دیوید ای . شارف – کلینیک آنلاین ساتیا

در سالهاى خشک، بيشترين آب اندازهگيرى شده بهاره رودخانه ۱۱۰۰ مترمکعب در ثانيه در سد ارس و ۱۸۰ مترمکعب در ثانيه در محل سد انحرافى ميل – مغان است. تمدنی پیش از تاریخ که در دره کورا و ارس شکوفا شده بود. رضا اردکانیان امروز در گفت و گویی تلویزیونی اظهار کرد: از ابتدای امسال ۷ طرح بزرگ سد مخزنی افتتاح شده است و تا پایان سال جاری هر ۱۸ طرح سد سازی مطابق برنامه، آبگیری و بهره برداری خواهد شد. برج سازی در شهرک چیتگر سبب شد تا دنیای سرمایه گذاری مخصوص به خود را داشته باشد. منطقه چیتگر از بخشهای مختلفی تشکیل شده است.

اخبار استانها – پرویز ایدهپور در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه بیش از 10 سال از ساخت سد داریان گذشته است اظهار داشت: سد بر روی زمین ایجاد شده و اینکه باغات زیر آب رفتهاند طبیعی است اما تمام باغات خسارتدیده خسارت دریافت کردهاند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، یک فعال محیط زیست با اشاره به این که اکنون بیش از ۷۰۰ سد بزرگ در کشور وجود دارد، گفت: تداوم روند فعلی سدسازی در کشور باعث از بین رفتن منابع جبرانناپذیر و باارزش آب، مصب رودخانهها و زیر آب رفتن صدها روستا، مراتع، مزارع، هزاران آثار تاریخی و میراث فرهنگی و طبیعی میشود.

وی با اشاره به اینکه تا پایان امسال ۲۵۰ طرح برق آبی در قالب پویش هر هفته الف – ب ایران به بهره برداری میرسد، افزود: تاکنون ۱۲۱ طرح با سرمایه گذاری ۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است که آخرین آن طرحهای صنعت برق در استان هرمزگان با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان بود. نماینده مردم خرمآباد و چگنی در مجلس افزود: ما باید اطلاعات درستی در دست داشته باشیم تا موضوعات و مطالبات مردم را پیگیری کنیم. نامه به آرال دریاچه، فرزندان ما به عنوان چیزی افسانه ای، شبیه به آتلانتیس نظر.

9-بدن پرندگان و پستانداران از چه چیزی پوشیده شده است؟ در سالهای اخیر همواره مسئولان استان ایلام و وزارت نیرو وعدههای فراوانی برای حل مشکلات پروژههای سدسازی در ایلام اعلام کردهاند ولی تاکنون بسیاری از این وعدهها محقق نشده است. مدتی پیش حجت الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه، اعلام کرده بود که “در راستای احیای دریاچه ارومیه” با دستور وزیر نیرو ساخت دو سد نیمه کاره نازلو و باراندوز تکمیل میشوند و این کار برای “کشاورزی منطقه حائز اهمیت است.” این حرفها نگرانیهای زیادی درباره احیای دریاچه ارومیه به وجود آورده است، دریاچهای که چه به دلیل بارندگیها و چه به دلیل اقدامات انجام شده در بهترین وضعیت دهه اخیر قرار دارد.

به گزارش ایرنا، سد شهید مدنی (ونیار) تبریز در پشت ارتفاعات سرخ رنگ «عینالی» در شمال تبریز و بر روی رودخانه معروف «آجی چای» (تلخه رود) ساخته شده و در زمان طراحی و ساخت، قرار بود شوری آب دشت تبریز را کنترل کند، اما با پیشامد خشکیدن دریاچه ارومیه و تشکیل ستاد احیای این پهنه آبی در آغاز به کار دولت تدبیر و امید، کاربری این سد نیز تغییر یافت. گروه استانها- فرماندار پاوه گفت: کارشناسان و نیروهای حفاظتی شاغل در سد داریان واقع در پاوه از افراد بومی منطقه هستند. سرعت حرکت سیارات به دور خود از داخل به طرف خارج کمترومدت زمان گردش به دور خورشید بترتیب زیادتر می شود.تندترین حرکت به دور خود را مشتری(10ساعت) و کند ترین حرکت را زهره(243روز) دارند.

قمرها: اجرامی هستند که به دور سیارات می چرخند.به جز عطارد و زهره بقیه سیارات حد اقل یک قمر دارند. ستاره خورشید: 72%حجم آن راهیدروژن و 25%را هلیم و بقیه ازموادی مثل کلسیم و عناصر دیگر تشکیل شده است. چناره، گاوی، سیکان، میمه و ورگر از جمله سدهای در حال ساخت در استان ایلام است که بیشتر آنها حال و روز خوشی ندارند. اقبال خرمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص طرح های اجرا شده آب منطقه ای در دولت تدبیر و امید بیان داشت: ساخت کل پروژه های آبی برنامه ریزی شده استان شامل سد، شبکه های آبی، تصفیه خانه و غیره حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته است که هزار میلیارد تومان یعنی ۶۲ درصد آن در دولت تدبیر و امید هزینه شده است.

نظریه زمین ساخت ورقه ای(تکتونیک ورقه ای): بر اساس این نظریه سنگ کره(لیتوسفر) خارجی و جامد، 7 ورقه بزرگ و تعدادی ورقه کوچک تر دارد که بر روی نرم کره( استنوسفر) که ماهیت روان دارد، حرکت می کند.که این حرکت ها به سه شکل صورت می گیرد. بودن سنگ های قاره ها نسبت به سنگ های کف اقیانوس ها دانشمندان زمین شناس را برآن داشت تا با تحقیقاتی پی به چگونگی ایجاد این پدیده ها ببرند. و قاره های امروزی را تشکیل داده اند.و این قاره ها نسبت به هم حرکت می کنند.

در حالی مردم روستاهای چابهار و دشتیاری در کنار سدهای پرآب و دریای بیکران عمان زندگی می کنند که به دلیل بی توجهی مسئولان نسبت به تامین زیرساخت های مورد نیاز، برای سیراب کردن کام تشنه شان جان می دهند و خیلی ها هم در غم از دست دادن کودکانشان در سایه بی تدبیری دولت داغدار می شوند. حال تصور کنید شنا کردن در یک دریاچه صورتی رنگ چه حسی میتواند داشته باشد. عکاس: محمد مدادیدر دریاچه پارک ملت تهران یک آب نمای موزیکال وجود دارد که در اوقات خاصی از سال یا عصرهای تابستان تلفیق زیبایی از نورپردازی و موسیقی را به نمایش میگذارد.

موضوع اشعار او بیشتر وصف طبیعت و اشیای پیرامون و یا مدح پادشاهان و وصف دربار پادشاهان و مجالس بزم و شادی است. او گفت، «بله درسته. بیرون روی های متعدد فرد مبتلا ممکن است او را دچار آزار کند. درآنجا کوروش که از اکباتان (همدان) به راه افتاده بود و روز وشب راه می پیمود خود را به قشون مسقند رسانید کوروش که تصور می نمود که پادگان ایران در کوروپولیس در تعقیب ملکه تمیریس می باشد فکر میکرد قشون ۲۵ هزارنفری او برای سرکوبی تمیریس کافی است چون می اندیشید که قشون ایران از عقب به تمیریس حمله خواهد کرد و او از جلو وارتش مسقند را بین دو تیغ قرار خواهند داد و به زودی از پا در خواهند آورد.

وسایل بازی که در لونای یکم قرار دارند شامل ترن هوایی، تونل وحشت، جامپینگ، جایر سویینگ، استخر مو، رالی آسفالت، سورتمه، سقوط آزاد، سفینه، سالتو و غیره هستند. ایران از ابتدای امسال با رویکردی متفاوت تر از مرحله نخست خود کلید خورد و در این مرحله علاوه بر ساخت و سازها، سازوکارها را نیز نشانه گرفت. و منجر به عنوان نظریه جامع تری به عنوان زمین ساخت ورقه ای شد. هر چه ستاره ای پر نورتر باشد معنای آن این است که یا به زمین نزدیک تر است یا جرم بیشتری دارد.

قطر آن 1/4میلیون کیلومتراست و با انجام واکنش های هسته ای (تبدیل هیدروژن به هلیم)مقدار زیادی انرژی و نور تولید می کند. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، عنایتالله رحیمی در دیدار با اردکانیان، وزیر نیرو گفت: با توجه به مطالعات و بررسیهای انجام شده در راستای رفع کمبود آب شرب کلانشهر شیراز، منابع آبی مختلفی از جمله خط دوم آبرسانی از سد درودزن، چشمه شش پیر و حوضه تنگ سرخ بشار و منابع زیرزمینی پیشبینی شده است. مقداری از آب باران و برف در زمین فرو می رود.وقتی این آب به سنگ ها یا خاک رس برسد در همانجا جمع می شود، این آب ها را آب های زیرزمینی می نامند.

عامل حرکت این ورقه ها تفاوت دما و فشار در بخش های مختلف نرم کره است. توجه : تغییردرمولکول DNA(جهش)عامل اصلی در تغییرصفات در جانداران است و انتخاب طبیعی در گسترش این صفات دریک جمعیت نقش دارد. استفاده بهینه از آب موجود در دستور کار تهران است. وجه تسمیه آبشار آسیاب خرابه این است که در گذشته در این منطقه آسیاب آبی موجود بوده که مردم از آن استفاده میکردند. بارها و بارها دلایل کارشناسی این مسئله بیان شده است.» این جملات بخشی از تذکر یوسف نژاد نماینده ساری در مجلس است.

استانی که میانگین بارندگی آن دو برابر کشور بوده، همچنان تشنه است و در دهههای اخیر خشکترین سالها را تجربه کرده است و این درحالی است که بخشی از آبهای آن بدون استفاده یا تبخیر میشود و به هوا میرود و یا مستقیم به دریا میریزد. این فرورفتگیها به علت فرسایش و یا تکتونیکپدید میآیند. به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام دارای پروژههای عمرانی نیمه تمامی متعددی در بخشهای مختلف است که در این بین وضعیت پروژههای سدسازی در استان مناسب نیست. علمدار علمداری با اشاره به اینکه در چشمه بنگ همیشه میزانی آب ثابت وجود داشته، اظهار داشت: دریاچه پریشان بهعنوان مهمترین دریاچه آب شیرین ایران دارای اهمیت زیادی است اما طی چند سال گذشته به دلیل برداشتهای بیرویه و خشکسالی با بحران دستوپنجه نرم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید