شیراز ، معرفی تاریخچه، موقیعت و جاذبه های شیراز

حجم بالای گردشگران در این شهر اجاره اقامتگاه در شیراز را به یک چالش واقعی تبدیل کرده است. برای این که به صورت آنلاین اقامتگاه مورد نیاز خود را از سایت جاباما رزرو کنید، میتوانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت، شهر مقصد را انتخاب کرده و در تاریخ ورود خود به شهر همه گزینههای اقامتی موجود را بررسی کنید. مهمانسرا، مهمانپذیر یا مسافرخانهها در شیراز گزینه بعدی اقامتی هستند که نسبت به هتلها از هزینه کمتری برای اقامت برخوردارند، ضمن این که امکاناتی که ارائه میدهند نیز بسیار کمتر است.

این شهر همچنین به شعر و باغ و شراب و نارنج نیز معروف بوده و باغهای زیادی در این شهر دیده میشوند که میتوان به باغ ارم، باغ عفیفآباد و باغ جهاننما اشاره کرد. در قسمت شمالی شیراز کوه­های چهل مقام، باباکوهی، کوه پشت مله، کوه توسیاه و کوه دراک قرار دارند.در جنوب این شهر نیز کوه­های سبز پوشان و قره باغ قرار دارند. م همزمان با پادشاهی شاه عباس صفوی و به فرمان فیلیپ سوم پادشاه اسپانیا به ایران میآید و در راه سفر خود به اصفهان به شهر لار وارد میشود و حاکم لار با چهارصد سوار و با ساز و دهل به استقبال او میآیند و اما هنگام ورود به شیراز حاکم شهر استقبال با شکوه تری از او میکند دن گارسیا در سفر نامه خود شیراز را به زیبایی والنسیا و قرطبه تشبیه میکند و میگوید باغهای اطراف آن فوقالعاده زیباست و در ادامه سفر خود به سمت اصفهان از تخت جمشید نیز بازدید میکند و این ویرانهها اعجاب او را برمیانگیزد و با دقت و علاقهمندی زیادی به وصف جزئیات آنها میپردازد به عقیده دن گارسیا این ویرانههای با عظمت با شکوهتر از اهرام مصر و زیباتر از معابد یونان است و میگوید: «در اینجا هنر و عظمت به وحدتی همیشگی رسیده است» و حتی در توصیف اصفهان میگوید باغات اطراف شهر زیبا بود ولی به پای باغهای شیراز نمیرسید.

وقتی وارد شهر گل و بلبل میشوید مسلما اولین جایی که خیلی مورد توجه همه است آرامگاه حافظیه است که در میان باغی زیبا قرار گرفته.باغ ارم هم که یکی از زیباترین باغ های ایران است با سروهای سر به فلک کشیده جذابیت خاص خودش را دارد. در نهایت حافظیه و سعدیه نیز از جمله مکانهای دیدنی هستند که هر ساله علاقهمندان به شعر ادب به آرامگاه این دو شاعر بزرگ پناه میآورند. میتوان با فرهنگ، سنت، نوع پوشش و زندگی مردم منطقه نیز آشنا شد، اقامتگاههای بومگردی عموماً در حاشیه شهرها و یا در شهرهای کوچک قرار دارند و بافت سنتیتری نسبت به هتل یا مهمانپذیر دارند و از نظر تجهیزات و امکانات رفاهی نیز سطح تقریباً پایینتری دارند، با این حال اقامت در این اقامتگاهها نیز جذابیتهای خود را دارا است ضمن این که از نظر هزینه نیز مقرون به صرفهتر به نظر میرسند.

با این حال از نظر هزینه اقامت در مسافرخانه یا مهمانسرا نیز میتوان این موقعیتهای اقامتی را به انواع مختلف تقسیم کرد که با توجه به امکانات و شرایط، تعداد مسافرین، مدت زمان اقامت و محل قرارگیری مهمانپذیر قیمتهای مختلفی را شاهد خواهیم بود. هزینه اقامت در مسافرخانه یا مهمانپذیر از هتلها کمتر است و امکانات کمتری نیز دارند. اقامتگاهها در شیراز انواع مختلفی دارند که این گستردگی و تنوع به گردشگران اجازه میدهد تا بتوانند بهترین گزینه اقامتی را از نظر امکانات و بودجه در نظر بگیرند. محمدهادی قانع رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: در حادثه نخست بر اثر آتش سوزی درخت در حیاط یک منزل بر اثر ترقه بازی رخ داد که با حضور سریع نیروهای امدادگر مانع حریق گسترده به درون منزل شدند و این حادثه خوشبختانه مصدومی نداشت.

در بخش راست این صفحه یک لیستی از فیلترهای مورد نیازتان قرار دارد که با اعمال آنها می توانید بلیط لحظه آخری شیراز به تهران و بلیط چارتر شیراز به تهران را با بهترین نرخ در بازار پیدا نمایید. رزرو و خرید بلیط هواپیمایی شیراز به تهران با بهترین و ارزان ترین قیمت پروازی به صورت چارتر و سیستمی در سریعترین زمان ممکن در آژانس آس چارت وجود دارد. بلیط های هواپیمایی چارتر شیراز به تهران یکی از مسیرهای پرتردد پروازی در ایران محسوب می شود.

هوای این شهر در تابستان گرم است با متوسط دمای 38.8 درجه سانتی گراد و در زمستان، میانگین دمای آن پایین تر از انجماد در ماه های دی و بهمن است. مردم این شهر به هنر اهمیت زیادی میدهند و جشنهای هنری زیادی از گذشته تا امروز در شیراز برگزار میشد. مردم این شهر به رویدادهایی مانند نوروز اهمیت زیادی میدهند و رسومات مختلف باستانی را بسیار دقیق اجرا میکنند. اجاره کردن اقامتگاههای بومگردی به شما این امکان را میدهد تا علاوه بر اسکان در یک منطقه بومی و فرهنگی با تنوع غذایی، نوع پوشش و جاذبههای فرهنگی شهر نیز آشنا شوید.

یک گروه محافظ شبانه از بازار حراست مینماید و هر کالائی جای جداگانهای مخصوص به خود را دارد که مشتری برای تهیه و خرید آن میداند به کدام قسمت مراجعه نماید نمای خارجی مسجد جامع شهر نیز بسیار زیباست و معمولاً مانند سایرعمارات و بناهای شرقی آیاتی با خظ عربی بر روی آن نوشته شده است. کدخدا درباره مسایل عمومی با ریش سفیدان و افراد متنفذ محله مشورت مینماید و به طور مرتب جریان وقایع روزمره رابه اطلاع حاکم میرساند. شهر شیراز به چندین محله تقسیم میشود و هر محله به وسیله یک نفر کدخدا اداره میشود که حقوقی از این بابت دریافت نمینماید.

جای دیدنی شیراز از نظر تنوع به دسته هایی چون: جای دیدنی تاریخی شیراز، جای دیدنی فرهنگی شیراز، جای دیدنی تفریحی شیراز، جای دیدنی طبیعی شیراز، جاهای دیدنی مذهبی شیراز، موزه های شیراز و سوغات و صنایع دستی شیراز تقسیم می شود. هتل های ۳ ستاره یا هتل آپارتمان ها: هتل آپارتمان جام جم، هتل تالار، هتل اطلس، هتل آپارتمان هدیش، هتل درباری، هتل آپارتمان رز ریحان، هتل بین الحرمین، هتل صدرا، هتل وکیل، هتل جهان نما. هتل آریوبرزن که در سال ۱۳۷۹ افتتاح شده، یکی از هتلهای ۴ ستاره شیراز است که طرفداران زیادی دارد.

شیراز دارای هتلهای مختلف و متنوع از نظر ارائه امکانات و متناسب با شرایط بودجهای مختلف است. ما تلاش کردهایم که با ارائه راهنمای اجاره اقامتگاه در این شهر بزرگترین مشکل اکثر گردشگران را حل کنیم. هتلهای شیراز در انواع مختلف هتلهای یک تا ۵ ستاره طبقهبندی میشوند و هزینه اقامت در آنها بسته به امکانات و خدماتی که ارائه میدهند متفاوت است. شک نداشته باشید که گردشگران باهوش، حرفهای و کنجکاو حتماً در شهر یزد جاذبههایی بیرقیب یافتهاند و به همین دلیل این شهر باستانی و تاریخی را به سایر شهرهای جهان ترجیح میدهند. این باغ زیبا که در دوران قاجار ساخته شده، در سال 1354 توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده و این روزها متعلق به شرکت مخابرات است.

غار پری یاغی در ۳۰کیلومتری شرق شیراز، غار ابوالنصر، غار بلعزار، غار چاه دختر، غار قلعه بندر (روبهروی باغ دلگشا) و غیره از جمله غارهای معروف این شهر هستند. در این کافه انواع دمنوش و غذای فرنگی و میان وعده سرو می شود. قالی بافی، تولید ظروف نقره، خاتم کاری، گلیم بافی و جاجیم در دهکده ها و در میان قبایل شیراز مرسوم بوده که از جمله صنایع دستی آن به شمار می رود. این باغ با صفا آرامگاه هفت عارف را درون خود جای داده که هیچ اسمی از آنها به میان نیست، اما به همین دلیل این مکان را هفت تنان مینامند.

کریم خان به ساخت بناهای مشهور بازار وکیل، مسجد وکیل، حمام وکیل، آب انبارهای وکیل، ارگ کریم خانی، ساختمان کلاه فرنگی (موزه پارس)، ساختمان دیوانخانه، تکیه هفت، بازسازی مزار شاعران و بزرگان شیراز، رساندن آب رکن آباد به شیراز و پدید آوردن باغ های سرسبز همت گمارد و شهر بهارنارنج ها را به اوج شکوفایی خود در تاریخ رساند. این رستوران در بلوار ستارخان قرار گرفته و به باغ های عفیف آباد و باغ ارم دسترسی آسانی دارد.

هتل زندیه شیراز از هتل های شیک و راحت و پنج ستاره در مرکز شهر شیراز است که همسایه ارگ کریمخان می باشد. هتل پارسیان شیراز هتل چهار ستاره و مقرون به صرفه در مرکز توریستی شهر شیراز است که برای اقامت های ارزان قیمت و دوست داشتنی توصیه می شود. قلعه دختر از دیگر جاذبه های شهر بهارنارنج ها است که اردشیر یکم در سال 209 میلادی آن را ساخته است. به هر روی شهر اصیل و تماشایی یزد باری دیگر روی خوش بخت و اقبال را دید. پس از ورود دین مبین اسلام به ایران زمین، شهر اصیل و تماشایی یزد همچنان به قرار پیشین به حیات خود ادامه داد.

در شهر عزیز، اصیل و تماشایی یزد محلهای تاریخی و ناب با اِلِمانهایی که تمام آنها از گذشتههای دور به یادگار باقی ماندهاند، به چشم دیده میشود. شجاعت و پایمردی و خویشتن داری که در هنگام بلا و بدبختی از خود نشان میداد مضمون تصنیف و ترانههایی است که تا زبان فارسی زنده است ممکن است باقی بماند. شیراز در گذشته یکی از زیباترین و دلپذیرترین شهرهای ایران بوده است؛ ولی امروز چندان چیزی از آن باقی نمانده است از آن جهت شهرت یافته که زادگاه سعدی و حافظ است و کنار قبور این دو شاعر کلبه چوبی کوچکی قرار دارد که در آن مجموعهای عالی از آثارشان گردآوری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید