معروف ترین دریاچه های ایران را بشناسید

اگر شما غیرفعال هستید، بیشتر احتمال دارد که سرطان روده بزرگ اتفاق بیفتد. روده بزرگ دارای گرههای لنفاوی زیادی است اما در این روده «پلاکهای پییر» (Peyer’s Patches) وجود ندارد. رود نیل (Nile) رودی بزرگ در شمال شرق آفریقا است که به شمال جریان دارد و بهعنوان طولانیترین رود جهان شناخته میشود. آبشار اوان در شمال الموت و در حصار چهار روستای زیبای زرآباد، اوان، زواردشت و وربن قرار گرفته است. آبشار گرمارود: آبشار گرمارود که در کنار روستای سرسبز گرمارود قرار گرفته از جاذبههای دیگر این منطقه است.

آبشار گرمارود ۱۵۰ متر ارتفاع دارد و از کوههای دینه رود، اواتر و ازاتر سرچشمه میگیرد. بستر دریاچه پر از رسوبات است. به ورودی قزوین (میدان غریب کش) که رسیدید در سمت راست به سمت تابلو الموت منحرف شوید، مسیری کمی طولانی و پر پیچ و خم، کوهستانی همراه با دشتهایی سرسبز را پیش رو دارید تا پس از دشت رجایی به یک دوراهی برسید. شاید وقتی به این دریاچه سفر کنید، پرندگان مهاجری را ببینید که از مسافتهای طولانی به این دریاچه پرواز کردهاند. زیبایی و آرامشی که در این منطقه وجود دارد ارزش پیمودن این مسیر طولانی را دارد.

در هر فصلی از سال که به دیدن دریاچه اوان الموت بروید، می توانید شاهد زیبایی های بیشماری باشید. با دریاچه زیبا و مسحور کننده اوان الموت آشنا شدید. در این مقاله جواب سوالاتی مانند دریاچه اوان کجاست یا مسیر رسیدن به اوان چه صورت است را دریافت کردید. در فصل پاییز و زمستان هوای سرد بر این منطقه حاکم است. در پاییز در زمان مهاجرت، پرندگانی مانند قوها، غازها و مرغابیها در آن دیده میشوند. اما در فصل پاییز با دیدن پرواز پرنده ها یادآور تابلوهای نقاشی پاییزی است مهاجرت قو، مرغابی و غاز از فراز این دریاچه بسیار دیدنی است.

ارس در آستانه ورود به دشت مغان از میان چشمه های دو پل تاریخی «خدا آفرین» می گذرد اما پشت قوس استوار سد خدا آفرین از رفتن می ماند سد خدا آفرین که محصول همکاری ایران و جمهوری آذربایجان است 200 مگاوات تولید برق دارد که به رسم مقرر شده نیمی از آن راهی شبکه توزیع برق ایران و نیم دیگر نصیب آذربایجان می شود. اضافه کنیم پساب نفتی و احتمالاً پسابهای بدون تصفیه کشورهای دیگر را. به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان، مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامهریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در نشست خبری ستاد احیای دریاچه ارومیه که به منظور بررسی آخرین وضعیت دریاچه و برنامههای سال جاری برگزار شد،اظهار کرد: پساب صنعتی بعد از تصفیه باید به شکلی مدیریت شود که به آبراههها وارد نشود که استاندارد سختی نیز دارد.

مهمانپذیر چشم انداز اوان در فاصله ۳ دقیقه ای از دریاچه اوان الموت قرار گرفته است و میتواند انتخاب مناسبی باشد. این بار نیز به سراغ یکی از جاذبه های دیدنی و تفریحی در ایران می رویم که در استان قزوین واقع شده است دریاچه ای با چشم اندازهای رویایی و سرسبز که با نام دریاچه اوان، از آن یاد می شود و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این دریاچه در میان چهار روستا با نامهای اوان و وربن، زوار دشت و رزآباد، روی دامنه کوه خشچال واقع شده که هر کدام از این روستاها نیز صفا و زیباییهای خاص خود را دارند.

اما از همه این جاذبه های تاریخی و طبیعی که بگذریم، به مهم ترین جاذبه این روستا بر می خوریم. اما در 1935 به اثر خشکسالی و فشار ایران بار دیگر مسئلۀ تقسیم آب دریای هلمند مطرح شد و این بار که هیئت دوطرف مدتی تحقیق کردند، بالاخره به این نتیجه رسیدند که بعد از بند کمال خان، نیم آب به افغانستان و نیم دیگر به ایران تعلق گیرد و این در حقیقت بیشترین آبی بود که به ایران بخشیده شد. حمام کردشت نیز که در وسط باغ بزرگی بنا شده یکی دیگر از جاذبههای گردشگری در شهر جلفا به شمار میآید.

در این مطلب جاهای دیدنی جلفا را معرفی میکنیم که شاید بتوان گفت از کم نظیرترین شهرهای ایران است. منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس در استان آذربایجان شرقی شهرستان جلفا و شمال غرب ایران واقع شدهاست. آب آسیاب خرابه پیش از آن که به شکل آبشار ظاهر شود چرخ یکی دو آسیاب بازسازی شده را می چرخاند و پس از سقوط به دره مجاور راه ارس را در پیش می گیرد.

رطوبت ثابت آب دریاچه باعث شفافیت آن شده است. در اطراف دریاچه اوان الموت، بافت چسبندهای بوجود آمده است. دریاچه زیبای اوان الموت در نیمه شمالی الموت، در دامنه کوه خشچال، در فاصله ۷۵ کیلومتری قزوین و در میان ۴ روستای اوان، وربن، زوار دشت و زر آباد شهر قزوین قرار دارد. پس از طی ۸ کیلومتر و گذر از روستای با صفای زرآباد، بعد از گردنه آخر به دریاچه خواهید رسید. اقامتگاههای بومگردی: همچنین میتوانید از اقامتگاههای بومگردی موجود در منطقه الموت، روستاهای وربن، زرآباد، گازرخان و آناده هم استفاده کنید.

چنار خون (در روستای زرآباد)، دریاچه الوبوم، غار شمس کلایه، آبشار اوان، روستای زیبای زر آباد، پارک جنگلی باراجین، اقامتگاه بوم گردی زر آباد الموت، باغستانهای سنتی قزوین، قلعه لمبسر، غار سفید آب، غار و… امکانات دیگر دریاچه الموت، سرویس بهداشتی، سکوی برای چادر زدن، رستوران، تخت و یک بوفه کوچک نیز وجود دارد. از دیگر مکانهای دیدنی اطراف دریاچه هستند. متاسفانه این برداشت آب از دریاچه، به دریاچه صدمات زیادی وارد کرده است. وجود جاده مناسب تا کنار دریاچه و امکانات قابل قبول در حاشیه آن، مکانی مناسب را برای تفریح خانواده ها فراهم کرده است.

در این وضعیت ها فشار وارده بر این عروق خونی افزایش می یابد. نام این دریاچهی شگفتانگیز ( اوان ) به معنای آب جمع شده یا محل گرد آمدن آب است. در شهر فراه آثار باستانی و تاریخی وجود دارد که از دیدن برخی از آنها، به انسان شگفتی و حیرت دست میدهدکه از جمله میتوان به ساختمان عظیم کافر قلعه منسوب به کک کهزاد که بر کمر کوه احداث گردیده است اشاره کرد. برخی مردم محلی به این بنا «کلیسای چوپان» هم میگویند. شهر واراناسی یا بنارس در اطراف رود گنگ قرار دارد و از سوی برخی به عنوان مقدس ترین شهر آیین هندو در نظر گرفته می شود.

همان طور که اشاره کردیم، متأسفانه برداشت بیرویه منابع آبهای زیرزمینی و ورود فاضلاب به رودخانههایی که به این دریاچه منتهی میشوند، باعث شده تا دریاچه صورتی ما در وضعیت سرخ قرار بگیرد. نام خیابان برابر هتل ما در چهارجوی، ترکمنستان بیطرف است و نام هتل هم جیحون. بر اساس این ترجمه، اگر جیحون یا آمودریا را رود داییتی بشماریم، خوارزم در ترکمنستان امروزی ایرانویجه اوستایی خواهد بود. مارکوآرت، دانشمند آلمانی در این باره می نویسد: خاک توران به مملکت خوارزم که در اوستا و کتب پهلوی آریاویج نامیده شده متصل بوده و از مشرق جیحون به دریاچه ی آرال امتداد داشته است.

دریاچه اوان، به صورت طبیعی در اثر رانش زمین تقریبا ۵۰۰ سال پیش بوجود آمده است. این کوه یک منبع زیرزمینی طبیعی پوشیده از ذغال سنگ دارد که موجب شده کوه آتشفشان بیش از شش هزار سال به سوختن ادامه دهد. مساحت آن 4300 هکتار است و در میان کوه ها احاطه شده. این دریاچه به دلیل واقع شدن در موقعیت جغرافیایی کوهستانی، دارای آب و هوایی بسیار خنک به ویژه در تابستان ها است. خشک شدن این دریاچه عواقب جبرانناپذیر زیست محیطی در پی خواهد داشت که یک مورد آن افزایش گرد و غبار و ایجاد معضلات مرتبط با آن است.

دیدگاهتان را بنویسید