گاو نژاد گوشتی-شیری سمینتال-فلکویه (Fleckvieh-Simmental)

گاوآهن یا خیش ابزاری در کشاورزی برای کندن، زیر و رو کردن و شخم زدن زمین است که دارای تیغه یا تیغههای فولادی سنگین که به وسیله چهارپا به ویژه گاو بر روی زمین کشیده میشود.این ابزار با نوک تیز و برگشته به درون، سر آن به گردن گاو یا به تراکتور میبندند و با آن زمین را شخم میزنند. به عنوان مثال جهاد کشاورزی و صندوق ملی توسعه وامهای بلند مدت و کوتاه مدتی را برای تأسیس واحدهای گاوداری اختصاص داده است که در طرح توجیهی خود میتوانید این مهم را مورد توجه قرار دهید، برای دریافت وام داشتن یک طرح توجیهی دقیق و کامل نیاز اولیه هر شخصی است که باید به آن بپردازد.

برای مثال گله های هلشتاینی که میانگین تولید آنها زیر ۲۷ کیلوگرم می باشد، اول باید موارد مدیریتی را اصلاح کنند. گاو سمینتال برای اصلاح نژاد نیز کاملاً مناسب است. شیب بالاتر و شیب پایین تر برای گاو شیری مناسب نیست و موجب ناراحتی هایی درتولید مثل وخروج ناقص ترشح های رحمی گاو می شود. اطمینان از رطوبت مناسب دستگاه جوجهکشی یک امر ضروری برای تخم نطفه دار مرغ ابریشمی گلد میباشد زیرا تجربهها نشان میدهد که رطوبت تأثیر زیادی در جوجهکشی تخم نطفه دار مرغ ابریشمی گلد دارد. محققان تعیین کرده اند که محدود کننده ترین اسیدهای آمینه، لیزین و متیونین در بسیاری از جیره های گاوهای شیری می باشند.

آشنایی با گاو ، کارآمد ترین حیوان طبیعت! متیونین، محدود کننده ترین اسیدآمینه برای تولید پروتئین شیر می باشد. گاوهای تولید کننده لبنیات تقریباً در هر سال از زندگی خود مجبور به باردار شدن هستند. باروری بسیار خوب، فصل تولیدمثل بسیار طولانی، خصایص مادری منحصربه فرد (خواه در نژاد خالص و خواه در آمیختههای رومانوف)، توان بالای حمایتی مادر از برههای تازه متولد شده و نیروی جسمی بسیار بالای برههای تازه متولد شده از ویژگیهای بسیار بارز نژاد رومانوف است. خوشبختانه در ایران با توجه به ویژگیهای برتر آب و هوایی و برخورداری از بهترین تنوع جغرافیایی، پرورش گاو شیری میتواند ایدهای موفقیت آمیز باشد به خصوص در زمینه اشتغال، ایجاد چنین پروژههایی باعث رونق اقتصادی روستاها و کاهش بیکاری جوانان روستایی خواهد شد، کشورهای زیادی در دنیا هستند که بخش مهمی از شیر مورد نیاز خود را از طریق گاو تأمین میکنند به همین دلیل از آخرین دانش مورد نیاز برای پرورش گاوهایی که بتوانند بهترین و بیشترین میزان شیر را تولید کنند، کمک میگیرند.

۴- آب مصرفی کشتارگاه باید، منطبق با ویژگیهای آب آشامیدنی کشور و از نظر بهداشتی مورد تائید مراجع ذیصلاح باشد. بسیاری از مواد غذائی و فرآورده های فرعی، ترکیب مناسبی از اسیدهای آمینه ضروری و مورد نیاز گاوهای پر تولید را ندارند. سوم، به کارگیری فن آوری اسید آمینه های عبوری و نیاز به استفاده از فرآورده های دامی با منبع پروتئینی را کاهش می دهد. جیره هائی که از درصد بالائی ذرت و فرآورده های جانبی آن تشکیل می شود، کمبود لیزین دارند.

سپس، محققان متخصص در زمینه نشخوارکنندگان، نکاتی را از محققان در زمینه تک معده ای ها و اینکه چگونه تک تک اسید آمینه های واحد سازنده پروتئین ها، می توانند تأثیر معنی داری روی عملکرد دام داشته باشند، آموختند. جیره ها باید طوری متوازن گردند که مواد غذائی مختلف را در بر گیرد تا کمبود یک تا تعداد بیشتری اسید آمینه روی ندهد. خاک شیار اول و شیار دوم در بخش مرکزی زمین بر روی هم ریخته شده در وسط باقی خواهد ماند که بر این اساس آن را شخم پشته درست کن نیز می نامند. اصطلاح قابلیت کشت پذیری خاک به معنای رابطه ی بین شرایط فیزیکی خاک با رشد گیاه و محصول می باشد.

خاک ورزی به معنی آندسته عملیات مکانیکی است که برای به هم زدن خاک ، به منظور پرورش گیاهان زراعی انجام می گیرد. نگهداری میشود. میزان شیردهی روزانه و همچنین مقدار وزن گیری روزانه این نژاد بسیار به نفع دامدار میباشد از این رو افراد زیادی خواهان پرورش این گونه و بهره وری از منافع آن هستند. لذا از استعمال گاو آهن مزبور، خودداری می کردند. در هر یک از این راهروها 12 گاو می توانند شیر دوشی شوند. بیست نکته مهم در مدیریت پرورش گاو شیری شاید بیش از داشتن یک گله با نژاد خالص و عالی و همچنین امکانات بالا، وجود یک مدیر قوی و آگاه بتواند یک دامداری را به یک دامداری نمونه و با تولید و رکورد بالا تبدیل کند.

حفظ سودمندی در گاوداری ها مشکل است ولی به حداکثر رساندن بازده خوراک می تواند به حل این مشکل کمک کند. ۱۹- گاوها را بلافاصله پس از شیر دوشی تغذیه نمایید تا حداکثر مصرف ماده خشک را داشته باشند. شناخت کامل از سوخت و ساز اسید آمینه ها و نیازهای تغذیه ای گاوهای شیری باید در راس کار قرار گیرد تا بازده خوراک دهی افزایش و آلودگی نیتروژنی کاهش یابد. دامهای مبتلا به بروسلوز، معمولاً در اولین دوره آبستنی دچار سقط جنین میشود که در هنگام بچه اندازی دامها و تا مدتها بعد از آن با دفع ترشحات شدیداً آلوده رحمی، باعث میشود محیط اطراف، مزارع و مراتع به شدت آلوده شوند که این عمل زمینه مساعدی برای آلودگی سایر حیوانات و انسان ایجاد میکند.

در یک مقاله منتشره (ون و همکاران ۲۰۰۵) فرض شد که قسمتی از اثر متابولیکی توازن منفی انرژی یک نامتعادلی در نسبت دو کربن به ۳ کربن است ۳ الگوی متناوب مهم برای مواد مغذی ۲ کربن وجود دارند . مشخص شده بود که علوفه نابالغ، پروتئین بیشتری دارد و نسبت به علوفه بالغ بهتر می باشد و هر وقت یونجه خوبی برداشت می شد، گاوها خوب شیر می دادند. دامداران به زودی شروع به تفکر کردند: “اگر علوفه پروتئین بیشتری داشته باشد، بهتر است” و این تفکر باعث متوازن کردن جیره گردید. هر چند نتایج اولیه امیدوار کننده است، زمان بیشتری برای ارزیابی بازدهی آن مورد نیاز است.

با اینکه مصرف ماده خشک افزایش یافته است امّا بهبود مصرف متناسب با تولید صورت نگرفته است، به همین دلیل استفاده از کنسانتره ­های غلیظ از نظر انرژی، پروتئین و سایر ترکیبات مغذی بسیار رایج شده است. دلیل اینکه متوازن کردن اسید آمینه ها به طور دقیق و پیوسته برای جیره گاوهای شیری خیلی مشکل است، وجود شکمبه می باشد. به هرحال اندازه جایگاه بر اساس نژادهای مختلف و اوزان مختلف و مرحله تولید متفاوت است مثلا تلیسه ای که اولین زایمان را داشته نسبت به گاوهای بالغ جایگاه کوچکتری نیاز دارند.مجرای فاضلاب باید 6 اینچ عمق در طرف راهرو 8 اینچ عمق در طرف جایگاه در نظر گرفت .

مقدار کم اسید آمینه ها نسبت به نیاز گاو، تولید پروتئین شیر و ساخت پروتئین را محدود می کنند. ترکیب اسید آمینه ای حاصل از مواد هضمی که در روده کوچک جذب می شوند، غالباً از نظر اسیدهای آمینه ضروری دچار کمبود می باشند. نگاره 1- ژل آگاروز مربوط به الکتروفورز تعدادی از نمونه­های محصولات PCR آمپلیفای شده با پرایمرهای ژن gag ویروس کمبود ایمنی گاو که با اتیدیوم بروماید رنگ­آمیزی شده و با اشعه ماورابنفش تصویر برداری شده­اند: خط 8 مارکر یک کیلوبازی و خطوط 1 و 2 کنترل مثبت را نشان می­دهند.

طرح توجیهی گاوداری شیری میتواند مسیر کسب و کاری سودآور را برای شما هموار کند، سالانه مقدار زیادی محصولات لبنی در کشور تولید میشوند و این مهم هر ساله افزایش پیدا میکند، از این رو فعالیت در زمینه محصولات خوراکی، با توجه به نیاز دائمی به آن، میتواند آینده کاری درخشانی را برای شما رقم بزند و به درآمد بالایی برسید. طرح توجیهی گاوداری شیری میتواند مسیر کسب و کاری سودآور را برای شما هموار کند، سالانه مقدار زیادی محصولات لبنی… در سال 1940 اعضای انجمن های نژاد شیری انجمن گاوهای اصیل شیری را تشکیل دادند. علاوه بر آن برنامه های یکنواختی را که مورد نظر و علاقه پرورش دهندگان گاوهای شیری اصیل بوده گسترش داده اند.

هدف این انجمن تلاش همسو و هماهنگ برای پیشرفت گاوهای شیری بوده است. زیرا اقناع تمایلات شخصی برای کار کردن با گاو های شیری خیلی مهم است. در انتهای دیرگ و محل ارتباط یراق سوراخهائی که به رأس آزاد دیرک نزدیکترند وصل نمایند و در نتیجه طول موثر دیرک زیادتر شود، عمق کار گاوآهن بیشتر می گردد. ضمنا جابجایی عرضی کل گاوآهن نسبت به مکانیسم اتصال جلوی قاب و یا نسبت به ميله عرضی نیز میتواند در مقادیر مختلف فاصله بین چرخهای تراکتور، عرض کار را تصحیح کند (شرط ۱).

دیدگاهتان را بنویسید