دریاچه ها چگونه به وجود می آیند؟

مجموعا 130 ‬رودخانه بزرگ و كوچك به خزر ميريزند که 11 رودخانه و بيش از 100 نهر ايرانى هم جزو آنها می باشد, 75 د رصد آب درياى خزر از طريق رودخانه ولگا, ‪5درصد آن توسط رودخانه كورا در آذربايجان و ‪3‬درصد از طريق رودخانه اورال و ‪15‬درصد نيز از رودخانههاى بزرگ و كوچك ايران تامين ميشود. دریاچه آرال یا دریاچه خوارزم ، دریاچه ای آب شور در شمال کشور ازبکستان و جنوب کشور قزاقستان است که زمانی با 68 هزار کیلومتر متر مربع مساحت جزو 4 دریاچه بزرگ جهان بوده است اما هم اکنون بخش زیادی از آن تبدیل به کویری سمی شده است و حتی بر اساس عکس ماهواره ای ناسا که دو سال پیش منتشر شد بخش شرقی این دریاچه کاملا خشک شده است.

آب ۳۳۶ رود بزرگ و کوچک به دریاچه بایکال میریزد که عمدهترین آنها رودهای سلنگا، برگوزین، آنگارای علیا و تورکا هستند. است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت میشود به خوبی دید. سوال : دید ترکیبی یعنی : مطالعه همه جانبه و جامع پدیده ها با تمام ویژگی های آن در یک مکان . سؤال کجا، با رکن اساسی جغرافیا یعنی مکان وقوع پدیده ها سروکار دارد. سوال : موقعیت جغرافیایی یعنی چه ؟ سوال : چرا فرضیه سازی یکی از مراحل حساس پژوهش است ؟

شهربازی ارم از محبوبترین شهربازی های تهران به شمار میآید و یکی از بهترین مکانها برای تفریح در تهران است؛ پس به هیچ وجه نباید فرصت گردش در اینجا را از دست داد. نکته : طی دوره کواترنر ناهمواری های کشور ما شکل نهایی یافته و از آن پس تحت تأثیر عوامل فرسایش تغییر شکل می یابند. پس از ورود به مسیر دریاچه که در سمت چپ واقع شده و طی 8 کیلومتر، از کنار روستای زرآباد گذر کرده و بعد از رد کردن یک گردنه، دریاچه را میبینید. به دلیل سیل ورود آلاینده هاى خطرناک توسط برخى کشورهاى همجوار رودخانه ارس، منابع مختلف از احتمال بروز فاجعه اى زیست محیطى طى سالهاى آتى در این منطقه خبر مى دهند.

1 – فاضلابهای شهری، صنعتی و کشاورزی 2 – زباله های جامد مثل پلاستیک 3 – آلاینده های شیمیایی شامل مواد آلی، معدنی و رادیواکتیو 4 – استخراج و حمل و نقل نفت 5 – ورود کودها و سموم شیمیایی مصرف شده در اراضی کشاورزی توسط رودها . کوه زایی مواد رسوبی طی میلیونها سال است. فریه سیاح قرن 19 که در سال 1848 میلادی از فراه دیدن نموده خرابه های جنوب رودخانه را در دره ای که از سه قسمت میان کوه واقع شده قدیمیترین شهر فراه میداند اما بنظر او این شهر مدتها قبل از اسکندر بنا شده است.

وجود طبقات گرمایی دریاچه را به سه زیستگاه با شرایط و گونههای زیستی متفاوت تقسیم نموده است این پدیده منظم گرمایی که عمدتاً در فصل تابستان در این دریاچه دیده میشود باعث میشود در زمان گرم شدن هوا و بالارفتن درجه حرارت آب در تابستان سه طبقه مشخص گرمایی ایجاد شود و طبقه زیرین با حدود یک سوم گرمای سطح آب محیط مناسبی را جهت زندگی ماهیان سرد آبی فراهم مینماید. نکته : ایران کشور وسیعی است که حدود 8755 کیلومتر، مرز مشترک سیاسی با همسایگانش دارد و با 15 کشور مرز خشکی یا آبی دارد. نکته : آریوبرزن سردار دلاور ایرانی با استفاده از تنگه تکاب در ارتفاعات زاگرس (جایی در استان کهگیلویه و بویراحمد کنونی) در برابر حمله اسکندر مقدونی از ایران دفاع کرد.

نکته : در جغرافیا شش سؤال اساسی وجود دارد که جغرافیدان در بررسی های خود با آن روبه روست. سوال : دلایل اهمیت خلیج فارس را نام ببرید : 1 – ارزش و نقش ارتباطی بین سه قارۀ افریقا، اروپا و آسیا 2 – بزرگترین منبع انرژی جهان 3 – یکی از کانون های ثروتمند جهان 4 – ارزش فرهنگی و سیاسی نکته : ارزش و نقش ارتباطی بین سه قارۀ افریقا، اروپا و آسیا که در گذشته اهمیت داشته و اکنون نیز به عنوان حلقه ای از زنجیرۀ حمل و نقل کالا و نفت، اهمیت خود را حفظ کرده است .

در آثار رودکی، اندیشه ها و پندهایی آمیخته به بدبینی نیز دیده می شود. سوال : نکته مورد توجه در این مرحله اول پژوهش چیست ؟ سوال : موقعیت جغرافیایی هر کشور از چه جهاتی قابل مطالعه است؟ خزر منبع عظیمی از سوختهای هیدروکربنی است که بخش عمده برداشت این زمینه متعلق به جمهوری آذربایجان است.۲۰. سوال : چرا منطقه خلیج فارس بزرگترین منبع انرژی جهان، به حساب می آید ؟ رشته کوه ارسباران (قره داغ) در شمال و رشته کوه مرزی ایران و ترکیه، شمال و غرب این منطقه را دربرگرفته است. ب- کوه های البرز در چه جهتی کشیده شده است ؟

ه – کدام تنگه ، کوه های تالش از کوه های البرز جدا می کند ؟ د- دامنه های این کوه ها معمولاً به چه سمتی است ؟ سوال : دو رشته کوه و منطقه کوهستانی آذربایجان را نام برده و بنویسید در کدام جهت آن واقع شده اند ؟ درست همین زمان است که رفتن به نزدیکی آب ترسناک می شود و ترجیح می دهید در کنار دوستان و در منطقه نور آتش باقی بمانید. تا شاهکوه نزدیکی شاهرود و گردنه خوش ییلاق .

یک راه فرعی در نزدیکی این پل وجود دارد که شما را به روستای کردی چال میرساند. اگر قصد سفر به کازرون را دارید و مایل هستید از این جاذبه فوق العاده طبیعی بازدید به عمل آورید، به شما توصیه می کنیم در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید تا به اطلاعات بیشتری در خصوص آن دست پیدا کنید. سوال : موقعیت ریاضی ایران را بنویسید : ایران در عرض جغرافیایی 25 تا 40 درجه در جنوب منطقه معتدله نیمکرۀ شمالی و همچنین در 44 تا 63 درجه طول شرقی واقع شده است. 1 – منطقه کوهستانی شمال کشور 2 – منطقه کوهستانی غربی (زاگرس ) 3 – منطقه کوهستانی مرکزی 4 – کوههای شرق و جنوب شرقی .

منطقه کوهستانی آذربایجان – منطقه کوهستانی تالش – منطقه کوهستانی البرز – کوههای شمال خراسان . سوال : منطقه کوهستانی شمال کشور شامل کدام مناطق کوهستانی است ؟ درمنطقه خزر بیش از منطقه آذربایجان است . در دورة کیقباد، افراسیاب در جنگ با ایرانیان، شکست سختی خورده و از جنگ رستم میگریزد و به نزد پشنگ میرود. در سال های اخیر مجسمه هایی با سبک ها و موضوعات مختلف اثر هنرمندان معاصر کشور در گوشه و کنار پارک جای داده شده که نه تنها به جذابیت های پارک فزوده بلکه نمای خیابان ولیعصر را برای رهگذران زیباتر و متفاوت تر کرده است.

ـ سؤال چه موقع، به روند زمانی موضوعات میپردازد. د – مهمترین قله این کوهستان چه نام دارد ؟ این تنگه به سبب اینکه دروازۀ خروجی نفت خلیج فارس است، مهمترین آبراهه راهبردی ( استراتژیک ) و یکی از گذرگاه های تجاری مهم جهان است . نکته : ایران به دلیل قرار گرفتن در مجاورت خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز و نیز دریای خزر از موقعیت نسبی ممتازی برخوردار است. الف – کوههای البرز در غرب از چه تنگه ای شروع می شود ؟

نکارود، رودخانهای در مرکز شهر نکا است که با ۱۰۰ کیلومتر طول، از شاهکوه البرز در گرگان سرچشمه میگیرد و سرانجام بهدریای خزر میریزد. پژوهشگر با نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل اطلاعات، پاسخ مسئله پژوهش را می یابد. دهد؛ به عبارت دیگر، مطالعه سابقه، پیشینه مسئله و نتایج پژوهش دیگران، مورد نیاز پژوهشگر است. منطقه سالهاست که تحت مطالعه ونظارت بوده و اقدامات لازم جهت ارتقاء سطح و تبدیل آن به یکی ازمناطق چهارگانه به عمل آمده است. سرچشمه رودخانه كوچك دره ديز را بايد خارج از خاك منطقه هاديشهر جنوبى جستجو كرد.

مردم از سرتاسر نقاط تهران به منطقه چیتگر نقل مکان کردند. برنامهریزی ساخت خطوط بیشتر با توجه به روند گسترش شهر تهران همچنان ادامه دارد. سوال : زمان پیدایش ناهمواریهای ایران را بنویسید : بیشتر طی دوران های اول تا سوم زمین شناسی پدید آمده است و پیدایش نهایی آنها به اواخر دوران سوم زمین شناسی (سنوزوئیک) مربوط است. بیشتر اوقات بین 20 تا 30 متر در وسط دریا و 30 تا 40 متر در جنوب واقع شده است. از تعامل بین محیط طبیعی و محیط انسانی به وجود می آید . را از این زبان حذف نمود. از سوی دیگر می توان به تنوع جانوری در این نواحی اشاره نمود فک های آب شیرین گونه هایی از این جانوران نادر هستند روباه، امول، ماهی آزاد، گوزن، خرس و …

این رود(River) از کوهستانهای شرق آناتولی در کشور ترکیه سرچشمه گرفته و بهسوی کشورهای سوریه، عراق و خلیج فارس روان است. ایران طولانی ترین مرز را با عراق و کوتاهترین مرز را با ارمنستان دارد. ارمنستان – ترکیه – عراق – پاکستان – افغانستان . درواقع اگر بعد سیاسی ماجرا برجسته نشود، آب سرچشمه گرفته از کوههای افغانستان برای زندگی و بهرهمندی ساکنان هر دو کشور کافی خواهد بود. این وزارت امروز با نشر اعلامیهای گفته است که حکومت طالبان به معاهدهای که میان افغانستان و ایران در مورد آب هلمند (هیرمند) در سال ۱۳۵۱ خورشیدی، منعقد شده، متعهد است.

ب – کوهستانهای تالش کدام مناطق ایران را از یکدیگر جدا کرده است ؟ پارک ارم از امکانات رفاهی خوبی برای گردشگران برخوردار است که در ادامه تعدادی از آنها را برایتان نام میبریم. در جاده ها و دامنه ها، لرزشهای خفیف و گسترده، طغیان رودها و بروز سیلاب و همانند آنها حادث می شود . ها، منابع اقتصادی و… دین اسلام ، برگزاری جشن نوروز ، صنایع دستی مانند فرش و سفالگری ، داشتن منابع نفت و گاز ، رونق کشاورزی و ماهیگیری. مسابقات ماهیگیری نیز هر از گاهی با نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست در این دریاچه برگزار می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید