کوه های زاگرس محصور شده است. امروزه دانشگاه شیراز، بزرگ ترین دانشگاه استان و یکی از بهترین مراکز دانشگاهی ایران به شمار می رود که در علوم پزشکی و تشخیص طب نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای مختلف نیز دارای اهمیت است. برای گشتگذار در دیدنیهای اطراف شهر شیراز و دیگر مناطق ایران، با مجله گردشگری علیبابا همراه شوید.

بقعه سید میرمحمد و آرامگاه برادر ایشان، احمدبن موسی، مجموعه زیارتی شاهچراغ را به یکی از جاذبههای مذهبی و گردشگری در شیراز تبدیل کردهاند. اگر به دنبال هتلی در نزدیکی این مجموعه تاریخی هستید، پیشنهاد ما به شما هتل جهانگردی تخت جمشید شیراز است که به آسانی قابل رزرو می باشد. نکته قابل توجه این است که رستوران هفت خوان در نزدیکی هتل بزرگ، واقع شده است. رستوران هفت خوان شیراز یکی از مشهور ترین و لوکس ترین رستوران های شهر است که دارای چندین طبقه می باشد.

البته بسیاری از هتل های شیراز در نزدیکی این محله قرار گرفته اند، اما دانشگاه شیراز و هتل چمران شیراز که اطلاعات کامل آن در دانستنی هتل شیراز موجود است، در بطن منطقه شمالی شهر نرگس ها قرار دارد. این هتل در همسایگی ارگ کریمخان زند می باشد که همین امر باعث شده تا بیشتر گردشگران تمایل به رزرو این هتل داشته باشند. اینچنین بود که تجار و بازرگانان اروپایی از سویی و تجار و بازرگانان هندی از سویی دیگر راهی این سرزمین شدند.

همچنین جمعیت قابل توجهی بهائی در این شهر زندگی می کنند که بعد از تهران دومین شهر برای بهائی ها است. با این که بیشتر جمعیت شیراز مسلمان هستند، اما بیش از 20 هزار یهودی در این شهر زندگی می کنند. چون این استان پهناور، سراسر سرشار است از شهرهای دیدنی و آتشکدههای معروف و چندین و چند دخمه. در گذشته طبیعتاً چندین روستا در نزدیکی ارگ و شیراز وجود داشته که اکنون به بافت شهری ملحق شده اند. مترو شیراز در سال 1380 هجری شمسی توسط سازمان راه آهن شهری شیراز افتتاح شد که این قطار شهری شامل 6 خط مجزا می شود.

شهری که در سده های چهارم و پنجم قمری بر سر زبان ها افتاد و به پایتختی سلسله آل بویه رسید. آب و هوای شهر نرگس ها در فصل های متنوع، تغییر می کند ولی در کل آب و هوا و اقلیم این شهر نیمه خشک تلقی می شود. علاوه بر این، شهر یزد پهنۀ پهناوری است که در آن پیروان چند دین اقامت دارند و همین امر به غنای فرهنگی در این شهر بیش از پیش افزوده است. محال ممکن است کمی نام تخت جمشید را بشنود و از عظمت پادشاهی ایران سخن نگوید.

پالایشگاه نفت از دیگر صنایع مهم در شهر نرگس ها است که البته 53٪ از لوازم الکترونیکی ایران در شیراز سرمایه گذاری شده اند. در دوره پهلوی نیز چندین بیمارستان چون بیمارستان مهم نمازی، کارخانه و دانشگاه شیراز و پالایشگاه نفت احداث شد. پ.ن: علاوه بر موارد ذکر شده در حوالی شهر یزد چندین و چند کویر جذاب و دلربا وجود دارند که هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران را به خود فرا میخوانند.

در کنار تهران و اصفهان، شهر نرگس ها یکی از انگشت شمار ترین شهرهای ایران با جمعیت قابل توجه یهودی است که چندین کنیسه فعال دارد. پ.ن اول: در دورۀ مغول، مغولان به قبول جزیه و خراج از طرف حکمرانان محلی، قبول ایلی یا ایلشدن میگفتند. سطح هشت ضلعی رختکن یا همان سربینه، با هشت ستون، حوض، طاقهای زیبا و سکو، به زیبایی آراسته شده است. این آبشار زیبا سرچشمه ی یک رودخانه کوچک است که از دل صخره ها به بیرون می ریزد.

تخت جمشید تقریبا 50 کیلومتر از شهر نرگس ها فاصله دارد که در شمال شرقی شهر واقع شده است. این شهر فرهنگ و هنر، تعداد قابل توجهی از باغ ها را در خود جای داده است. به اعتقاد بسیاری، ایده ساخت بازار وکیل توسط کریمخان، از معماری «بازار قیصریه» در شهر «لار» که توسط «شاه عباس» بنا شده، ناشی میشود. در ادامه با برخی از بازار های مهم شیراز و مراکز خرید تجاری و تفریحی این شهر آشنا خواهید شد. این شهر یکی از مکان های مهم گردشگری در ایران است که میراث فرهنگی آن از اهمیت جهانی برخوردار می باشد.

