دریاچهای عجیب به رنگ صورتی

این روده در قسمت پایینی شکم قرار گرفته و معده را به روده بزرگ متصل می کند. اطراف دریاچه ارواح را درختان توسکا و ممرز پوشاندهاند که شاید علت نامگذاری این دریاچه به نام ممرز نیز همین باشد. با توجه به آنچه در متن مقاله بیان شد، میتوان نتیجه گرفت که نام بعضی از رودها در شاهنامه از واقعیت طبیعی آنها برخاسته و نام بسیاری از آنان در گذر زمان تغییریافته و یا از اسمی خاص به عام و برعکس تبدیل شده است، مانند: کاسهرود که به نامهای کَشفرود، کسفرود، وِه، رود شهد، قرهسو نامیدهمیشدهاست و یا هریرود نیز، کاسک، ویه و سند، خوانده میشدکه هر سه مترادفند.

بهسبب مواد معدنی موجود در آب دریاچه مهارلو، جلبکهای سالینا در آن بهخوبی رشد میکنند. آب این دریاچه علاوهبر بارش باران، از طریق رودخانه خشک شیراز، رودخانه سلطانآباد و رود چناراه تأمین میشود. به همین خاطر انتخاب زمان سفر به این دریاچه بسیار حائز اهمیت است. چرا دریاچه مهارلو صورتی است؟ البته فراموش نشود که فرضیه دیگر نیز در خصوص رنگ صورتی دریاچه هیلیر توسط محققیق اعلام شده است چرا که به علت باکتریهای قرمز نمک دوست در پوسته نمک است. حوزه آبریز آن ۵/ ۲۶۶ کیلومتر مربع است و بيش ترین مساحت را در اردیبهشت دارد. کنارههای دریاچه دارای نیستان و بیشه و آب آن شور بود و در آن صید بسیار میشد (چاپ دخویه، ص 100، 122، 131). ظاهراً منظور او شکار پرنده بوده است نه صید ماهی؛ بنابراین، این نوشته میتواند سندی باشد براینکه دریاچة بختگان در هزار سال پیش پذیرای پرندگان مهاجر بوده است.در حدودالعالم (چاپ ستوده، ص 15) نام دریاچه، باسفهری بادرازای هشت فرسنگ و پهنای هفت فرسنگ ضبط شده است.

همچنین در صورت خشکشدن آب این دریاچه، شاهد طوفانهای نمک شدید در منطقه شیراز خواهیم بود. این کار از توان پریشان که خود خشک است، برنمیآید. گونههای بسیار نادر و کمیاب عروس غاز، اردک مرمری و اردک سرسفید و پلیکان پا خاکستری نیز در دریاچه پریشان زادآوری میکردند. دریاچه هیلیر در نزدیکی ساحل جزیره “میدل”(Middle) در جنوب استرالیای غربی واقع شده است. تنوع اقلیم و پوشش گیاهی در این منطقه بسیار قابل توجه است؛ در حالی که دره رودخانه ارس پوشیده از درختان نیمه گرمسیری است اراضی نواحی غربی و میانی آن پوشش استپ دارد و در دامنه کوهستانهای شرقی، جنگلهای متراکم و انبوه ارسباران دیده میشود.

این میگو مواد مغذی بسیاری دارد و برای سلامت ماهیها لازم است. کوروش بعد از عقب نشینی به سوی کشور «مرژیان» به راه افتاد و آن کشور مملکتی بود که امروز شهر مرو در آن است. نکتهای دربارهی ملبورن که توجه همه را به خود جلب کرده این است که در این شهر هیچ فقیر و نیازمندی دیده نمیشود. بر خلاف سایر دریاچههای صورتی در جهان مانند دریاچه رتبا (Retba) در آفریقا و حوضچههای نمک در خلیج سانفرانسیسکو، رنگ دریاچه صورتی رنگی هیلیر کاملا صورتی یکنواخت است و اگر چه برخی بر این باورند که این رنگ میتواند از رنگ ایجاد شده توسط ارگانیسمهای گونهای از خزهها و رنگدانه باکتریایی بوجود آمده باشد.

شگفتیهای این سرزمین پهناور و بسیار زیبا بهقدری زیاد است که در یک مقاله یا متن کوتاه نمیگنجد. تقریباً ۲۹ میلیون کانگورو در کشور استرالیا زیست میکنند که جمعیت آنها بیشتر از انسانهای این کشور میباشد. حفظ و تداوم این ارزشها در منطقه بستگی به ورودی آب هیرمند داشته و تغییر در هیدرولوژی منطقه باعث تغییر در اکوسیستم و در نتیجه تاثیر بر فراوانی کالاها و خدمات زیست محیطی آن خواهد داشت. از این مادهی محبوب در استرالیا برای درستکردن ساندویچ، نان تست، بیسکویتهای کراکر و پاستا استفاده میشود. این دریاچه به رنگ صورتی است و یکی از زیباترین جاذبههای گردشگری در ایران به حساب میآید.

دریاچه ارواح در شمال ایران و در میان جنگلهای سرسبز و خوش آب و هوایی قرار دارد که روستاهای بسیاری در این مناطق قرار گرفتهاند. ظاهراً همین رود، آب دهستان را تأمین میکردهاست نه اترک. آدم الشّعرای شعر فارسی در دورة سامانیان میزیست که درگاه پادشاهان آن در بخارا بود و این بارگاه «در آن روزگاران و حتّی قرنها بعد نیز درگاهی بود که نه تنها مرکز پرورش دانش و هنر به شمار میآمد، ملجأ و ملاذ جویندگان شعر، کتابدوستان، نویسندگان، دبیران و دوستداران موسیقی نیز بود» (زرّینکوب، 1370: 12). این دوره از تاریخ ایران، عصر تکوین آگاهی ملّی و شاید دورة یگانۀ درخشان تاریخ ایران است که بسیاری از نمودهای فرهنگی ایرانی در تحوّل بیسابقهای سرشت خردگرایی داشت.

خوشبختانه در نزدیکی این دریاچه، خبری از وجود اقامتگاههای بزرگ نیست که بیش از این به بافت طبیعی منطقه آسیب برسانند. بهعنوانمثال یکی از شاخصترین عجایب استرالیا درمورد قوانین کشور این است که اگر هنگام رأی دادن در این کشور حضور پیدا نکنید توسط دولت جریمه میشوید. این موجودات کاملاً بدون دفاع هستند و به همین خاطر در آبهای شدیداً شور زندگی میکنند که خبری از شکارچی در آنها نیست. زمانی که به کوئینزلند سفر کردید حتماً بازدید از ساحل شنی جزیرهی فریزر را نیز در برنامه خود قرار دهید. در اطراف رود ارس یکی از جذابترین آثار تاریخی قرار دارد؛ کلیسای استپانوس که از مهمترین کلیساهای تاریخ ارامنه است.

استان فارس بهغیر از شیراز، دارای جاذبههای گردشگری متعدد طبیعی و تاریخی است. آلودگی زیستبوم بزرگترین مشکل این پهنه آبی است. حضور این پرندگان نیز باعث جلب توجه حیواناتی همچون گربه وحشی، شغال، کفتار و روباه میشود و به همین خاطر در اطراف دریاچه مهارلو میتوانید شاهد حضور این حیوانات درنده نیز باشید. غربالگری در همه بیماران بالای ۵۰ سال به صورت سالانه توصیه میشود. برخی از نقاط استرالیا یکی از خشکترین مکانهای روی کره زمین هستند به طوری که متوسط بارش سالانه در آن کمتر از ۶۰۰ میلیلیتر است.

از فاراب که بخشی از آن در ازبکستان است تا بخارا 92 کیلومتر است. ادامه مسیر را میتوانید پیاده یا با ماشینهای آفرود در کنید.پیاده روی در این مسیر در حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت طول خواهد کشید. اما به خاطر پیشرفت علم پزشکی شمار کسانی که توسط این حیوانات سمی در سال کشته میشوند، بسیار پایین است. شهر ملبورن استرالیا پس از کشور یونان دارای بیشترین تعداد مردم یونانی است. پس باید گفت که وجود دریاچه مهارلو یک نعمت برای مردم منطقه و تمام ایران به حساب میآید. ایران جزء معدود کشورهایی است که بهصورت طبیعی آرتمیا دارد.

Dunaliella Salina قادر به تحمل غلظت نمک بسیار بالا از ۰٫۲ درصد تا ۳۵ درصد است. در وهله اول گرمشدن زمین و تغییرات جوی باعث میشوند تا خشکسالی در منطقه رخ دهد. تعداد شترها در استرالیا تقریباً ده برابر تعداد کوآلاها است. این مسئله بیشتر به دلیل تنش ها میان ترکیه و کردهای سوریه بوده است. در این شهر دهها اقامتگاه بومگردی، هتل، مسافرخانه و هتلآپارتمان وجود دارد. در این روش، امکان خرید واحد وجود ندارد و تنها بخشی از متراژ واحد به فروش می رسد.

البته نیازی به نگرانی نیست، این حیوانات برای انسان بیخطر هستند و بهندرت نزدیک انسان میشوند. در وهله اول باید بدانید که صورتیبودن رنگ این دریاچه باعث شده تا گردشگران بسیاری برای بازدید آن عازم استان فارس شوند. در این مقاله سعی کردیم عجایب استرالیا را بررسی کرده و حقایق جالبی در مورد این کشور بیان کنیم. با وجود آنکه آرتمیا در بزرگترین حالت خود فقط یک سانتیمتر طول دارد؛ اما غذایی محبوب و البته پرخاصیت برای فلامینگوها محسوب میشود. خشکشدن آب دریاچه نهتنها باعث از بینرفتن آرتمیا و جلبک سالینا در منطقه میشود، بلکه آسیب بسیاری به آبوهوای شیراز و مناطق اطراف وارد خواهد کرد.

در چنین موقعیتی، سالینا نوعی ماده بتاکارتن تولید میکند که موجب تغییر رنگ آب دریاچه به رنگ صورتی میشود. جزیرهی تاسمانی استرالیا دارای تمیزترین و پاکترین هوا در کرهی زمین است. بزرگترین جزایر دریای مدیترانه کدام است؟ نکته : صنعت پتروشیمی بزرگترین بخش صنعت بعد از نفت و گاز است . محل تولد این شاعر قریه لامّا یا لامبا است که از آن هم رد شدیم. به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص این کشور، امکان دیدن گونههای جانوری و گیاهی بسیار کمنظیر را در آن پیدا خواهید کرد. افرادی که در ملبورن و یا حتی در استرالیا به دنیا نیامدهاند.

دریاچه هیلیر یکی از شگفتانگیزترین دریاچههای دنیا محسوب میشود. منطقهٔ آزاد ارس در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز -که یکی از قطبهای عمدهٔ دانشگاهی و صنعتی ایران است- قرار داشته و با شهر تهران نیز ۷۶۱ کیلومتر فاصله دارد. همین موضوع ساده باعث شده تا آب این دریاچه به رنگ صورتی در بیاید. سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی را از راهکارهای مصوب دولت خواند و افزود: در این راهکار باید در مدت پنج سال 40 درصد کاهش مصرف آب از طریق افزایش بهره وری داشته باشیم اما ما در طرحی دیگر با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه های ارومیه و تبریز، برای 20 درصد از حوزه دریاچه طرحی داریم که در مدت دو سال، بهره وری را در این میزان افزایش دهیم.

آن ها از این سد و کانال های آب برش انتظارارسی را دارند که به زمین های حاصلخیز و تشنه شان جان ببخشد. از دیگر عجایب استرالیا درباره موقعیت جغرافیایی میتوان به کوه آتشفشان این کشور اشاره کرد. طبیعت ایران هر قدر که چشم نواز و روح نوازه، همون قدر هم پر از عجایب و ناشناخته هاست. قوانین استرالیا عجایب زیادی دارند. آبوهوا و تغییرات آن اهمیت زیادی دارد. مشورت با متخصصین این امر میتواند تا حد زیادی نگرانیهای شما را کاهش داده و هزینههایتان را بهینهسازی کند.

این دو کوهنورد پس از صعود و رسیدن به قله با وجود درختان بسیار آن منطقه نتوانستند بنا بر انتظارشان بندر فیلیپ را ببینند. بهعلاوه، این قاره تنها مکانی است که رژیم سلطنتی بر طبق قانون اساسی داشته که از کشور انگلستان الگوبرداری میکند. با این وجود سهم استرالیا از رشتهکوههای آلپ بیشتر از دیگر کشورها است. این خیابان قرار است محل برگزاری انواع مراسمات و جشن های مختلف باشد.

دیدگاهتان را بنویسید