گاوآهن دوطرفه تراکتور دوچرخ

یک گاوداری هفت هزار متری که در شهرک لبن قرار دارد؛ در ابتدای جاده قدیم قم-کاشان. طبق مطالعات انجام شده در بین سال های ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۸ حدود ۲۶۱ نفر مورد حمله گاوهای نر قرار گرفتند که ۶۰ درصد آن ها کشته شدند. این مراسم ممکن است مهمانی یا جشن باشد یا ادای نذر، که به هر حال نیاز دارند تا از گوسفند زنده جهت انجام آن استفاده کنند. در شکل زیر ناحیه صحیح و امن قرارگیری فرد کنترل­گر با رنگ سبز نشان داده شده است.

لذا نحوه پرورش و مراقبت صحیح از آن ها بسیار مهم است. وزن یک گاو بر اساس نژاد آن از ۶۵۰ تا ۸۵۰ کیلو متغیر است ، جثه نژاد هلشتاین از بعضی از نژادهای دیگر مانند جرسی بزرگتر است و این موضوع به خودی خود، یکی از عوامل آسیب رسان است. دکتر آرمین توحیدی در گفتگو با خبرنگار مهر، انجمن هلشتاین ایران را یکی از انجمنهای علمی زیر بخش دامپروری کشور دانست که عضو فدراسیون جهانی هلشتاین و کانون هماهنگ کننده منطقه خاوری میانه است و افزود: گاو هلشتاین مهمترین نژاد گاو شیری دنیا است که بالغ بر 90 درصد گاوهای صنعتی از این نوع نژاد گاوی هستند.

قاعدتا استفاده از گاو نر سمینتال برای اصلاح نژاد مجدد به سمت هلشتاین قابل بررسی خواهد بود. در ۱۳۳۹ چند تنی از ایلیاتی های ایل زرزا ، یکی از ایلات کرد غرب ایران در اشنویه، برای شخم زمین از پدیده نوظهور تراکتور استفاده می کردند ولی بقیه برای این کار از خیش خود که آن را «دارد و بار» می گفتند ، بهره می جستند ( مجید زاده، ص ۱۱، ۱۶). این منطقه از این بابت حایز اهمیت است که شما مسلماٌ گاومیش ها را در هر شهر و منطقه ای نمی توانید از نزدیک ببیند. ضریب اقتصادی طول عمر گله در حالت ثابت بودن تعداد تلیسة جایگزین بیشتر از حالت ثابت بودن تعداد گاو شیری است.

ثابت نگه داشتن امور گله و سایر کارهای روزانه به عنوان یک نکته مدیریتی مهم بسیار اهمیت دارد. اگر گاو نر در گله است به آن زنگوله نصب کرده تا به راحتی مکانش را تشخیص دهید. در برخورد با گاو باید حاشیه امن گاو رعایت شود، برای مثال هرگز نباید از پشت سر و نقاط کور به گاو نزدیک شد زیرا گاو ها قادر به دیدن فضای پشت سر خود نیستند و ممکن است فرد لگد خورده و آسیب ببیند. آسیب دیدن پرسنل گاوداری از لحاظ اقتصادی بسیار هزینه بردار است. در هنگام کار با گاوها هرگز از میان آن ها حرکت نکنید، چون ممکن است لگد خورده و پایمال شوید، همواره مکان ها و شرایطی را برای ایستادن انتخاب کنید که امن بوده و شرایط گریز از آنجا براحتی وجود داشته باشد.

حس بویایی گاو نیز نسبتا قوی بوده و براحتی تفاوت نوع و کیفیت خوراک ها و حتی موقعیت های خطرناک را از طریق این حس تشخیص می دهد. پس از کار با دام ها حتما دستها و پشت دست ها، بین انگشتان و زیر ناخن ها را به دقت بشویید. یکی دیگر از مهم ترین مواردی که موجب آسیب به دام و انسان در مزرعه می شود سوزن های مورد استفاده برای تزریقات است. بطور کلی در هنگام کار با گاو ها اگر به کمک نیاز است باید از دیگران کمک گرفت، همچنین درصورت لزوم زمان بیشتری صرف کنید، عجله کردن در هنگام کار با گاو ممکن است باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری شود.

گاوهایی که علوفه ی نامرغوب یا فقیر از ویتامین A دریافت می کنند ، باید این ویتامین ها را به صورت مکمل خوراکی دریافت کنند. سایه، تاریکی و اشیا خارجی گاو را عصبی می کند، حتی یک پیراهنی که روی دیوار آویزان شده و در اثر وزش باد تکان می­خورد ممکن است گاو را ترسانده و مات و مبهوت کند. گوساله ها پس از مدتی رشد کرده و بزرگ می شوند، حتی یک گوساله ۲۰۰ کیلویی چند برابر یک انسان وزن دارد و ممکن است به فرد آسیب رسانده یا حتی او را بکشد.

همچنین عادت دادن گوساله به حرکت به دنبال فرد ممکن است بعدا در هنگام انتقال گاوها از جایی به جای دیگر مشکل ساز باشد. زیرا شرط بندی بر جنگ خروس ها امری رایج بوده است. بنابراین گاو از حرکات ناگهانی ما و سر و صداهای نامتعارف می ترسند زیرا گاو به عنوان یک گونه طعمه است و بصورت غریزی از موقعیت های نا آشنا و جدید، مخصوصا اگر به تنهایی با آن روبرو شود هراس دارد.

هرگز سرسوزن را در دهانتان نکشید یا در جیبتان قرار ندهید، زیرا زمانی که به هردلیلی تعادل خود را از دست دهید این سوزن ها بسیار آسیب رسان می باشد. در این صورت اگر در مسیر فرار گاو قرار گیرید به احتمال زیادی آسیب خواهید دید. این رویداد راس ساعت 8 صبح آغاز می شود و در این زمان یک توپ شلیک می شود تا به مردم این اخطار را بدهد که گاو ها قرار است از آغل خود رها شوند. می توان فهمید که گاو در حال دردکشیدن است. اگر به نیروی کار آسیبی از طرف دام وارد می شود لزوما به دلیل پرخاشگری گاو نیست، بنابراین با دانستن رفتارهای طبیعی گاو به راحتی می توان از برخورد فیزیکی با حیوان و متعاقبا صدمات ناشی از آن جلوگیری نمود.

همان طور که می دانید وقبلاً نیز توضیح داده شد، تلقیح مصنوعی روش نوینی دردامپروری است که با انجام این روش دامداران می توانند به سادگی نژاد دامهای خود را اصلاح کنند،بدون شک تلقیح مصنوعی موفق ترین و پرسودترین تکنیکی است که درتولید مثل دام نتیجه شده است.ولی نکته ای که لازم است برای انجام مطلوب تلقیح مصنوعی به آن توجه شود دانستن زمان فحلی و توجه به علایم آن درگاو ماده است.

تاج و ریش خروس دورکینگ بلند است و وزن خروس بالغ حدود ۵ کیلو و وزن مرغ بالغ حدود ۴ کیلو می باشد. گاو نر در حین عصبانیت پایش را به زمین می کوبد، سر را پایین انداخته و کمر خود را قوز می­کند، اگر نشانه های عصبانیت و پرخاشگری را در گاو دیدید به آرامی جایگاه را ترک کنید. همچنین این سوزن ها را در ظرف پلاستیکی ضخیم (مانند گالن ذخیم) یا ظروف فلزی بیاندازید. نژاد اصیل این مرغ و خروس ها کمتر از یک کیلوگرم وزن دارند و دارای پرپرهایی مو مانند که همانند الیاف نرم و براق ابریشم هستند.

بطور کلی حواس مختلف دام ها مانند ما انسان ها نیست. در بین حواس ۵ گانه در گاو بینایی حس غالب است، همچنین گاو دارای حس شنوایی حساس و گوش های تیزی است بطوری­که صداهایی که ما نمیتوانیم بشنویم ممکن است برای گاوها خیلی بلند و هولناک باشد. در حالی که سیلوی ذرت جزء منابع فقیر است . سیلوی یونجه نیز از منابع بتا کاروتن محسوب می شود . نحوه رفتار فردی که با گاو ها کار می کند روی عملکرد، تولید و رفاه گاو بسیار تاثیرگذار است، که می تواند گاو را بسیار ترسو کند، برعکس، رفتار خوب و آرام باعث احساس امنیت و آرامش در آن ها شده و مدیریت آن ها را ساده تر می کند.

نحوه رفتار خوب با گاو و آرامش گاو می تواند تولید آن را تا ۲۰ درصد افزایش دهد. این دردها نشان دهنده این است که آسایش دام به خطر افتاده و در نتیجه تولید آن نیز کاهش می یابد. به طور مثال غلظت انرژی خالص شیردهی (NEl) از ۲۳/۱ مگاکالری در هر کیلوگرم ماده خشک جیره در سال ۱۹۸۰ به بیش از ۶۵/۱ مگاکالری در هر کیلوگرم ماده خشک جیره در سال ۲۰۱۹ رسیده است. شاید جالب باشد که بدانید بره این گوسفند در سه یا چهار ماهگی به بلوغ می رسد و حتی قوچ رومانف در هفته دهم تا بیستم امادگی جفتگزاری با بیش از هشتاد میش رومانف را دارد.

در نتیجه تجهیزات و امکانات و تاسیسات، اگر به روز و جدید باشد قاعدتاً باعث ماندگاری بیش تر گاو خواهد شد. ۳- در سالن آماده سازی فرآورده های دامی باید تجهیزات لازم مانند: پاتیلهای آبجوش، شاخ بر و مو پاک کن جهت تهیه کله و پاچه، دستگاه سیرابی، دستگاه روده پاک کنی جهت تهیه روده، سینی مخصوص و قلابهای پایه دار برای حمل و آویزان کردن دل و جگر موجود می باشد. البته لازم است سوراخ پیچ ها را تغییر داد و از پیچ های بلندتری برای اتصال همزمان دوخیش به شاسی استفاده کرد.

میزان تولید شیر در طول دوره شیردهی 4082 کیلوگرم می باشد که این مقدار در مقایسه با نژادی معمولی بسیار بالا و مناسب است. به عنوان مثال در کشور چین پروژهٔ عظیمی در زمینهٔ گسترش صنایع خوراک دام برنامه ریزی شده است که طی آن میزان تولید خوراک دام از ۳۵ میلیون تن کنونی به ۱۱۷ میلیون تن تا سال ۲۰۱۰ خواهد رسید. میزان چربی زیر پوست یا وضعیت بدنی گاو بیانگر ذخیره انرژی حیوان میباشد. یک سروی مارکیت حیوانان در کندز؛بتی کوت و غزنی در ۲۰۱۷ نشان میدهد که قیمت یک بقه در افغانستان تقریبآ ۲۰۴۰۰ افغانی میباشد وقیمت یک گاو نر ۲۲۸۵۰ وقیمت یک گاو ماده حامله ۱۷۴۰۰ افغانی وقیمت یک گاو حامله ۲۱۰۰۰ اافغانی و قیمت یک گاو همراه گوساله ۲۰۵۹۰ افغانی میباشد و اوسط تمام قسم گاو ها در حدود ۲۵۰۰ افغانی میباد.

اولاً شما باید بررسی کنید که آیا تمام منابع موجود برای گاوداری را در اختیار دارید. که بعد از مدت ها به خاطر شرایط زایمان و همچنین ویژگی ظاهری آن، این گوسفند به تمام مناطق جهان منتقل شده است. اولین مسیر برای جلوگیری از اسیدوز شکمبه ای تحت حاد عادت پذیری مناسب فلور میکروبی و موکوسی شکمبه است. برای جلوگیری از بروز این بیماری باید اقدامات بهداشتی مناسب اعمال نمود. مکان قرارگیری چشم ها در گاو در دو طرف سر بوده که این باعث شده تا گاو زاویه دید مناسب داشته باشد و متعاقبا عضلات چشم گاو بسیار ضعیف شده و گاو نتواند به خوبی روی اشیا مجاور خود تمرکز کند، به همین دلیل حرکات ناگهانی باعث ترسیدن گاو شده و گاو مات و مبهوت می­ماند.

دیدگاهتان را بنویسید