گروهی به نام متیان بر منائیان غلبه داشتند

جالب است بدانید که تا سال ۲۰۱۲ بیش از 200 سد بر روی رودخانه های حوزه آبریز دریاچه در مرحله آماده بهره برداری، یا پایان مراحل طراحی بودند و این خود می تواند فاجعه ای برای این زیستگاه مهم باشد. آب دریاچه های بختگان و طشک با وجود این که از آب رودخانه ها و چشمه های شیرین تغذیه می شود ولی آب شوری دارد و آب این دو دریاچه از نوع کلرید منیزیم، کلرید سدیم، سولفات سدیم است. شاید باور نکنید؛ ولی مجموعه تفریحی دریاچه شهدای خلیج فارس یا دریاچه چیتگر، سه جزیره هم دارد. حکیم نظامی در اسکندرنامه میگوید: « چو دُر گرچه در بحر گنجه گمم/ ولی از قهستان شهر قمم».

نظامی در ابتدا نپذیرفت و با صراحت گفت: «هنر من این است که در باغها و درههای سرسبز صدای پرندگان را بشنوم و از وجود رودخانهها لذت ببرم و دلدادگی را در چنین فضایی به تصویر بکشم. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در استان همدان، دومین برنامه از هفته ادبی «حدیث شیرین» با موضوع مرزهای فرهنگی ایران با نگاهی به دوره نظامی با حضور میرهاشم میری، شاعر آیینی، پژوهشگر و ویراستار همدانی، خلیلی، مسئول انجمن ادبی بوعلی در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از سوی انجمن ادبی بوعلی برگزار شد. وی در ادامه نیز با اظهار تأسف از اینکه در کشور به دنبال تولید گندم و هندوانه کیلویی 10 هزار تومان هستیم گفت: قیمت هر کیلو آرتمیا در بدترین حالت یک و نیم میلیون تومان است پس باید به سمت کشاورزی اقتصادی حرکت کرده و استفاده بهینه از آب و زمینها به ویژه آب و زمین شور شود.

زبان فارسی در افغانستان به طور رسمی دری و در تاجیکستان تاجیکی خوانده شده است. هنوز به طور قطعی مشخص نشده است که این نامها با منطقه، قبیله و یا پیوندی که گروهی از مردم با پادشاهن داشتهاند، ارتباطی دارند یا خیر. این پیست مدرن محصول مشترکی از ایتالیا و هلند است که بهعنوان اولین سرسره بادی بزرگ ایران میتوانید حس تیوپسواری روی برف واقعی را تجربه کنید. در کنار مرکز خرید باملند یک کلوپ ماهیگیری قرار دارد که از آنجا میتوانید وسایل لازم برای ماهیگیری را کرایه کنید. این پیست در شرق پارک جنگلی قرار گرفته است. راید اسکیت هوایی یکی از هیجانانگیزترین بازی­هایی است که در زندگی خود تجربه می­کنید!

راید اسکیت سواری یکی از بازی های هیجانی دریاچه چیتگر است که همه افراد بر روی محفظه ای دایره ای قرار می گیرند و بر روی یک ریل محفظه را به حرکت در می آورند. پس از قرارگرفتن در کنار هم، حرکت اسکیت هوایی شروع میشود. آنان یک کوهپیمایی دلچسب را از دامنههای خوشرنگ و لعاب این منطقه به قصد رسیدن به ارتفاعات شروع میکنند. حتی بخشهای تفریحی نیز در این پاساژها به چشم میخورد. باید بدانید بازیهای هیجانی زیپلاین، پیست پرش در آسمان و یا سینمای 6 بعدی و بسیاری دیگر پیش روی شما هستند؛اما اینها تنها گزینههای شما در دریاچه چیتگر نیستند و زمینهای بازی کودکان، چرخ و فلک و پیست کارتینگ نیز در این مجموعه تفریحی به چشم میخورد.

این افراد با ارزیابی مثبت خود از مجموعه تفریحی گردشگری دریاچه چیتگر، آن را یکی از 10 پروژه برتر جهان در سال 2015 معرفی کردند. جمعیت شهر ارومیه در سرشماریها از سال ۱۳۳۵ به بعد به صورت زیر بودهاست. همچنین این شهر روی نصف النهار ۴۵ درجه و ۲ دقیقه طول شرقی از نصفالنهار گرینویچ قرار دارد. ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. این دریاچه که بزرگ ترین پهنه آب شیرین سیستان محسوب می شود اکنون به چهار دریاچه مجزا؛ یعنی: دریاچه هامون صابری یا سیستان، دریاچه هامون پوزک ایران، دریاچه هامون هیرمند و دریاچه هامون افغانستان که قسمت کمی از آن در ایران واقع شده است تقسیم می شود.

در دریاچه چیتگر بازی های هیجان انگیز مختلفی را قرار داده اند که یکی از آن ها تشک پرش آزاد است. اگر پر از انرژی هستید و دوست دارید انرژیتان را در محیطی امن و جذاب تخلیه کنید، حتماً تشک پرش آزاد چیتگر را امتحان کنید. راههای دسترسی به دریاچه چیتگر چیست؟ این دریاچه علاوه بر زیبایی گردشگری و آب و هوای مطلوبی که در بهار و تابستان دارد، برای استفاده در صنعت کشاورزی نیز اهمیت بالایی دارد؛ با اضافهشدن سد به این دریاچه، تأمین آب زمینهای کشاورزی نیز فراهم شده است. این بخش به نسبت خزر شمالی از عمق بیشتر برخوردار است.

نام این دریاچه امروزه دریاچه ارومیه است که از نام شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجانغربی گرفته شدهاست. این دریاچه بهخاطر شباهت نقشه آن با نقشه ایران و برای زنده نگه­ داشتن یاد و خاطره شهیدان، با نام دریاچه شهدای خلیج فارس نیز شناخته می­شود. اگر بخواهیم این مسیر را برویم روزی مردم مجبور میشوند منطقه را ترک کنند. بقیه مسیر را تابلو های راهنمای موجود، در خدمات شما هستند. برای استفاده از این سرسره باید 24 متر مسیر را طی نمایید و سپس از این سرسره که 80 متر طول دارد به سمت پایین حرکت نمایید. در این بازی از یک سرسره بادی استفاده می شود به این نحو که شما می توانید یک تشک را زیر خود قرار دهید و روی سرسره حرکت نمایید در انتها خود را بر روی یک تشک پرتاپ نمایید، سپس با انجام این کار در هوا معلق خواهید شد.

دریاچه زریوار در ۸ کیلومتری باختر مریوان قرار دارد و از دریاچههای آب شیرین کوهستانی است که در ارتفاع ۸۱۸ متر از سطح دریا قرار دارد و حدود ۲۰۰ متر پایینتر از شهر مریوان است. دریاچه محدودهٔ آبی بزرگی است که به آبهای آزاد راهی ندارد (دریاچه بزرگتر از آبگیر است). و Cl− بهطور تقریبی چهار برابر آب دریاهای آزاد میباشد. سطح دریای خزر ۲۶ تا ۲۸ متر پایینتر از سطح دریاهای آزاد است.عکس از مصطفی صفری۱۵.

حتما یکی از اتاقهای کنار دریاچه را رزرو کنید تا منظرهای شگفتانگیز از دریاچه و کوهها داشته باشید. امکانات خوب، اتاقهای بزرگ و داشتن دکوراسیونی بینظیر هتل تامارا را به جایی عالی برای اقامت تبدیل میکند. لازم است اشاره کنیم بام لند فقط یک مرکز خرید نیست؛ رستورانها و کافه­هایی که در بام لند وجود دارند، میتوانند لذت چشیدن غذاهای لذیذ را همزمان با داشتن منظره زیبایی از دریاچه به شما هدیه بدهند. وسعت حوضه آبریز این دریاچه، حدود ۵۰۰ کیلومترمربع و بیشینه ژرفای آن حدود ۵۰ متر است.

این فرورفتگیها به علت فرسایش و یا تکتونیکپدید میآیند. در این حوضه آبریز دشتهایی چون دشت ارومیه، تبریز، بوکان، آذرشهر، بناب، میاندوآب، مهاباد، نقده، سلماس، پیرانشهر و اشنویه وجود دارند که جزو ارزشمندترین کانونهای فعالیت کشاورزی و دامداری در ایران به حساب میآیند. در این منطقه دیده میشوند. به عنوان مثال گاوکوسه در آن دیده شده است. وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و میزان بارندگی آن درفصول مختلف سال متفاوت است.

تا سال ۲۰۱۲ بیش از دویست سد بر روی رودخانههای حوزه آبریز این دریاچه در مرحله آماده بهرهبرداری، یا پایان مراحل طراحی بودند. دریای مازندران : در هیچ یک از اسناد و کتاب های تاریخی چنین نامی برای این دریاچه وجود نداشته و تنها افرادی که از این عنوان برای این دریاچه استفاده می کردند ایرانیان می باشند که در سال 1361 دولت این نام را نام رسمی برای این دریاچه اعلام کرد. اگر به کشورهای اطراف نیز نگاه کنیم؛ نام بیشتر شهرها از عشقآباد و دوشنبه گرفته تا بغداد فارسی است.

پهنای بزرگترین دریاچه دنیا، ۲۰۲ تا ۵۵۴ کیلومتر بوده و عریضترین منطقه آنهم کمی بالاتر از سواحل جنوبی است. شهر وان تا این محل ۳۲ کیلومتر فاصله دارد و سفر با قایقها هم تا جزیره حدود ۲۰ دقیقه طول میکشد. این مرکز در شرق دریاچه چیتگر و بخش شمال شرقی پارک چیتگر واقع شده است. دریاچه کوهستانی «وانشت» در جنوب غربی شهر چالوس و شمال شرقی کلاردشت قرار دارد. متاسفانه، با توجه به شوری آب دریاچه ارومیه و اینکه در انتهای حوضه قرار دارد، بخش زیادی از آبهای ورودی به آن بهسرعت تبخیر میشود.بهعنوان مثال، دو جزیره اشک و کبودان بهشدت تحتتاثیر خشکشدن دریاچه ارومیه قرار گرفته و بسیاری از گونههای حیاتوحش خود را از دست دادهاند.

دیدگاهتان را بنویسید