شیراز دارای اجتماعات مهم یهودی و مسیحی بوده با این که جمعیت بیشتر این شهر مسلمان هستند. محیط بسیار مفرح و شاد این شهر بازی سبب شده تا محبوبیتی چشم گیر نزد گردشگران کسب کند. مرکز خرید زیتون، از دیگر بازار های قیمت مناسب شهر است که می توانید هرآنچه نیاز دارید را با قیمتی بسیار منصفانه تهیه کنید. مدرسه خان یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که مثل بیشتر جاذبههای این شهر، رنگوبویی از تاریخ دارد. بیشترین تعداد دخمهها، بیشترین تعداد آتشکدهها و همچنین بیشترین تعداد آثار شاهکارهای معماری، که از دوران صفوی به یادگار باقی ماندهاند، در این شهر اصیل به چشم میخورند.

از جملۀ این بناهای تاریخی میتوان به این موارد اشاره کرد: باغ دولتآباد، مدرسه خان، باغ ناصریه، بازار خان، میدان خان، بازار قیصریه. دو بنای تاریخی دیگر در چند متری مسجد وکیل واقع شدهاند و با آن همنام هستند. هوای این شهر در تابستان گرم است با متوسط دمای 38.8 درجه سانتی گراد و در زمستان، میانگین دمای آن پایین تر از انجماد در ماه های دی و بهمن است.

دوره انتظار بیمه تکمیلی انفرادی سامان برای خدمات بستری و جراحی ۳ ماه و دوره انتظار برای زایمان ۹ ماه میباشد. پوشش دندانپزشکی بیمه تکمیلی انفرادی سامان : تا سقف ۱ میلیون تومان می باشد. برای مسیر تهران تا شیراز قطارهای مختلفی (لوکس، ۴ تخته و ۶ تخته) وجود دارد که بسته به نوع قطار، زمان سفر میتواند بین ۶ تا ۱۵ ساعت باشد. داستانی که از قلب تاریخ سر بر آورده است و به قدری شور و نشاط و هیاهو دارد که میتواند تا قلب مخاطبش جریان پیدا کند چون ناگزیر آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.

بازار وکیل از محبوبترین جاهای دیدنی شیراز برای عاشقان بازارگردی در سفر است. اما اگر ساکن شهرهایی سردسیر هستید شاید بهتر باشد در فصل تابستان شهر یزد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب نکنید. همچنین آپارتمانهای شخصی زیادی توسط مردم این شهر به گردشگران اجاره داده میشود. در سفرۀ صبحانۀ مردم عزیز استان و مخصوصاً شهر یزد، نان خاصی به نام کُپک به همراه لَتیر و همچنین نان خشک سنتی را خواهید دید. شهر شیراز از سطح دریا 1486 متر ارتفاع دارد و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است.

موسیقی در شیراز همچون شعر و آواز اهمیت ویژه ای دارد، از این رو شیرازی ها اغلب اهل بزم، مهمانی و گپ و گفت توام با شادی هستند. غذای لذیذ، فضای سنتی همراه با تخت چوبی و گوش سپردن به موسیقی اصیل از دیگر مزیت های رستوران صوفی به شمار می رود. استفاده از شیشههای رنگی، این جاذبه را بیش از حد تماشایی کرده است و همچنین هنر کاشیکاری نیز به درون حرم رنگولعاب زیبایی بخشیده است. جلوه ای مخملی و سبز به آن داده تا گردشگران نهایت استفاده را از این فضا ببرند. ارگ کریمخان با دیوارها و برجهای خوشقدوقامتش، در شمال شرقی میدان شهدا خود نمایی میکند و میتوان آن را تاریخ مصور شیراز از روزگار زندیه دانست.

این ماجراجویی لذتبخش شما را به دوران گذشته ایران میبرد و با دانستنیهای جالبی روبهرو میکند. دنیا با ماجراجویی قشنگتره و سفر شیرینترین ماجرای دنیاست. در شیرازگردی از ماجراجویی در حمام وکیل و تماشای این موزه جذاب لذت خواهید برد. اما شاید این پرسش ایجاد شود که بنابراین بهترین زمان برای سفر به شهر یزد چه وقتی از سال خواهد بود؟ شهر بازی سرپوشیده گاندو از دیگر مراکز تفریحی و گردشگری شیراز می باشد که در سال 91 افتتاح شده است. دروازه اصفهان از محله های درب شاهزاده، چپرخانه، محله ده بزرگی ها، بازارچه فیل و … این دروازه زمانی حاوی دو قرآن، دست نوشته سلطان ابراهیم بن شاهرخ گورکانی در یک اتاق فوقانی بود که اکنون صحیفه های شریف به موزه پارس منتقل شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید