دریاچه پریشان؛ چالههایی که گلوی پریشان را میفشارند – امرداد

عریضترین نقطه رودخانه در نزدیکی شهر جلفا میباشد که بیش از ۲۰۰ متر عرض و بیش از ۴ متر عمق دارد که می توان سومین رودخانه ایران از لحاظ قدرت آب تلقی کرد. قدم مهم دیگر که زمینه تطبیق معاهده را مساعد میسازد عبارت از نصب و تجهیز استیشنهای هایدرولوژیکی خوابگاه و شیله چرخ در پاییندست رودخانه هلمند است، تا از این طریق مصرف جانب ایران از آب رودخانه هلمند را بتوان تعیین و مشخص کرد. عمق دریاچه ها به بیست متر هم میرسه، هرچند که اوایل دریاچه کم عمق هست و کف اون به راحتی دیده میشه اما عمق آب یکدفعه به بیش از دو متر میرسه، بنابراین اگر در شنا مهارت ندارین، به هیچ وجه وارد آب نشین.

رود اترک رودی خروشان و سیلگیر است که از کوههای هزار مسجد روستای یدک در خراسان رضوی شهرستان قوچان سرچشمه گرفته و در طول مسیر پس از گذر از دشتهای قوچان، شیروان و بجنورد در ناحیهی چات، مرز ایران و ترکمنستان جاری میشود، پس از آن وارد خاک جمهوری ترکمنستان شده و به دریای خزر میریزد. شنا کردن در دریا بیانگر این است که که شما قادر خواهید بود از بعضی مشکلات خاص به صورت بسیار ماهرانه گذر کنید، و بعضی از اطرافیانتان تحت تاثیر تواناییهای شما قرار خواهند گرفت. دیو چشمه از دیگر دیدنیهای برجسته در اطراف دریاچه ارواح نوشهر است که در ۵۰ کیلومتری شمال غربی این دریاچه قرار دارد.

مرمت و احیای ابنیه این قلعه توسط سازمان میراث فرهنگی تهران همچنان ادامه دارد. ساخت دریاچه مصنوعی و پارک آبی بیش از 30 هکتاری در جنوب فاز 2 از جمله پروژه هایی است که از همان ابتدای ایجاد شهر پرند بر روی نقشه جغرافیایی خودنمایی کرده و می کند و شهروندان همچنان چشم انتظار اجرای این پروژه هستند که به دلایلی تاکنون به تعویق افتاده است.! به طور کلی این اوراق هزار میلیارد تومان بود که 800 میلیارد تومان آن آزاد و به عبارتی وصول شد و 200 میلیارد آن هنوز باقی مانده است که همچنان پیگیر هستیم که هر چه زودتر به سرانجام برسد.

4 ایستگاه جدید مترو تا پایان اردیبهشت در پایتخت به بهرهبرداری میرسد که البته قرار بود این 4 ایستگاه جدید در ماههای پایانی سال 99 به بهرهبرداری برسد ولی از آنجایی که اوراق مشارکت سال 98 به موقع دستمان نرسید و با تأخیر آزاد شد و هنوز بخشی از آن محقق نشده است،این مسأله به سرانجام نرسید.البته سال پیش 9 ایستگاه با 7.5 کیلومتر به بهرهبرداری رسید و افتتاح تعدادی پست برق و ورودی دوم ایستگاهها را داشتیم. پرواز خیال از دندان به تصویر «چراغ تابان»، «سیم سپید»، «درّ و مرجان» و سرانجام پرواز بلندتر و دورتر و دستیافتن به تشبیهات لطیف و بینظیری از مظاهر طبیعت، «ستارة سحری» و «قطرة باران» است.

همتی از پیگیری اخذ مجوز از استانداری خبر داد و اضافه کرد: از اوایل سال آینده و بعد از تعطیلات عید، اعلام مزایده کرده و نسبت به احداث این مجتمع اقدام شده و مراحل طرح و برنامه ریزی را شروع خواهیم کرد. در این ایستگاه پیاده شوید و با تاکسی خود را به خیابان ولیعصر برسانید. این دریاچه در جوار روستایی با همین نام قرار دارد و برای دسترسی به آن باید ابتدا خود را به روستای مهارلو یا همان دشت گل برسانید.

تدوین برنامههای ویژه و سودمند برای ارتقای سرانههای فضای سبز و اماکن تفریحی ورزشی با توجه به موقعیت فیزیکی منطقه و آمار جمعیتی که روزانه در حال افزایش است باید در دستور کار مسئولان استان و شهرستان قرار گیرد. توسعه و ایجاد فضاهای سبز جدید و اماکن تفریحی ورزشی به همراه برنامه های فرهنگی از ضرورت های مهمی است که باید از سوی مسئولان این شهر بویژه شهرداری جدیدالتاسیس و همچنین شرکت عمران پرند مورد توجه ویژه باشد. به گزارش خبرنگار مهر، اماکن تفریحی و فضاهای سبز نه تنها عاملی برای اوقات فراغت سالم خانواده ها و فرزندان آنها محسوب شده بلکه به طور اخص نقش بسزا و مهمی در امور اجتماعی خانواده ها داشته و دارد.

بر اساس مطالعات و بررسیهای کارشناسان، سرانه متعارف و قابلقبول فضاهای سبزشهری در شهرهای ایران بین هفت تا 12مترمربع برای هر نفر است که در مقایسه با شاخص تعیینشده از سوی محیط زیست سازمان ملل متحد (20تا 25مترمربع برای هرنفر)، رقم کمتری است با وجود این در شهرهای مختلف کشور این رقم با توجه به ویژگیهای متفاوت جغرافیایی و اقلیمی آنها با اختلافاتی همراه است. این محقق حوزه محیط زیست با تاکید بر اینکه دلایل خشک شدن دریاچههای آرال و ارومیه شبیه هم است، اظهار کرد: اما در عین حال دریاچه آرال در میان یک دشت باز و بادخیز قرار دارد.

دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دایمی در آسیای غربی در شمال غرب فلات ایران قرار گرفتهاست. در این مقاله زومیلا قصد داریم همه اطلاعاتی را که باید از شهر پرند تهران داشته باشید در اختیارتان قرار دهیم. در برخی از منابع مکتوب به این موضوع اشاره شده که خزرها قومی بودند که بارها قصد تجاوز به مرزهای ایران را داشتند، ولی پادشاهان ساسانی دست آن را کوتاه کردند.۹. در سال ۹۹ نسبت به چند سال قبل توجه به مجتمعهای ایستگاهی بهتر بود چرا که چند سال عملا این موضوع درآمدزایی نداشت.

بهترین زمان برای رفتن به این دریاچه مصنوعی، چند ساعت مانده به غروب آفتاب است، چون با توجه به این که دریاچه با تمام زیباییهایش، پوشش گیاهی در اطراف خود ندارد، آفتاب میتواند کمی آزاردهنده شود. او توضیح میدهد: دریاچهها راه تغذیه کمی دارند و به آب باران و رودخانهها و چشمهها محدود هستند از طرف دیگر. اگر آب دریایی که در خواب دیدهاید کثیف است، به معنی این است که باید زنگ خطری را در نظر بگیرید و اگر آرام و تمیز است، یعنی زندگی زیبایی دارید و همه چیز به خوبی و خوشی پیش میرود. اما حالا پسازاین فاجعه نماینده مردم پارسآباد و بیله سوار مغان از تریبون مجلس موضوع شیوع سرطان از رود ارس را بهعنوان اصلیترین منبع تأمین آب شرب این شهرستانها را پیش کشیده است و اذعان کرده است: وجود فلزات سنگین آلوده عامل اصلی این مشکل است.

اخیرا با معاون اول رئیس جمهور درباره موضوع اوراق مشارکت جلسه ای داشته اید. جلسه عمومی آغاز شد. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند نیز درخصوص تحویل زمین مذکور به خبرنگار مهر گفت: زمین مجتمع تفریحی ورزشی پرند در صورت جلسه ای تحویل شهرداری شده است و در این خصوص آمادگی هر نوع همکاری را داریم. این شهر از نظر اشتغال ایده آل بوده و پروژههای عظیمی مانند نیروگاه پرند و رودشور، مسکن مهر و کارخانههای فعال در شهرک صنعتی، فرصتهای کاری و شغلی فراوانی برای ساکنان آن به وجود آورده است.

با این وجود شنا کردن در این دریاچه هیچ خطری ندارد. نخستین بانی سمرقند به گفته قزوینی در آثار البلاد، کیکاووس بنکیقباد است . بودجه مترو تهران بر اساس مصوبه شورای شهر تهران 6 هزار میلیارد تومان است که برای نخستین بار در بودجه شهرداری تبصرهها را به ردیف بودجه اضافه کردند البته 550 میلیارد تومان از این 6 هزار میلیارد تومان هزینه انتشار اوراق مشارکت در نظر گرفته شده و 2300 میلیارد تومان هم برای اوراق مشارکت پیشبینی شده و بقیه هم از منابع شهرداری است. امسال برای نخستین بار 500 میلیارد تومان جهت تکمیل خط پرند از بودجه مترو در نظر گرفته شد البته این مسائل با فرض تهاتر با املاک از وزارت راه و شهرسازی است.

شهردار پرند در ادامه با بیان این که جای خالی بانکها در پرند احساس میشود، یادآور شد: در حال حاضر شعب بانکهای ملی، مسکن، تعاون و پست بانک در پرند مستقر هستند، اما واقعیت آن است که تعداد بانکها کم است. او بهموقع در جلسات حاضر می­ شود و بهندرت پیش می­ آید جلسه­ ای را از دست دهد که آنهم نه به خاطر تعطیلات بلکه به خاطر مقتضای اجباری پیش می ­آید. با وجود زحمات زیادی که از سوی مسئولان در شهر جدید پرند بویژه شرکت عمران و بتازگی شهرداری جدیدالتاسیس درخصوص فضاهای تفریحی و سبز کشیده شده اما این مهم بنا به اذعان خود مسئولان در حال حاضر و با توجه به رشد روزانه جمعیت اصلا برای شهروندان کافی نبوده و بناچار مدتی از اوقات شهروندان در اماکن تفریحی تهران و شهرهای اطراف صرف می شود.

بیژن سلیمان پور با بیان اینکه تدوین پیوست فرهنگی برای پرند یک تکلیف بود از مسئولان و متولیان امر فرهنگ خواست تا زمینههای توسعه این مهم را در شهر جدید پرند فراهم کرده و طرحهای فرهنگی ورزشی و تفریحی خود را در پرند به اجرا بگذارند. شهردار شهر جدید پرند از ساخت دریاچه مصنوعی در این شهر خبر داد و گفت: این دریاچه در زمینی به مساحت 20هکتار در ضلع جنوبی شهر پرند توسط سرمایهگذار بخش خصوصی ساخته میشود و در کنار آن مراکز تجاری و خدماتی راهاندازی خواهد شد. بخش بزرگی از اقتصاد ازبکستان هنوز متکی به کشت پنبه است.

برابر آن در خاور جیحون «فِربر» است، که فربرى روایت کننده کتاب بخارى بدان نسبت دارد، و از کرانه جیحون نزدیک یک میل فاصله دارد و از اقلیم چهارم به شمار مىرود. این بنا که با معماری اسلامی ایرانی از سنگهای نامنظم ساخته شده، بیش از هزار سال قدمت دارد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند در نزدیکی فرودگاه امام خمینی و ۳۲ کیلومتری آزادراه تهران ساوه قرار دارد. اما در سال ۹۹ توانستیم یک قرار داد را به پشتوانه پروژههای مجتمع ایستگاهی انجام دهیم. احتمالا تمامی رخدادهای کاری شما با شکست روبرو میشود یا بدهکاریهای قابل توجهی را برایتان به همراه میآورد.

بدون شک معایب شهر پرند در این فازها بیش از بیش نمایان میشود. 9- پرسوجو کنید که آیا در نزدیکی شهر یا روستای محلّ زندگی شما رودی وجود دارد؛ نام آن چیست و از آن چه استفادههایی میشود؟ در اطراف این جاذبه فوقالعاده مکانهایی وجود دارند که خلوتتر بوده و چشمانداز بهتری از این آبنمای حیرتانگیز دارند که در ادامه راجعبه آنها توضیح دادهایم. خوابهای مربوط به غرق شدن در دریا نشانگر مشکلاتی است که در دورهی پیش رو با آنها مواجه خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید