پالئوژئومورفولوژی دریاچة هامون

به سرطان روده گاهی سرطان کلورکتال (colorectal cancer) نیز گفته می شود که ترکیبی از کلون (روده بزرگ) و رکتال (راست روده) است. زمانی که اسلام به این شهر وارد شد و بعد از آن دانشمندان، شاعران و عارفان بزرگی از دل مردم آن بیرون آمدند. 2- سد خدا آفرين : اين سد بر روي رودخانه ارس در منطقه اصلاندوز و در نزديكي شهر مغان واقع شده است. ۴واحد نيروگاهى نيز در اين سد وجود دارد كه دو واحد از آنها متعلق به ايران است. البته ترکیه علاوهبر سد کاراکورت، دو سد دیگر به نامهای سویملز و توزلوجا را نیز به ترتیب در بالا دست و پایین دست سد کاراکورت برروی بستر اصلی رودخانه ارس در دست برنامه ریزی و اجرا دارد.

ارس نزدیک ارز روم ترکیه بالا می آید ، با رود آخوریان در جنوب شرق دیگور تلاقی می کند ، در طول مرز ترکیه – ارمنستان و سپس در نزدیک دهلیزی که ترکیه را به نخجوان آذربایجان را متصل می کند ، جاری می شود. یک مربی مهد کودک که استیو، نامزدش برای مهیا کردن شرایط رومانتیک خواستگاری، او را برای پیک نیک به طبیعت و کنار دریاچهی زیبایی میبرد. مجموعه ردیفها و کتابهای آموزشی او همچنان ارزش و اهمیت خود را حفظ کردهاند. 5- نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات : با تجزیه و تحلیل اطلاعات به پاسخ مسئله رسیده و با دلایل علمی و منطقی فرضیه خود را تایید و یا رد می کند .

به گزارش «تابناک»، علی امیریراد در گفتوگو با ایسنا در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: به دنبال درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه اشغالی قرهباغ، شب گذشته یک راکت خمپاره به منطقهای بین روستای شرفه و رود ارس و پایینتر از این روستا اصابت کرد. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، عبدلی رئیس جمعیت هلال احمر خداآفرین گفت: نوجوان ۱۸ ساله به علت آشنا نبودن به اصول اولیه شنا، در نزدیکی روستای جعفرقلی اوشاقی (احمدلو آداسی) واقع در حاشیه رود ارس غرق شد.

ابتدای ورودی آن به استان اردبیل و منطقه مغان بعد از پل حسرت کورپوسو وارد سد میل مغان در غرب آصلاندوز موغان و انتهای آن در قسمت شمال شرقی روستای پتلو می باشد. همان طور که اشاره کردیم، متأسفانه برداشت بیرویه منابع آبهای زیرزمینی و ورود فاضلاب به رودخانههایی که به این دریاچه منتهی میشوند، باعث شده تا دریاچه صورتی ما در وضعیت سرخ قرار بگیرد. سعی کنید از کره، مارگارین، سس، خامه و غذاهای سرخ شده پرهیز کنید. رود غزنی: از سر آب سرچشمه گرفته به طرف مشرق جریان می یابد و از بند صراج و جلگه تورمی گذشته ، وارد جلگه غزنی می شود .

وجود مخازن سوخت تهديدى براى اين منطقه محسوب مى شود و چنانچه در منطقه ويژه اقتصادى در جلفا آتش سوزى رخ دهد تمام منطقه درمعرض خطر قرار مى گيرد و چنانچه مخازن سوخت به هر دليلى دچار نشتى شوند به آب و خاك منطقه آسيب مى رساند و به دليل نزديك بودن به رودخانه ارس آلودگى آب اين رودخانه را نيز در پى خواهد داشت. به دليل سيل ورود آلاينده هاى خطرناك توسط برخى كشورهاى همجوار رودخانه ارس، منابع مختلف از احتمال بروز فاجعه اى زيست محيطى طى سالهاى آتى در اين منطقه خبر مى دهند. روشن نیست که چرا این اتفاق می افتد، اما محققان مطالعه می کنند که آیا یک رژیم غذایی با چربی زیاد و فیبر کم، بر میکروب هایی که در روده بزرگ زندگی می کنند اثر دارد و موجب التهاب میشوند و در نهایت به سرطان تبدیل می شود.

3 – چرا صنایع ماشین سازی و ذوب آهن، در گروه صنایع مادر قرار می گیرند؟ ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاسترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا بهشمار میآید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده میکنند. به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عصر امروز (پنج شنبه ۳۰ بهمن) با «واقف طالبوف» رئیس مجلس ملی جمهوری خودمختار نخجوان دیدار و گفت و کو کرد.

صدیف بدری ، نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین و عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی از انفعال دستگاه دیپلماسی کشور در تحقق دیپلماسی آب در منابع مشترک آبی با ترکیه خبر داد. منابع آگاه محلى از آلوده بودن آب هاى ارس و مشاهده جانداران آسيب ديده از آلودگى محيط زيست در منطقه خبر مى دهند. حوزه این رود، به لحاظ وجود قابلیت های ارزشمند اکولوژیکی حفاظت شده، اقلیم مناسب، منابع غنی آب، ذخیره گاه های بین المللی جنگلی، آثار و پدیده های زمین شناسی، محیط زیست مطلوب و قابلیت های توسعه گردشگری در زمینه های تاریخی-فرهنگی، طبیعی و ورزشی می تواند به یک منطقه بین المللی گردشگری، تفریحی، سلامتی و درمانی تبدیل شود.در این تحقیق سعی براین بوده است به بررسی اکوسیستم رود ارس در رابطه با گردشگری پرداخته شود.

در نزديكي پاسگاه سيه رود كه ميان جلفا و خدا آفرين قرار گرفته درطي سالهاي طولاني بستر خود را در دره يك كوهستان صخره اي ، بقدري پائين برده كه بشكل يك ديواره كاملا عمودي با ژرفاي خيلي زياد درآمده بطوريكه اين بستر بصورت يك پرتگاه خيلي خطرناك مي باشد و مجراي ژرف ارس در اين ناحيه به اسم (جاموش بغان بندي) كه به فارسي يعني بندي كه گاومييش را خفه مي كند ناميده مي شود كه داراي چشم انداز بسيار زيبايي مي باشد.

شهر هاي جلفا ، پلدشت ، سيه رود و سواحل حاشيه اي اين شهرها بهترين نقاط براي ماهيگيري هستندكه هر ساله در فصل تابستان قلابهاي آويزان نشانگر حضور ورزشكاران و گاه خانواده هاي علاقمند به ماهيگيري است. سیمای ابوالحسن صبا، نه تنها به عنوان موسیقیدان، در مقان معلم، هنرشناس و پژوهشگر هنرهای مردمی نیز در تاریخ فرهنگ ایران ثبت است. پس از آن در طول مرز ایران – آذربایجان و ایران – ارمنستان جریان می یابد. گاهی یک پدیده ی طبیعی مانند رودخانه ، کوه ، بیابان و دریاچه بین دو کشور قرار دارد و از همان پدیده برای تعیین مرز استفاده می کنند ، مثلا ارتفاعات آرارت بخشی از مرز ایران و ترکیه را تشکیل می دهد.

شهری مدرن که سال به سال خدمات رفاهی، آموزشی، بهداشتی و اقامتی و تجاریش گسترش پیدا می کند و توسعه زیر ساخت های ارتباطی، عمرانی و حمل و نقل، پرند عصر ۱۴۰۰ را به شهری مدرن و سکونت گاهی دلپذیر برای ساکنان آینده تبدیل خواهد کرد. نبرد در منطقه قره باغ به لحظات سرنوشت سازی رسیده و نیروهای آذربایجانی با کمک برخی طرفهای دیگر، در آستانه یک پیروزی مهم هستند که میتواند معادلات را در میدان نبرد تغییر دهد. ۶٫۸ متر با دمای آب ۲۳ درجه سانتی گراد و میدان دید در زیر آب کمتر از ۱ متر است که در جنوب شرقی آن قرار دارد.

کودکان زیر ۱۲ سال نباید داروی ضد اسهال مصرف کنند، مگر آن که پزشک معالج، آن را تجویز کرده باشد. عنوان خلیج فارس هم روی آن بافته شده بود. از این تعداد ۳۳۴٬۱۳۴ نفر مرد و ۳۳۳٬۳۶۳ نفر زن بود. در این مجموعه تفریحی، هر چهار نفر وارد یک هرم شده و روی کابین مخصوص سوار میشوند. ارس نام رودخانه ای مرزی نسبتاً پرآب و خروشان است که در فاصله 2 کیلومتری جلفا پس از گذشت از بستر تنگ کوهستانی که درکوههای نزدیک جلفا ایجاد نموده است وارد جلفا می شود.

طول رود از سرچشمه تا مصب قريب 1072 كيلومتر است كه پس از سرازير شدن از سرچشمه در نقطه اي به اسم « دوالو » وارد خاك ايران شده و از همين محل تا نقطه « قره دوني » كه آخرين حد فاصل خاك ايران و ارس مي باشد ، در شمال غربي ايران جريان دارد. در مورد سد ارس، نيز اين سد در سال ۱۳۴۹ در ۴۰ كيلومترى شمال غربى جلفا در محلى به نام قزل قشلاق بر روى رودخانه ارس احداث شده است. سد ارس نخستين سد مشترك ما بر روى رودخانه مرزى كشور است. راه تولید چند صباحی است که در کشور ما از میان دریای عشق عبور می کند و اگر نگوییم موج های خون فشان، حداقل موانع زیادی در مسیر خود دارد.

در دنیای ما وجود رودها برای تجارت، کشاورزی و بقای نسل بشر بسیار ضروری است، اما با همهی پیشرفتی که در علم و تکنولوژی وجود داشته، اندازهگیری طول رودها هنوز امری تقریبی است تا حدی که طی سالهای گذشته بر سر این که طولانیترین رود جهان آمازون است یا نیل، اختلاف نظر وجود داشته است. این رود كه پرآب ترین رود آذربایجان است از كوه مین گل داغ (هزار بركه) در جنوب تركیه سرچشمه می گیرد و پس از طی حدود ۴۴۰ كیلومتر مرز مشترك ایران با جمهوری آذربایجان در خاك جمهوری آذربایجان به رود كورا می پیوندد و به دریایی خزر می ریزد.

وزیر نیرو با اشاره به جلسهی شب گذشته مقامات ایران با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و وزیر انرژی این کشور با مقامات جمهوری اسلامی ایران از نهایی شدمم توافق دو کشور برای احداث نیروگاه برقآبی بر روی رود ارس خبر داد. بجز متن پهلوی بندهش که گفت: «بلخ رود (از) اَبَرسِین کوه بامیان بیاید، به «بِهرود» ریزد»، بیشتر مورخان و جغرافیون دوره اسلامی نیز کوههای مرکزی بامیان را سرچشمه تمام آبها و رودهای اطراف آن، منجمله سرچشمه رود بلخ دانسته اند. این دریاچهی دلپذیر و صورتی رنگ در شیراز قرار داره اما همیشه هم به این رنگ نبوده.

اما لمس دریاچه سدی که در حال حاضر جز پنجاه سد بلند جهان است و در زمان خودش ششمین سد مرتفع دنیا بوده داستان دیگریست. این دریاچه که پشت سد ارس ایجاد شده است، عنوان بزرگترین دریاچه پشت سدی ایران را از آن خود ساخته است. تا هنوز دو والی از ولسوالی مرغاب در غور حکومت کردهاست که هردوی شان عضو حزب جمعیت واز طرف آن حزب معرفی شده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید