سوالات متن درس ششم جغرافیا دهم با جواب – ماگرتا

براساس طرح هاي انتقال اب شوروي سابق، سالانه ١١میلیارد مترمکعب از آب رودخانه آمودریا به وسیله کانال قره قوم به آرال انتقال داده میشد که فقط ٥٠ درصد آن به دریاچه میرسید. وی خاطرنشان کرد: همچنین در زمینهای «قره قلپاقستان» و مناطق خشک دریاچه آرال، در استانهای خوارزم، بخارا و نوایی واقع در مناطق دریاچه آرال در 172 هزار هکتار زمین و در مناطق دیگر در 13 هزار هکتار زمین درختکاری میشود. در آن زمان، قبایل اُغُز یا غُز و پچنگ در اطراف این دریا، بجز ساحل جنوبی آن (در جانب خوارزم)، زندگی چادرنشینی داشتند.اصطخری و مؤلّف حدود العالم و جغرافینویسان بعدی (مثلاً گردیزی به نقل بارتولد 1897، ص 95) این دریا را «بُحَیْرة خوارزم» نامیده و با تعریف درست آن را دریای بستة شوری دانستهاند که در سمت راست راه گرگانج (اورگنج قدیم) به طرف ناحیة پچنگ واقع بوده و، در نتیجه، هیچ ارتباطی با ساری قمیش ( رجوع کنید به آمودریا) نداشته است.

مطالعه ورقه های زمین ساختی که زمین ساخت ورقه ای نامیده میشود، به ما کمک میکند تا اشتقاق قاره ها، گسترش بستر اقیانوس، فورانهای آتشفشانی و تشکیل کوهها را توضیح دهیم. دو مطالعه بزرگ روی این دریاچه انجام شده است. ، یا دریای آرال، نیز دریاچه یا دریای خوارزم، دریاچۀ آب شوری که در مرز دو کشور قزاقستان و ازبکستان قرار دارد. عکاس: محمد مدادیدر دریاچه پارک ملت تهران یک آب نمای موزیکال وجود دارد که در اوقات خاصی از سال یا عصرهای تابستان تلفیق زیبایی از نورپردازی و موسیقی را به نمایش میگذارد.

در دورههای اساطیری، باز به «اژدهایی» برمیخوریم که در «کشفرود» پیداشدهاست. ۵- چرا ماهیگیری در جمهوری آذربایجان رونق دارد؟ ۳- چرا ارمنستان بیشتر مواد اولیه کارخانه های خود را از خارج وارد می کند؟ ۶- چرا کشاورزی در جمهوری آذربایجان بسیار رونق دارد؟ ۳- کدام شهر جمهوری آذربایجان و ایران همنام هستند؟ دریاچه خزر باقی مانده کدام دریا است علوم نهم را از سایت پست روزانه دریافت کنید. ۲- کدام رود بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد؟

۷- جمهوری آذربایجان در چه زمینه هایی با کشور ایران مشترک است؟ دسترسی یک کشور به دریا چه فایده هایی دارد؟ دسترسی به دریا باعث رونق کشاورزی و ایجاد شغل و جذب گردشگر می شود. در مناطق اطراف دریاچه کشتهای گلخانهای در زیر پلاستیک انجام میشود و در نتیجه در تمام فصول از آبهای سطحی و زیر سطحی حوزه آبریز دریاچه برای آبیاری استفاده میشود و این برداشت آب از دریاچه پریشان جهت مصارف کشاورزی محدود به فصول کشاورزی نمیباشد. چون در نواحی داخلی و شرق آن جلگه های پست آبرفتی قرار دارد و این مناطق برای کشاورزی بسیار عالی می باشند.

منطقه شرق آفریقا و کوه کلیمانجارو نتیجه برون ریخت مواد مذاب از دل زمین در اثر دور شدن صفحات خشکی در آن منطقه است. شیرین چای: از رباط و گیفان سرچشمه گرفته و در شرق باشقلعه به اترک میپیوندد. دریاچه خزر در شمال کشورمان، باقیمانده دریای تیس است. دریاچه آرال دریایی در آسیا بود. اهالی بومی حوالی دریاچۀ آرال ازبک، قزاق و قرهقالپاق هستند که همگی مسلمانند. هماکنون تقریباً هیچ آبی از سیردریا و آمودریا به این دریاچه نمیریزد و اگر اقدامی جدی در این زمینه صورت نگیرد، ممکن است دریاچۀ آرال در عرض 20 تا 30 سال آینده کاملاً محو شود و بیابان بزرگی به جای آن پدیدار گردد.

۴- اگر کسی بخواهد برای تعطیلات نوروز به آذربایجان سفر کند، چه لباس هایی باید همراه خود ببرد؟ ۲- کشور ارمنستان را از نظر دسترسی به دریا با جمهوری آذربایجان مقایسه کنید. در شهر دبی تاکسیهای آنلاین معروف و پراستفادهای همچون اوبر (Uber) و کریم (Careem) فعالیت دارند و برای دسترسی به آنها کافی است اپلیکیشن آنها را نصب کرده و با مشخصکردن مبدأ و مقصد خود، درخواست تاکسی کنید. از طریق آزادراه تهران ساوه و تهران قم به راحتی میتوان به شهر پرند تهران دسترسی داشت و برای چند روز هم که شده از شر آلودگی و ترافیک سرسامآور تهران رها شد.

تا آذرماه سال ۱۳۵۹ در حدفاصل بزرگراه حقانی تا ایستگاه شهید بهشتی، ۲۳۰۰ متر تونل و بخشی از سازه سه ایستگاه، به انجام رسید، اما با شروع جنگ تحمیلی ایران و عراق، نیروهای فرانسوی ایران را ترک کردند و کار بهطور کامل متوقف شد.روند ساخت دوباره مترو در سال ۱۳۶۴ آغاز شد. پشته های میان اقیانوسی به ندرت بیش از ۴۹۲۰ فوت (۱۵۰۰ متر) ارتفاع دارند اما ممکن است هزاران مایل در امتداد بستر اقیانوس کشیده شوند. در زیر هر یک از اقیانوسهای بزرگ جهان، یک پشته میان اقیانوسی وجود دارد. در محل فصل مشترک دو صفحه، پشته های میان اقیانوسی، شکل گرفته و پوسته اقیانوسی بین دو صفحه، گسترش پیدا میکند و رفته رفته بر وسعت دریاها و اقیانوس ها افزوده میشود.

این دریاچه بر اثر سوزاندن بخشی بزرگی از نیزارهای اطرافش به علت عملیات راهسازی در معرض خطر است.در طی این آتش سوزیها هزاران قطعه لاک پشت و پرنده مهاجر از بین رفتهاند. کمربند لرزه خیز اطراف اقیانوس آرام یکی از مهمترین نواحی لرزه خیز جهان است که علت آن برخورد ورقه اقیانوسی آرام با ورقه های قاره ای اطراف آن است. دریاچههای ناشی از فعالیت انسان: در اثر ساختن سدهای مخزنی، خاکبرداری ویا انفجارهای ناشی از بمب که ایجاد چالههای بزرگ میکند ایجاد میشود. معمولا رسوبات ضخیم دریاچهای در دریاچههای بزرگ و تقریبا دائمی تشکیل میشوند.

افزون بر آن براثر فرورانش ورقه فرورونده و اصطکاک ایجاد شده، دما افزایش یافته، سنگها ذوب میشوند و آتشفشانهایی را به وجود میآورند. در اثر این برخورد ورقه اقیانوسی به زیر ورقه قاره ای فرو رانده میشود. لاکتوز هضم نشده در روده بزرگ تخمیر شده ، تولید گاز می کند و باعث گرفتگی شکم ، نفخ و اسهال می شود . گاهی اوقات یک نمونه بافت می تواند به تایید تشخیص کمک کند. قلمرو ادبی : استعاره و تشخیص : این که خورشید سینه مالان حرکت کند / تشبیه : گرد را به زعفران رنگ تشبیه کرده است / استعاره .

با تشخیص به موقع این بیماری و تعیین مرحله بیماری، می توانید روند درمانی را پیش گرفته و با اقدام سریع در این راستا، احتمال درمان را افزایش دهید. در این نوع برخورد، صفحه اقیانوسی به دلیل چگالی بیشتر، به زیر صفحه قاره ای رانده می شود و کم کم به داخل سست کره فرو رفته و ناپدید می شود. رود ارغنداب: این رود از دامنه گل کوه و دره لومان سرچشمه گرفته به جانب سطح مرتفع هزاره جات به طرف غرب جریان دارد ، از سنگ ماشه گذشته ، وارد دره کم عرض به حرکت خود ادامه می دهد و در بین علاقه دی چوپان پیش رفته بداخل دره ارغنداب می شود .

دراثر حرکت ورقه های سنگ کره، پدیده های زمین شناسی مانند زمین لرزه و آتشفشان نیز ایجاد میشود. جایی که دو ورقه از هم دور میشوند، سنگ داغ و مذاب (ماگمای مایع) به صورت گدازه خارج میشود و مواد جدیدی به ورقه ها افزوده میشود. دراثر فرورانش، ورقه ها میشکنند و انرژی آزاد میشود، انرژی آزادشده به صورت امواج لرزه ای، باعث رخ دادن زمین لرزه های بزرگی میشود. در این صورت پوسته قاره ای شکاف برداشته و مواد مذاب از دل زمین بیرون ریخته و بلندی هایی ساخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید