همه چیز در مورد دریاچه ارواح – وبلاگ شب

علّت، آن است که وضعیت تاریخی زمینهساز ظهور رودکی به یاری آنها نیامده است. رودکی فرزند چنین روزگاری است. وی افزود: این اعتبار مالی جدید از منابع مالی مدیریت بحران کشور جهت مرمت سد انحرافی میل و مغان و برداشت جزایر رسوبی و بازگردانی مسیر رودخانه بر مجرای اصلی در رودخانه مرزی ارس دریافت شده است. سیاست آبی و محیط زیست و تداوم رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی سه کشور در این حوزه باید بدون فوت وقت با برگزاری اجلاس سه جانبه و اتخاد تدابیر جدید و لازم تعیین و حفظ شود.

در تعیین مالکیت جزیرههای ارس میان هیأتهای مرزبندی ایران و شوروی مقرر شده بود تا خط مرزی از میان رود ارس بگذرد و اگر در محلی چند شاخه از رود وجود داشته باشد میانهٔ شاخهٔ عمدهتر خط مرزی شود. در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۳۴ یعنی زمانی که مالکیت جزیره نزدیک به پاسگاه عباسی تعیین میشد بر سر این که شاخه عمده رود در این محل کدام است میان هیأت شوروی و ایران مشاجرهای درگرفت. او افزود: مصوب هیأت وزیران مبنی بر مطالعه و احداث دیواره کنترل سیلاب و بهره برداری از بستر مازاد پشت دیواره برای کاربریهای متناسب با شرایط فنی، زیست محیطی و قانونی رودخانه، یکی از راهکارهای اصلی در جلب مشارکت مردمی و اجرای طرحهای حفظ و تثبیت کناره و بستر رودخانهها از جمله رودخانههای مرزی است.

در قالب این پروژه، ترکیه ۲۲ سد و ۱۹ نیروگاه بر روی دجله و فرات میسازد که عمده این طرحها تاکنون اجرا و احداث شده و موجب کاهش چشمگیر آب ورودی به دجله و فرات در خاک سوریه و عراق شده است. وی گفت: برای حل مشکلات عرصه محصولات کشاورزی نیازمند تغییر کشت و اصلاح الگوی کشت با یک برنامه مدن از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی هستیم تا شاهد افزایش متوسط برداشت محصولات مختلف از جمله سیب از باغات استان باشیم و از این طریق شاهد کاهش هدررفت منابع آبی شویم.

اخبار استانها – رسول جلیلی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه ، با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی کشاورزی استان برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است، اظهار داشت: برخی مصوبات در زمان بحران جدی دریاچه ارومیه اجرایی شده و امروز نیز برای توسعه کشاورزی نیاز است تا این مصوبات دوباره بازنگری شود. مقصود علیاکبری شامگاه امروز در گفتوگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: عملیات مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان از محل اعتبارات مدیریت بحران کشور که اخیرا با پیگیری شرکت آب منطقهای اردبیل، مبلغ ۲۵ میلیارد تومان دریافت شده است، طی روزهای آتی آغاز میشود.

سد تنظیمی و انحرافی قیزقلعه سی در ۱۲ کیلومتری سد خداآفرین در ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز واقع شده، طول تاج آن ۸۴۳ متر، ارتفاع از پی ۳۷ متر و گنجایش مخزن آن ۶۲ میلیون مترمکعب بوده و عملیات ساخت سد “قیزقلعه سی” در سال ۱۳۸۵ آغاز و برای ساخت آن ۵۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. حداکثر ژرفای دریاچهٔ آرال نیز در سال ۲۰۰۸ حدود ۴۲ متر اندازهگیری شدهاست.

دریاچه آرال دریایی در آسیا بود. این دریاچه در 1989م به سبب کاهش حجم آب، به دو بخش مجزا تقسیم شد: «دریاچۀ بزرگ» در جنوب و «دریاچۀ کوچک» در شمال که میزان شوری آب در هر دو آنها به 3 برابر این مقدار در 1950م رسیده بود. کاهش میزان آب جاری، آلودگی آبها، کاهش میزان کیفیت آبهای جاری، مسمومیت آبها در حوزه آبی کورا- ارس باعث آلودگی خاک و محیط زیست؛ نابودی جنگلها و اراضی کشاورزی و مراتع و جانداران آبی میشود. به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آلودگی این رودخانه که ناشی از ورود پساب های صنعتی جمهوری ارمنستان است از مسایل بسیار مهم وزارت نیرو و دولت جمهوری اسلامی ایران است که در تمامی اجلاس ها، نشست ها و یادداشت تفاهم های دوجانبه با این جمهوری مورد تاکید قرار می گیرد.

در این پست از مجله گردشگری دوباره سفر می خواهیم. دریاچه هویز در مجارستان قرار دارد و یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری این کشور به شمار می رود. بخش هایی از آن که توسط ساکولاسیون (sacculation) ایجاد می شوند ، هاسترا نامیده می شوند. جالب است بدانید که برای ایجاد نورپردازی خیرهکننده این آبنما از ۶هزار و ۶۰۰ چراغ و ۵۰ پروژکتور رنگی استفاده شده است. وی با اشاره به مشابهت نام های فارسی و ترکی رودخانه مرزی ارس (آراز) اظهار کرد: این رودخانه از زمان های قدیم تا به امروز زمینه ساز توسعه و آبادانی حوضه آبریز بوده، به گونه ای که حتی در سده چهار قبل از میلاد در متنون یونانی نیز از آن نام برده شده است.

او گفت: وزارت نیرو در سالهای اخیر با جدیت و اراده محکم در این زمینه ورود پیدا کرده و در نشستهای دوجانبه به مسئولان مربوطه جمهوری ارمنستان تذکرهای لازم داده شده است. ایسنا/آذربایجان شرقی وزیر نیرو، رودخانه ارس را مرز دوستی همهی ملتهای واقع در حاشیهی این رودخانه عنوان کرد و گفت: این رودخانه به دوستیهای مردمان ساکن روح بخشیده که باید قدردان این موضوع باشیم و بدون شک رودخانهی ارس در مرز مشترک دو کشور به مثابه شاهرگ حیاتی مرز نشینان و نماد صلح و دوستی بوده و با افتخار میگوییم ارس برخلاف برخی آبهای مرزی که زمینه ساز نزاع هستند، نمونهی درخشان عامل توسعه و تقویت روابط بوده است.

وزیر نیرو گفت: بدونشک رود ارس در بخش قابل توجهی از مرز مشترک دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به مثابه شاهرگ حیاتی مرزنشینان مجاور خود، نماد صلح و دوستی است. از طرف او ، منبع زندگی برادرش رودخانه آببی است که به دریاچه ای می رود که رود نیل از آنجا سرچشمه می گیرد. رود ارس که در زبان ترکی آراز ناميده می شود، از کوههای مين گول (هزار برکه) ترکیه در جنوب شهر ارزروم سرچشمه مي گيرد. ۲۲۵ نماینده مجلس اقدام رئیس جمهور ترکیه مبنی بر خواندن سرود محلی آراز آراز که مضمون آن گلایه از جدا افتادن شهروندان آذریزبان در دو سوی رودخانه ارس بود، را محکوم کردند.

ارس (در ترکی آذربایجانی: آراز و Araz – در زبان ارمنی: آراکس، Արաքս) نام رودخانهای نسبتاً پرآب و خروشان است که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته، از مرز ترکیه نخجوان جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد به رودخانه کورا میریزد. این آبشار در روستای رزجرد واقع شده و از دل یک صخره به یک دره با پوشش گیاهی متنوع و زیبا میریزد. رود آمو دریا به کدام دریاچه میریزد را از سایت پست روزانه دریافت کنید. بهترین مسیر دسترسی رود ارس از جاده تبریز جلفا است اما اگر اهل جاده های پر پیچ و خم طبیعت بکر باشید باید از منطقه قره داغ با نام رسمی ارسباران راهی دیدن رود ارس بشوید.

اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از مس پرس، مهندس علی بیات ماکو مدیر مجتمع مس سونگون به انجام پایش و نمونهبرداری از رودخانههای مسیر سیوسه کیلومتری سونگون تا رودخانه مرزی ارس برای اولینبار اشاره کرد و اظهار داشت: این اقدام بهصورت انجام برنامه پیادهروی در دل جنگلهای ارسباران جهت مستندسازی سیستماتیک دیتابیس موجود و تکمیل اطلاعات حوزه آب با هدف کاربرد در برنامههای آتی حفاظت رودخانهها و آبراهه منطقه انجام شده است. به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، رضا اردکانیان در پنجاهمین سالگرد بهرهبرداری از سدهای ارس، میل و مغان، اظهار داشت: رودخانه ارس مرز دوستی مابین کشورهای ایران و جمهوری آذربایجان است و باید قدر این ظرفیت بالقوه را بدانیم.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان ظهر امروز دوشنبه در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سدهای ارس و میل-مغان عنوان کرد: این پروژه بزرگ در دنیای حوضه آبریز مشترک و رودخانههای مرزی از معدود نمونههای کهنسال و موفق همکاری مشترک در سطح جهان به شمار میرود. گروه استانها ــ مراسم بزرگداشت پنجاهمین سال بهره برداری از سدهای ارس، میل و مغان با حضور وزرای نیرو و انرژی ایران و آذربایجان در جلفا برگزار شد. به گزارش همشهری آنلاین، این مراسم در جریان سفر یک روزه رضا اردکانیان وزیر نیرو به آذربایجان شرقی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید