یزد شهر سنت و اصالت است

با وجودی که جاهای دیدنی شیراز به هم بسیار نزدیک هستند، اما تعداد زیاد آنها موجب میشود گاهی نتوانیم از همه آنها بازدید کنیم. چرا بازدید از شیراز را پیشنهاد میکنیم؟ در روز سوم برنامه سفر به شیراز در بخش شمالی رود خشک گشت و گذار میکنیم و از آرامگاه دو تن از بزرگان شعر و ادب فارسی، یعنی حافظ و سعدی بازدید میکنیم. در باغ نارنجستان قوام جدا از درختان نارنج و فضای سبز زیبا، میتوانید از اشیای تاریخی اهدایی توسط پروفسور آرتور پوپ، ایران شناس مشهور هم بازدید کنید.

چون با سفر به یک شهر تاریخی میتوانیم به نوعی در زمان سفر کنیم و اگر ذهن خیالپردازی داشته باشیم میتوانیم خیلی راحت مردمان دوران گذشته را بر آن پهنه تصور کنیم که چطور به زندگی مشغول هستند و چه احساسی در مورد زندگی و اتفاقاتی که هر روز از سر میگذرانند دارند. مهمترین جایی که میخواهیم از آن بازدید کنیم مجموعه وکیل است که یادگار دوره زندیه و کریمخان زند است. شیراز دارای آب و هوایی گرم و نسبتا خشک است و به همین سبب تابستانهایی نسبتا گرم و زمستانهایی سرد دارد.

غنای فرهنگی در شهر یزد سبب شده است که آداب و رسوم ایرانی اسلامی و همچنین آداب و رسوم ایرانی باستانی به زیباترین و باشکوهترین شکل ممکن برگزار شوند. مسجد نصیرالملک که به سبب شیشهکاریها و پنجرههای رنگارنگش به مسجد صورتی هم مشهور است، از زیباترین مساجد شیراز و ایران به شمار میرود. سعدی یکی از بزرگترین شاعران فارسی زبان ایران است که نه تنها آثار او نزد ایرانیان بسیار محبوب است، بلکه آرامگاه زیبای او در شهر شیراز هم بین گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است. اکنون در ساختمان اصلی، کافه و رستورانی نیز دایر است، هر چند بیشتر گردشگران، بازدید از باغ و خانه را توصیه کرده و خدمات رستوران آن را پیشنهاد نکردهاند.

مسجد نصیرالملک بازمانده از دوران قاجاریه است و ساخت آن بیش از ۱۰ سال به درازا کشیده است. این ارگ زیبا با دیوارهای بلند و برجهایی در چهار گوشه، در ابتدا به عنوان محل زندگی فرمانروایان محلی استفاده میشده، در دورهای تبدیل به زندان شده و اکنون در حال تبدیل شدن به یک موزه بزرگ در شیراز است. شاهچراغ افزون بر اینکه به عنوان یک مسجد کاربرد دارد، مقبره و آرامگاه تنی چند از بزرگان شیعه نیز در آن جای گرفته است. یکی از باغ های تاریخی و زیبای شیراز باغ دلگشا است که پیشینه پیدایش آن به دوره ساسانیان بازمیگردد.

در اولین روز سفرمان به شیراز به بخش شمالی و غربی مرکز شهر میرویم و از باغ های سرسبز و دیدنی های آن لذت میبریم. شاید در فصل تابستان که گرمای هوا به ویژه در شهر یزد و در طول روز بسیار افزایش پیدا میکند اگر در ساعات شب راهی باغ دولت آباد شوید این نوع پذیرایی را بسیار خواهید پسندید و بدون شک به این باغ بزرگ و سبز تاریخی دستمریزاد خواهید گفت. باغ عفیف آباد یا باغ گلشن، از باغ ها و عمارت های تاریخی شهر شیراز است. فرم معماری ساختمان اصلی آن به مانند کاخ های ساسانی منطقه بیشاپور است.

باغ ارم شیراز علاوه بر اینکه یک باغ ایرانی زیبا با معماری فوق العاده است که به ثبت جهانی نیز رسیده، باغ گیاه شناسی دانشگاه شیراز هم هست و میتوانید در آن زیباترین درختان و گل های بومی ایران را در آن بیابید. شهر شیراز مرکز استان فارس، یکی از شهرهای نیمه جنوبی ایران است. شهر شیراز، از شهرهای مهم ایران از دوران باستان تا کنون بوده است و در دورههایی از جمله در دوران زندیه، پایتخت ایران بوده است. شهر شیراز رستوران های زیادی دارد و رستوران گردی یکی از تفریحات اهالی شیراز و گردشگرانی است که به این شهر سفر میکنند.

در انتهای روز هم به خیابان گردی در شیراز میپردازیم. یکی از جاذبه های فرهنگی شهر شیراز، روحیه شاد و شب گردی های اهالی خونگرم شیراز است. یکی از رستوران های موفق شیراز، رستوران هامرز است که بین خیابان مهرداد و ولیعصر در کنار چندین کافه و رستوران دیگر قرار گرفته است. در این باغ چند کافه و قهوه خانه سنتی هم وجود دارد. در این بلوار زیبا میتوانید قدم بزنید و از کافه ها، رستوران ها، بستنی فروشی ها و فالوده فروشی های شیرازی لذت ببرید. اکنون که در مرکز و شمال شیراز هستید، بد نیست برای ناهار سری به بلوار ستارخان بزنید و رستوران ها و فست فودهای متعدد آن را امتحان کنید.

در روز دوم سفر به شیراز میخواهیم به جنوب رود خشک برویم و جاذبه های زیبا و پرتعداد آن را ببینیم. از آنجایی که ممکن است در زمان رسیدن به شیراز، کمی خستگی راه داشته باشید، روز اول را کمی سبکتر در نظر گرفتیم. شیراز شهری گردشگرپذیر است که پیشینه تاریخی کهنی دارد و باغ ها و بناهای بسیار زیبایی در آن قرار دارد. باغ جهان نما شیراز یکی دیگر از باغ های زیبای شیراز است که بخش عمده ساخت و ساز و زیبایی آن به دوران زندیه برمیگردد. آرامگاه سعدی با گنبد فیروزه ای رنگ و باغی زیبا در پیرامونش، مکانی دل انگیز و خاطره انگیز برای هر کسی است که به شیراز سفر میکند.

شیراز شهر محبوب ایران در بین گردشگران داخلی و خارجی است و داشتن یک برنامه سفر به شما کمک میکند از این شهر پر از زیبایی و رمز و راز، بهتر لذت ببرید. • شیراز شهری زنده و پویا با مردمی گرم و مهماننواز است. • کهنترین آثار باستانی ایران از دوران هخامنشیان، در نزدیکی شیراز قرار دارد. • شیراز باغ های ایرانی مشهوری دارد که برخی از آنها به ثبت جهانی یونسکو رسیدهاند. خانه شاپوری در دوره رضاشاه ساخته شده است و متعلق به بازرگان مشهوری به نام شاپوری بوده است. شاهچراغ مسجد و آرامگاهی معروف در شیراز است که هم از نظر مذهبی و از هم نظر معماری برای اهالی شیراز اهمیت بسیاری دارد.

مجموعه حمام تاریخی وکیل، مسجد وکیل و بازار وکیل، مهمترین بخشهای این مجموعه هستند و دیدنی های زیادی برای شما دارند. کوچههایی قدکشیده از کاهگل، بناهایی به یادگار باقی مانده از دورههای مختلف تاریخی، و چقدر جذاب است حضور این محلۀ ناب با کولهباری سرشار از خاطرات گوناگون تاریخی در دل شهر اصیل و تماشایی یزد. باغ گلشن شیراز این روزها نه تنها یک باغ ایرانی با زیباییهای ویژه خودش که میزبان یکی از بزرگترین موزه های سلاح و یک کاخ سلطنتی و اعیانی متعلق به میرزا قوام الملک دوم است.

اما ایراندخت، این دختر برومند ایران زمین، از جانب خودش فردی با نام ابرند را رهسپار شهر یزد کرد و مأموریت خطیر آبادانی یزد را به عهدۀ او گذاشت. برای ایجاد این وحدت ملی و از بین بردن حکومتهای ریز و درشتی که هر یک در یک قسمت از ایران باشکوه در حال فرمانروایی بودند لازم بود که فردی با اقتدار ظاهر شود. همچنین روستاهای موجود در گوشه و کنار این استان پهناور و تماشایی نیز هر کدام جذابیتهای منحصر به فردی دارند و مقصد جالب توجهی برای گردشگری به شمار میروند. از این دوره میتوانیم با عنوان دوران ایران باستان یاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید