رودخانه های ایران

کارون پرآب ترین و تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران است. تلاشهای فراوان برای احیای این دریاچه تا حدی به ثمر نشستهاند، هرچند از عظمت پیشین آرال تنها یک خاطره باقی مانده است. گویند که بخارا در زمان پیشین چنان شهر عظیم بود که در عالم از آن نیکوتر کمتر بود ». به سعى و تشویق شاهرخ، کتابخانهاى عظیم نیز در هرات به وجود آمد که جامع تعدادى از نفایس آثار بود.

در سدههای پنجم و ششم هجری، گروههای زیادی از سادات علوی و شیعیان اسماعیلی، به سبب وجود شرائط خاص سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در ماوراءالنهر حضور یافته و مسکن گزیدهاند. ساكنان ماوراءالنهر مسلمان بودند و وزيران دولت جغتايى نيز از مسلمانان بودند. با مسلمان شدن مغولان در ماوراءالنهر، خوى وحشيگرى آنان پايان يافت و دايره نفوذ تمدن اسلامى به مرزهاى چين نيز رسيد. میزان متوسط بارندگی سالانه در ایران کمتر از ۲۵۰ میلی متر است.

با توجه به سرمای هوا در شب لباس مناسب و گرم نیز به میزان کافی بردارید. میزان نمک محلول در آب دریاچه دو برابر اقیانوس هاست. همچنین مقرر شد تا در بخش خشک شده دریاچه گونههای گیاهی مقاوم در برابر نمک کاشته شود. پیدایی مدرسهها و مراکز علمی در بخارا، آن را به اوج برتری رساند و از اینرو، در دوره تاریخی ویژهای «قبة الاسلام» خوانده و به زادگاه فرهنگ و تمدّن ایرانی ـ اسلامی بدل شد . به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در استان همدان، دومین برنامه از هفته ادبی «حدیث شیرین» با موضوع مرزهای فرهنگی ایران با نگاهی به دوره نظامی با حضور میرهاشم میری، شاعر آیینی، پژوهشگر و ویراستار همدانی، خلیلی، مسئول انجمن ادبی بوعلی در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از سوی انجمن ادبی بوعلی برگزار شد.

قدرتیابی بازرگانان سغدی و چینی در پایانه قرن پنجم میلادی، موهبتی بزرگ بود؛ زیرا هنگامی که آنان بر بخشی گستردهای از آسیای مرکزی و ماوراءالنهر حاکم شدند، امنیت راههای کاروانرو (گذرگاه کالاهای تجاری مناطق دوردست) و اهمیت تجاری بخارا افزونتر شد . به طوري كه برخي از خوانين ازبك براي بازيافتن قدرت در ماوراءالنهر به پايتخت ايران روي آوردند. تماشای درختان سر به فلک کشیده و گوش سپردن به صدای پرندگان آرامشی خوشآیند را برای گردشگران به ارمغان میآورد که شاید در کمتر جایی بتوانند به آن برسند.

زردآلو، شفتالو، بادام، انجیر و انار از میوههاى خجندند و دامدارى در میان اهالى آن رایج و به همین سبب تولید روغن، شیر و گوشت فراوان است و همچنین نگهدارى و پرورش زنبورعسل، مرغ، صید ماهى، شکار و جمع آورى میوههاى درختى به اقتصاد مردم خجند یارى میرساند. کنارههای دریاچه دارای نیستان و بیشه و آب آن شور بود و در آن صید بسیار میشد (چاپ دخویه، ص 100، 122، 131). ظاهراً منظور او شکار پرنده بوده است نه صید ماهی؛ بنابراین، این نوشته میتواند سندی باشد براینکه دریاچة بختگان در هزار سال پیش پذیرای پرندگان مهاجر بوده است.در حدودالعالم (چاپ ستوده، ص 15) نام دریاچه، باسفهری بادرازای هشت فرسنگ و پهنای هفت فرسنگ ضبط شده است.

کارهای صنعتی بهویژه بافندگی در بخارا پررونق بود. هر کسی در خانه یکی دو طاووس میداشتهاند و عرب پیش از این طاووس ندیده بودهاند. بیشتر این رستورانها چشماندازی رو به دریاچه چیتگر دارند و موقع خوردن غذا و صرف نوشیدنی میتوانید از دیدن مناظر زیبای دریاچه لذت ببرید. هرچند بیشتر شهرهای ماوراءالنهر با آمدن اسلام رشد کردند، هیچیک از آنها به عظمت و اهمیت بخارا نرسیدند. تيمور، علماء، فضلا، مهندسان و هنرمندان را از نواحي مفتوحه به ماوراءالنهر كوچ ميداد. جالب است بدانید که رود دجله و فرات بیشترین مسافت را در بین رودهای جنوب آسیا دارد و با توجه به واقعه عاشورا یکی از پربازدید ترین جاهای دیدنی کربلا محسوب می شود.

سرزمین ماوراءالنهر که میان رودهای جیحون و سیحون قرار داشت در نقشه جغرافیای سیاسی امروز، آسیای مرکزی خوانده میشود. سمرقند و بخارا، دو شهر بزرگ ماوراءالنهر بودند. افراد مبتلا به HNPCC تمایل به ایجاد سرطان روده بزرگ قبل از 50 سالگی دارند. شهری است مشهور از ماوراءالنهر و مشتق از بخارست؛ به معنی بسیار علم و چون در آن شهر علما و فضلا بسیار بودهاند، بنابراین بدین نام موسوم شده است .

روابط بازرگانی مردمان ماوراءالنهر با چینیان، در دوره امپراتوری کوشانیان بیشتر گسترش یافت و آیین بودا بر اثر این پیوندها به سرزمین چین راه یافت. بخارا به دلیل جایگاه جغرافیایی مناسب؛ یعنی قرار گرفتنش در مسیر راه ابریشم و وجود بازارهای فراوان در آن و بر اثر انبوهی جمعیتش، از رونق اقتصادی و تجاری ویژهای برخوردار بود. بیش از صد اثر معماری یگانه مانند مدرسههای علوم دینی، مسجدها، آرامگاهها و کاروانسراهای زیبا در این شهر هست که ظرافت و هنر به کار رفته در آنها، هر بینندهای را جادو میکند. مردمان این ناحیه از گذشته دور دارای تمدن بودهاند. آن به گذشتهای دور بازمیگردد.

نام باستانی طواویس «ارقود» است، اما عربان پس از رفتن بدانجا، نام طواویس را بر آن نهادند. در افغانستان رودخانه آمودریا را هم مثل آب هیرمند، داریم که بعد از آبیاری بخشی از افغانستان بهسمت آسیای مرکزی و دریای اورال میرود؛ رودخانه دیگری هم داریم که از پنجشیر به سمت پاکستان میرود؛ اما چرا در دو مورد ذکرشده دیگر مشکلی مشابه با مسئله هیرمند پیش نمیآید. قلعه ای هم به نام هزار لک تپه اینجا بودکه که متعلق به ساسانی ها بوده است.

این منطقه بین بخش های Thrace و آناتولی ترکیه قرار دارد و مساحتی بیش از 11 هزار کیلومتر مربع را در بر می گیرد. بازدید از این روستاهای خوشآبوهوا میتواند سفر شما را خاطره انگیزتر کند.پارک جنگلی سی سنگان در فاصله ۱۷ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز قرار دارد. همچنین دستار، نمد، کاسههای مسین و پوست دباغی شده و طنابهای کنف، از محصولهای صادراتی روستاهای پیرامون بخارا بود. البته اگر لوله های انتقال آب و روستاهای پایین دستی چیزی از این آب باقی بگذارند. افرادی که با خودروی شخصی راهی تهران می شوند می توانند از سمت بزرگراه همت غرب یا بزرگراه آزادگان شمال راهی این دریاچه شوند، اما کسانی که به مسافرت با وسایل نقلیه عمومی علاقه دارند می توانند با مترو به سمت دریاچه چیتگر حرکت کنند و باید در ایستگاه ایران خودرو پیاده شوند، در همان جا با استفاده از اتوبوس می توان به دریاچه رسید.

شهردار آرالسک در حاشیه آرال در قزاقستان می گوید “به خاطر ترمیم دریاچه آرال، ما الان مدرسه داریم، اتومبیل ها در خیابان ها حرکت می کنند، هر هفته در شهر یک عروسی برگزار می شود”. بطوریکه در بعضی از سالها میانگین دماها از میانگین دوره آماری بیشتر و در بعضی سالها کمتر بوده است. هنوز جاهای مانده از عصر حجر قدیم در واحه بخارا کشف نشده است، اما این مسئله بر نبودن انسان در این سرزمین در این دوره دلالت نمیکند؛ زیرا چیزهایی از عصر مفرغ در این ناحیه به دست آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید