دریاچه پریشان – مجله مِستر بلیط

جراحی شایع ترین درمان پزشکی اولیه برای سرطان روده بزرگ است. فاکتورهای بسیاری وجود دارد که میتواند موجب افزایش احتمال ابتلا یک فرد به سرطان کولون شود. انتقال این جهش لزوما به این معنا نیست که فردی که ژن جهش یافته را دریافت کرده به سرطان کولون مبتلا شود، اما شانس ابتلا به این بیماری در فرد دریافت کننده افزایش مییابد. به طور کلی تمام بیماری ها و اختلالاتی که برای افراد پیش می آید با درمان طبی و دارویی قابل درمان نیست. هنگامی که علائم تحت کنترل قرار گرفتند، درمان بر کاهش عود بیماری و افزایش طول دوره بهبودی بیمار متمرکز خواهد شد.

برخی فاکتورهای افزایش دهنده خطر ابتلا به این بیماری غیرقابل پیشگیری و تغییر هستند. اما فاکتورهای مربوط به سبک زندگی قابل تغییر و کنترل هستند که از طریق آنها میشود احتمال ابتلا به این بیماری را به میزان چشمگیری کاهش داد. دوربین از طریق مقعد وارد روده میشود. معمولا از طریق انجام عمل جراحی این تودهها قابل حذف شدن هستند، اما چنانچه اقدامی در جهت از بین بردن آنها صورت نگیرد میتوانند تبدیل به سرطان شوند. سرطان به گرههای لنفی راه پیدا کرده، اما هنوز به سایر بخشهای بدن انتشار نیافته است. لنفوماس در گرههای لنفی یا بخش ابتدایی کولون ایجاد میشود.

بیماری در دیواره کولون و مقعد گسترده شده، اما هنوز گرههای لنفی و بافتهای اطراف را تحت تاثیر قرار نداده است. وی با بیان اینکه هزار چاه در اطراف پریشان است که یک سوم غیر مجاز و مابقی هم که مجاز است همه مجهز به کنتور نیستند که حجم مندرج در پروانه را رعایت کنند و هر چقدر دلشان بخواهند آب برداشت میکنند، بیان کرد: زمینهای اطراف دریاچه تمام سال کشت میشود و هیچ استراحتی به تاسیسات و سفرههای آب نمیدهند، میزان برداشت آب خیلی زیاد است و در سالهای اخیر اضافه برداشت با خشکسالی همراه و سبب خشکیدگی تالابها شد.

فقط 40 درصد از این حوضه آبریز بزرگ در ایران قرار دارد و مابقی آن در افغانستان واقع شده است. گرگان تقریباً 300 کیلومتر طول دارد و دشت گرگان را آبیاری میکند و سپس به حوضه آبگیر خود میریزد. همانطور که کپسول در طول روده کوچک حرکت میکند، از روده تصویربرداری میکند. در ابتدا پزشک اقدام به دریافت اطلاعات از سوابق بیماری و خانوادگی فرد میکند. فاکتورهای مشخص ایجاد کننده سرطان کولون، مثل سابقه خانوادگی و سن، قابل پیشگیری نیستند. از سرطان کولون و روده بزرگ چه میدانید؟ گاهی سلولهای مربوط به ناحیه شکم در کولون تجمع مییابند و پولیپها را ایجاد میکنند.

کارسینوئید در سلولهای تولید کننده هورمون موجود در روده ایجاد میشود. ام آر آی و سی تی اسکن هر دو برای تعیین میزان آسیبدیدگی روده در اثر بیماری التهاب روده مؤثر هستند. امروزه بر اثر کاوشهای باستانشناسان، آثار فراوانی از این سرزمین به دست میآید که هنرمندی مردم آن را نشان میدهد. همچنین سیتیاسکن برای ارزیابی عوارض ایجاد شده در اثر ورم روده نیز مفید است. دریاچه بزنگان در فصول مختلف سال محل تجمع پرندگان مهاجر است و همه ساله در پاییز و زمستان و نیز اوایل بهار، زیستگاه فوق العاده ای برای گذراندن فصل سرمای پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است و از معروف ترین پرندگانی که به این منطقه سفر می کنند می توان از فلامینگو نام برد.

برای تمایز بیماری کرون و کولیت اولسراتیو، میتوان از آزمایش خون نیز استفاده کرد. کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دارای عوارضی هستند که برخی از آنها مشترک و برخی دیگر نیز اختصاصی بوده و مربوط به همان بیماری است. همان طور که از اسم این رشته مشخص است، اساس درمان تکیه بر روش های جراحی است. وضعیت سلامت عمومی فرد و میزان پیشرفت بیماری بر درمان آن موثر است. حتی در صورت نداشتن فاکتورهای ایجادکننده این بیماری بهتر است افراد بالای 50 سال به طور مرتب این آزمایش را انجام دهند تا در صورت وجود این بیماری درمان به موقع صورت بگیرد.

بر اساس گفتههای انجمن سرطان آمریکا 96درصد از سرطانهای ایجاد شده در کولون از نوع ادنوکارسینوما هستند. در حال حاضر لیست طولانی از فاکتورهای تاثیرگذار بر ایجاد سرطان کولون موجود است که این عوامل میتوانند یا به صورت مجزا یا به همراه یکدیگر در ایجاد این بیماری موثر باشند. همچنین التهاب روده میتواند بر سایر اعضا تأثیر بگذارد؛ برای مثال، فرد مبتلا به التهاب روده ممکن است دچار: آرتریت، بیماریهای پوستی، التهاب چشم، اختلالات کبدی و کلیوی یا کاهش تراکم استخوانی شود. سپس یک معاینه فیزیکی انجام میشود و پس از آن ممکن است آزمایشهای تشخیصی دیگری نیز درخواست گردد.

یعنی ما باید علائم سرطان روده رو در بدنمون چک کنیم و پس از مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنیم؟ پس از ویرانی و خالی از سکنه شدن شهر، آرامش بر ارومیه حکمفرما شد. حکومت سمرقند تا دوره صفویان (905-148 ق) در دست نوادههای تیمور میگشت؛ تا اینکه شاه اسماعیل صفوی (905-930 ق) بر آنجا فرمان یافت . یک امام جماعت هم که خیلی جوان بود در کنار آنها بود. گذران زندگی انسانهای آن گستره نیز وابسته به دریاچه پریشان بود.

پریشان یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین خاور میانه محسوب می شود، که دور تا دور آن توسط کوه ها محصور شده است. اگر بخواهیم از نظر معماری ایران به گذشته های دور برگردیم می بینیم که این گل دسته ها هم از معماری ساسانیان بطرف اسلام آمده و ادامه و تکامل هنری در حال پیشرفت است. این مترو در حال تکمیل شدن است. آنتیبیوتیکها برای کشتن باکتریها استفاده میشود، اما ممکن است محرک شعلهور شدن علائم التهاب روده نیز باشند و یا آن را تشدید کنند. دریاچه آرال یکی از چهار دریاچه بزرگ جهان بود که در دهه 1960 میلادی اتحاد جماهیر شوروی، دو رودخانه بزرگ را که این دریاچه را سیراب میکرد، برای آبیاری زمینهای کشاورزی منحرف ساخت و از آن زمان این دریاچه بهآرامی شروع به کوچک و خشک شدن کرده است.

این رود از رشته کوههایی در مرکز قاره آفریقا سرچشمه میگیرد و راه طولانی خود را به سمت شمال آغاز میکند؛ در طی مسیر، رودهای زیادی که از کوههای غرب این قاره سرچشمه گرفتهاند، به آن میپیوندند. برای تحصیل در این رشته پزشک با اتمام دوره هفت ساله پزشکی عمومی و شرکت در آزمون تخصصی و قبولی در رشته جراحی به مدت چهار سال در این رشته آموزش می بیند. اکثر بیمارانی که به جراح مراجعه می کنند، توسط رشته های تخصصی دیگر، مثلا متخصص داخلی، به جراح ارجاع داده شده اند. مثلا بیمار به دنبال تصادف دچار آسیب به ارگان های شکمی می شود و سریعا نیازمند مداخله جراحی است.

در صورت شدید بودن اسهال برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود و فرد باید تا بهبودی کامل از مصرف غذاهای سفت پرهیز کند و آب فراوان بنوشد. داروهای ضد اسهال و ملینها نیز ممکن است برای درمان علائم ورم روده مورداستفاده قرار گیرند. هدف اصلی درمان در این بیماری سرکوب پاسخ غیرطبیعی التهاب است تا روده شانس بهبودی و ترمیم داشته باشد. هر دوی این ارگانها در بخش انتهایی دستگاه گوارش قرار دارند. آب زلال، نیزار، ماهیان رنگارنگ، رقص نور در ساعات میانی روز و تشکیل طیفهای متنوع نوری ناشی از آن به این پدیده شگفت انگیز جلوه و زیبایی منحصربه فردی بخشیده است، این دو دریاچه دایره وار، هر کدام به شعاع 30 متر مربع، حدود 40 متر ژرفا دارند و با یک جوی آب طبیعی به عرض یک و طول هشت متر به هم متصل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید