دریاچه ارومیه – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

این رودخانه از نظر همکاری های منطقه ای، حساس و مهم می باشد؛ زیرا در عبور از مرز کشورها، طول زیادی از مرزها را تشکیل می دهد. رودخانه اَرَس که از کوههای بینگول در منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای پیوسته و سپس مرز مشترک نخجوان آذربایجان را بطول ۱۱ کیلومتر ترسیم می کند. این رود از رودخانههای پر آب، خروشان و مرزی کشور ایران و آذربایجان شرقی به شمار میآید که از منطقه آرپا چای آناتولی سرچشمه میگیرد و پس از گذر ا مرز ایران وارد جمهوری آذربایجان (نخجوان) شده و به رودخانه کورا و در نهایت به دریای خزر میریزد.

از اجتماع رودهاى نمنق و اورگتين تشكيل شده و از كوههاى اورگتين نمنق، قشلاق و مراتع سرسبز و بى نظير چهل پله(قرخ تپه) سرچشمه گرفته و بعد از گذشتن از روستاى اوشتيبين در محلى بنام كفشن هراس به رود ارس مى ريزد. در قرآن کریم از قومی بنام اصحاب رس یاد شده که طبق کتاب عیون اخبار الرضا و روایتی از امام علی اصحاب رس قومی بودند که در حاشیه رود ارس زندگی میکرده و درخت صنوبر را عبادت مینمودند.

کتابچه حاضر مجموعه مختصری از حکمتهای مندرج در قرآن کریم، احادیث معصومین علیهم السلام و بیانات امام خمینی(ره) و آیتالله خامنهای(مدظله العالی)، بدون حاشیهای از هیچ نویسندهای است. و این جملات نیز بخشی از نطق غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس است؛«شما رئیسجمهور ایران هستید نه رئیسجمهور سمنان و زادگاهتان. هدف از تهیه این مجموعه آشنایی عموم مردم با مفاهیم پایهای امر به معروف و نهی از منکر و گسترش فرهنگ خواندن متون اصیل است. شاید این معروفترین بیتی است که از کلیله به ما رسیده و به سبب محتوای بزرگی که دارد در میان مردم به نوع مثل سایر بدل شده است.

از همین سبب شماری از محققان با مقایسۀ صور خیال در شعر های دیگر او، انتساب پاره یی از این رباعیات به رودکی را قابل تردید دانسته اند. افرادی که احساس عصبی طبیعی دارند تمایل به دفع مدفوع را احساس میکنند البته اگر حجم مدفوع کافی باشد و به میزان قابل توجه فشار به به دیواره راست روده آورده باشد. همچنین پارک ارم با داشتن دو شهربازی سرپوشیده و باز که برای تمام فصول سال قابل استفاده است، خود را از سایر پارکهای تفریحی تهران متمایز کرده است.

پارک ملت دارای امکانات متنوع تفریحی و رفاهی است و یکی از تفرجگاههای اهالی پایتخت محسوب میشود. که حال بنده از این پیش بر چه سامان بود؟ جز این که به تصادف و احتمالی دلشاد کنیم که شاید روزی و روزگاری چشم پژوهشگری در کتابخانه یی به پاره یی و یا هم به پاره هایی از این نگارخانه بزرگ بیفتد و ما را آگاهی دهد و به تماشا فرا خواند! با دریغ از این همه نگارخانۀ شعر به گفتۀ سعید نفیسی « ١٠۴٧» بیت در قالب های گوناگون باقی مانده است.

این مجسمه کودکی را در آغوش مادر نشان می دهد، عاطفه و مهر مادری را با مهارتی بسیار والا نشان داده است. این امر نشان می دهد که فارسی دری سو گمندانه یکی از بزرگترین گنجینه ها ی بزرگ معنوی خود را از دست داده است. خداوندانِ شعر فارسی از فردوسی و ناصرخسرو و منوچهری گرفته تا مولانا و حافظ و دیگران، هر یک به شکلی وامداری خود را به رودکی نشان داده اند.

وی با تاکید بر اینکه نقش و وظیفه استان آذربایجان غربی در احیای دریاچه ارومیه بیشتر از آذربایجان شرقی است، ادامه داد: در عین حال اثرات نامطلوب خشک شدن دریاچه به دلیل غربی- شرقی بودن جهت وزش باد بیشتر متوجه استان آذربایجان شرقی است. عین القضاتِ عارف در دو نامه از نامه های معروفش، تعریفی از شعر به دست می دهد که از تعریفهای پست مدرنِ امروزی به مراتب پیشتازتر است. ما فلان مقبره را برای فلان شخص مقدس ساخته ایم و یک کفش کن نیز گذاشته ایم که قبل از رفتن به زیارت، افراد کفش هایشان را در آن بگذارند.

از نخستین اشارات به دریاچه ارومیه کتیبه سدهٔ نهم پیش از میلاد مسیح در شلمنسر سوم (سلطنت بین ۸۵۸-۸۲۴ قبل از میلاد) است که به دو نام در محل دریاچهٔ ارومیه اشاره شده: پرسواه و ماتای (یا میتانیها). در سال 1347 پیش از پیروزی انقلاب اسلامی پیشنهاد برپا کردن دریاچه مصنوعی چیتگر توسط محمدرضا پهلوی صادر شد که در آن زمان این پروژه به سرانجام نرسید. یک قرن قبل از رودکی، زبان تازی یا عربی به عنوان زبان همگانی در سرزمینهای اسلامی رواج داشت که ابتدا در بغداد بود و بعد در سرزمینهای دیگر.و آن نیز به دلیل کتابهایی بود که به این زبان نوشته میشد.بعد از این بیتالحکمت به وجود آمد، حکومت عباسیان درالخلافه را تغییر داد و آمد به بغداد و وصل شد به فرهنگ ایران و کتابهایی از زبان پهلوی، سریانی و یونانی به زبان عربی ترجمه شد.

در آن زمان هیچ زبانی هنوز زبان همگانی نبود.مثلاً اگر شما آثار مانوی را نگاه کنید، به زبان واحدی نوشته نشده است، بلکه به زبانهای مختلف نوشته شده چون ما هنوز یک زبان واحد به عنوان لینگوافرانکا در تمام این مناطق نداریم. سالها از خشکی دریاچه پریشان گذشته و این دریاچه هنوز احیا نشده است و هر روز نیز امید به جاری شدن آب در بستر پریشان کمتر میشود. بيمار با يادداشت كردن غذاها و فعاليت هاي روزانه ميتواند برخي غذاها و يا عواملي كه منجر به IBS ميشوند را شناسايي كند و جراحی لازم نیست.

به تعبیر دیگر می توان گفت که دست سیاه حوادث آن خم جوشان معرفت را چنان فرو ریخت که جز قطره های چندی در آن بر جای نماند؛ با این همه عطر گوارای همین قطره های بر جا مانده هنوز در کران تا کران حوزۀ شکوهمند فارسی دری می پیچد، مرزها را در می نوردد، جانها را نوازش می دهد و دلها را با هم پیوند می زند. برای آن که رودکی این کار را به ترغیب او انجام داده است و در این هنگام رودکی هنوز در دربار بود.

آذرین که به آنها کوه های منفرد مرکزی می گویند . در اين مقاله به نقش و عملکرد گسل هريرود و ديگر گسل هاي مهم موجود در ناحيه در توسعه و تکوين اين فرونشست (بلوک هيلمند) و نقش اساسي آنها در وضعيت حوضه آبگير و زمين ريخت شناسي (ژئومورفولوژي) منطقه پرداخته مي گردد. متاسفانه در سالهای اخیر دریاچه دستخوش اتفاقات ناگواری شده است که سلامت دریاچه را به خطر انداختهاند و به آن آسیبهای جبرانناپذیری کردهاند. تشخیص زودرس سرطان پستان، خطر مرگ ناشی از این بیماری را 25٪ یا 30٪ یا بیشتر کاهش می دهد.

اما نیمی از این افراد برای تشخیص و درمان به پزشکان و مراکز درمانی مراجعه نمیکنند. جوایز درنظرگرفته شده برای برگزیدگان این مسابقه نیز شامل ۱۲ کمک هزینه سفر به عتبات عالیات، ۲۴ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس و ۳۱۳ کارت هدیه نقدی (به ارزش یک میلیون ریال) خواهد بود. شماری گفته اند که رودکی به سال ٣٢٠ این کار بزرگ را انجام داده است؛ به هر حال سرایش کلیله باید پیش از سال ٣٢٦، سال بر کناری ابوالفضل بلعمی از وزارت سامانی صورت گرفته باشد نه بعد از آن.

اما قبل از فردوسی هم بودند کسانی که چنین کردند، به خصوص باید از رودکی نام برد. به قول دکتر شمیسا نخستین کسی که در عربی مثنوی ( مزدوج ) سُروده بشار بن برد است. این گفتۀ رشیدی را که رودکی یک ملیون و سه صد هزار بیت سُروده است، اگر مبالغۀ بزرگ هم بدانیم بازهم می توان به این نتیجه رسید که رودکی شاعری بوده است، به تعبیر بیدل اگر مصراعی می خواست آغاز کند، آن مصراع می رفت و خود را به غزل و قصیده یی بدل می کرد.

شماری از بزرگترین شاهکار های شعری فارسی دری در قالب مثنوی سُروده شده اند. علی دهباشی برای آغاز این نشست از استاد منوچهر انور دعوت کرد تا به عنوان اولین سخنران از رودکی و شعرهایش بگوید. این که بتوانیم آبی را به عمق ۳ هزار متر از زیر زمین خارج کنیم، اصلا امکانات فنی آن اکنون برای ایران وجود دارد؟ این چند بیت دیگر نیز ابیاتی باقی مانده از کلیله و دمنه است.

یکی از تولیدکنندگان محصولات دامی، عشایر غیور و زحمتکش هستند، هر چند جمعیت عشایری کمتر از % 2از جمعیت کشور است، آنان % 25واحد دامی و % 20 از تولید پروتئین دامی را تولید می­کنند. ماهی بومی دریاچه از همان نوع شیرماهی موجود در دیگر رودخانههای استان میباشد ولی بزنگان زیستگاه خوبی نیز برای چند نوع ماهی کپور شده است . خلیج فارس و دریای عمان شصت متر از آخرین نقطه مد میباشد. آمادگی قبل از کولونوسکوپی میتواند ناخوشایند باشد، اما برای اطمینان از موفقیتآمیز بودن روشی حیاتی خواهد بود. قصیدۀ بلندی که خلاصه ای از آن درینجا آمده اما همچنان طولانیست.

دیدگاهتان را بنویسید