دوره اشکانی و فرمانروایی پارتیان و سکه های اشکانیان

از دیگر بخشهای شب رودکی پخش فیلمی از اجرای موسیقی قطعه «بوی جوی مولیان آید همی» توسط داود پژمان، هنرمند افغانستانی، بود و نیز قسمت کوتاهی از فیلمی پخش شد که در تاجیکستان درباره زندگی رودکی ساخته شده بود و برپایی نمایشگاهی از کتابهایی که درباره رودکی نوشته شده و نیز دیوان رودکی، در چاپهای مختلف، از دیگر بخشهای جانبی «شب رودکی» بود. رودکی نیز عمدتاً از مثنوی در جهت بیان منظوم داستانها و موضوعات تعلیمی استفاده کرده است.

تحفةالعراقین، مثنوی در سه هزار و دویست بیت است که در سال ۵۵۱ تألیف شدهاست. عشاق نامه یا رساله ده فصل اثر منظوم دیگری از عراقی است که در قالب مثنوی و غزل و در بحر خفیف مسدس محذوف سروده شدهاست. لمعات که مهمترین اثر منشور عراقی است در زمان صحبت صدرالدین قونوی و تحت تأثیر آثار ابن عربی نوشته شدهاست. مرحوم پورداود در مقالة خویش بهعنوان «توران، سلم سائینی، داهی» نوشته است:«بنا به سنت ملی ما چنانکه خوارزمی در مفاتیحالعلوم مینویسد، مرز توران معمولاً نزد ایرانیان، ممالک مجاور رود جیحون است.

حکیم ناصر خسرو دارای تآلیفات زیادی بوده که برخی از آنها به مرور زمان نابود شدهاست و به دوران ما نرسیدهاند. بلوار کوهک و خیابان برادران شهید علیمردانی در شرق منطقه چیتگر و منطقه 22 تهران قار ردارد که به دلیل نزدیکی با پارک جنگلی و دریاچه دارای آب و هوای بسیار خوبی است. سطح آب به نصف رسیده و 19 متر پایین رفته است. دیوان خاقانی به تصحیح سید ضیاءالدین سجادی در سال ۱۳۳۸ در تهران به چاپ رسیده بود.

نمودار 3- اثر سیلی مارین بر نسبت وزن به طول روده به عنوان معیاری از میزان ادم بافتی در گروههای مختلف. این اثر شامل ۹۴۴۷ بیت قصیده و ۳۸۵۳ بیت غزل است. مشتریان این رستوران نیز اغلب از دوستداران غذاهای فرنگی هستند. این پروژه ی اداری تجاری در منطقه ی چهارباغ واقع شده است که یکی از بزرگ ترین مزیت های آن به شمار می رود.باید اشاره کنیم که مساحت زمینی که این برج تجاری روی آن واقع شده است حدود 7172 متر مربع است و تراکم مصوب شده برای آن نیز 715 درصد می باشد.اما این مجموعه ی بزرگ شامل چه بخش ها و امکاناتی است؟

بسیاری از رقصندهها و بالرینهای قبل از انقلاب مثل بریژیت کولبرگ و مارگوت فونتین و ارکستر سمفونیهای بزرگ و مهم ایرانی و غیرایرانی همهوهمه بر روی صحنه این تالار قدم گذاشتهاند. هم اکنون بسیاری از خیابانهای ایران به نام این شاعر بزرگ نامگذاری شدهاند که از جمله آنها میتوان خیابان خاقانی در شهرستان ساری را نام برد. 8. – روشنایی نامه – این هم یک رساله منظوم است. کشف الابیات و واژه نامه نیز بدان پیوست شدهاست. مهمترین و معروفترین اثر ناصر خسرو سفرنامه ناصر خسرو است که مختصری از گزارش مشاهدات مسافرت هفت ساله ناصر خسرو است و به زبانهای متعددی ترجمه شدهاست.

قصاید و غزلیات خاقانی با تصحیح عزیزالله علیزاده در نشر فردوس تهران در سال ۱۳۹۰ در ۸۸۰ صفحه منتشر شدهاست. تحفةالعراقین به تصحیح یحیی قریب در سال ۱۳۳۰ در تهران به چاپ رسید. ابومعین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی، معروف به ناصرخسرو (۳۹۴-۴۸۱ ه.ق) از شاعران بزرگ فارسیزبان، فیلسوف، حکیم و جهانگرد ایرانی و از مبلغان مذهب اسماعیلی بود وی در قبادیان از توابع بلخ متولد شد و در یمگان از توابع بدخشان درگذشت. شیخ فخرالّدین ابراهیم بن بزرگمهر بن عبدالغفار کمیجانی یا فخرالّدین عراقی و کمیجانی از شاعران و عارفان و نویسندگان صوفی ادب فارسی در سدهٔ هفتم هجری، مؤلف لَمَعات میباشد.

احتمالاً پیش از عراقی سرودن ده فصل یا عشاق نامه وجود داشتهاست اما عراقی با ابتکار این قالب ادبی را رونق بخشید. در بررسی تاریخ معماری متوجه می شویم که تمام مراحل، تحولات و سر فصل های تاریخ معماری با جنگ ها، سلسله های پادشاهی و یا ظهور ادیان همراه بوده است. نام این کتابها و رسالات عبارت است از: اکسیر اعظم، در منطق و فلسفه و قانون اعظم؛ در علوم عجیبه – المستوفی؛ در فقه – دستور اعظم – تفسیر قرآن – رساله در علم یونان – کتابی در سحریات – کنزالحقایق – رسالهای موسوم به سرگذشت یا سفرنامه شرق و رسالهای موسوم به سرالاسرار.

این نمونه ها را از این جهت گفتم که تفاوت بین ایفل و مرکز ژرژ پمپیدو با هرم لوور و نقاشی اپرا مشخص شود. ابن حوقل میگوید: «مردم بردعه (مرکز قدیم اران) به ارّانی سخن میگویند». تحفةالعراقین در شرح نخستین سفر خاقانی به مکه و «عراقین» است و در ذکر هر شهر از رجال و معاریف آن نیز یاد کرده و در آخر هم ابیاتی در حسب حال خود آورده است.

به همین دلیل بود که در همان شهر ماند تا شاید بیماریاش بهبود پیدا کند. البته امروزه و با توجه به اینکه کتاب های صوتی جذاب و انیمیشن های زیادی با اقتباس از داستان های اصلی کلیله و دمنه مخصوص کودکان ساخته شده است؛ انتظار می رود کودکان و نوجوانان نسبت به قصه های این رمان معروف آَشنایی بیشتری داشته باشند. با توجه به اینکه ایران انتظار داشت دولت افغانستان به تعهداتش در مسئله حقابه ایران پایبند باشد اما به دلایل سیاسی که هم آمریکاییها و هم پاکستانیها در منطقه دنبال میکردند تلاش کردند باعث ایجاد یک چالش بین ایران و افغانستان شوند و این بیشتر بهواسطه برآورده شدن اهداف سیاسی بود تا اقتصادی.

دریاچه اُرومیه نام دریاچهای در شمال غربی کشور ایران است که طبق تقسیمات کشوری ایران، این دریاچه میان دو استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی قرار گرفتهاست. این رود در آذربایجان شرقی قرار گرفته و به دلیل موقعیت جغرافیایی خوب آن از اهمیت بالایی برخوردار است و در سال 1813 در عهدنامه گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه انتخاب شد که مناطق شمالی رود ارس به دست روس ها افتاد. اما مهمترین ویژگی نزهةالمجالس تا آنجا که به تاریخ ادبیات ایران مربوط میشود، ضبط و حفظ آثاری از حدود ۱۱۵ شاعر از شمالغرب ایران، از ارّان، شَروان و آذربایجان است که دیوانهای آنها از بین رفتهاست.

رساله ایست به نثر دری (فارسی) در بیان عقاید اسماعیلیان. آمیزش لهجهها و زبانهای نواحی مختلف ایران، و رواج سخن خاقانی و نظامی بهمدت هشتصد سال در سراسر ایران، موجب شد که بسیاری از تعبیرهای خاص آنان وارد فرهنگها یا زبان شاعران و نویسندگان دیگر شده و جزو فارسی دری درآید. زبان محاورهٔ مردم اران و شروان مثل ساکنان سایر نواحی شمال غرب ایران، گونهای از زبان پهلوی (یا فهلوی) بودهاست. اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید یا یک روز پیکنیک را میخواهید در اطراف این دریاچه سپری کنید، باید همه وسایل و مواد غذایی لازم را همراه خود ببرید.با توجه به طبیعت زیبا و دست نخورده در اطراف دریاچه ارواح و محیط بسته این دریاچه، به خاطر داشته باشید که هیچ زبالهای در این محیط باقی نگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید