دانشنامه بزرگ اسلامی – مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی – کتابخانه مدرسه فقاهت

رودخانه آمو یا جیحون (به يوناني باستان: Oxus / Ὄξος/ اُکسوس که یونانیشده نام پارسي باستان رود: وَخش است) پرآبترین رود آسياي ميانه است. برخی از پژوهندگان شاهنامه، نام جیحون را تنها همان رود «آموی» دانسته و در پیدا کردن مرز میان ایران و توران و یا جای برخی از رخدادها دچار لغزش شدهاند. همچنین در شاهنامه، فردوسی بعضی رودها را باعث جاودانگی میداند و گذاشتن پهلوانان و شاهان از رودها را نمادِ اساسی از حمایت یزدانی قهرمانان ایرانی میداند. 5) نام «گروگِرد»در دستنویس به گونة «وروگِرد» آمده ودر ترجمة بنداری، به گونه «جیو کرد» میباشد.(شاهنامه، البنداری،ج1،ص210). اما جیحون نام دیگری بود که اهالی آنجا بدان رود داده بودند و شبیه “جیحون” بود که در “كتاب مقدس يهوديان و مسيحيان” (كتاب مقدس) از آن به عنوان یکی از رودهای بهشت عدن نام برده شده است.

استرابون نقل میکند که کالاهای هندوستان به وسیله این رودخانه تا درياي خزر حمل و از آنجا از طریق رود كورا به درياي سياه فرستاده میشد. 1) در آب انداختن و به سلامت گذشتن از رود بهعنوان «وَرسرد» درایران باستان متداول بوده است، بدین معنی اگر متهم غرق میشد. رود خوب) آمده است، هرچند از آن در نوشته های هرودت به اکسس نیز یاد شده است. نکته مهم آن است که مبتلایان بیماری التهابی روده به شرط استفاده مادام العمر دارو و قطع نکردن مصرف دارو که امری خطرناک است، می توانند ازدواج کنند، باردار و دارای فرزند شوند، به تحصیل ادامه دهند، مسافرت کنند و همانند سایر افراد، مادام العمر زندگی عادی داشته باشند.

اگر دوست دارید چند روزی را مهمان این دریاچه و طبیعت جنگلی اطراف آن باشید، هم میتوانید در دل جنگل کمپ بزنید و هم در خانههای روستاییان، مهمانسراها و یا هتلهای نوشهر اقامت کنید. گیاهانی همچون بابونه، بومادران، پنجانگشتر، کنگر و خاکشیر در کوهستانهای اطراف دریاچه نئور رشد میکنند. در فصل بهار، نئور از ترکیب دو دریاچه، جان میگیرد تا دریاچهای بزرگ پدید آید. به این ترتیب هشت ماه گذشت تا آنکه همای دستور داد صندوقی از چوب خشک ساختند و در درون صندوق، عقیق و زر سرخ و زبرجد ریختند و بر بازوی کودک، یاقوت سرخ شاهواری بستند و او را همچنان که مست خواب بود در آن بستر نرم گذاشتند.

به این ترتیب رود جیحون بسترو مسیر مناسبی برای عبور کاروانهای تجاری بود برای آن که شهرها و مناطق زیادی را به هم متصل و حمل و نقل کالا و مسافر را از طریق کشتی آسان می کرد . در فضای روده ی بزرگ باکتری های زیادی وجود دارند که مسول شکستن سلولز بوده و در تشکیل بعضی ویتامین ها مانند B و K نقش دارند.در کولون چین های حلقوی و کرک وجود ندارد. دریاچه چیتگر که در نزدیکی پارک چیتگر قرار دارد بازی ها و مکان های تفریحی بسیار زیادی را در اطراف خود می بیند.

او بنا یک سد که جریان آب مانع، اما همسایه ازبکستان حاضر به تخصیص بودجه برای حمایت از سهم خود از دریای آرال است. کمیته ذخایر آب قزاقستان حجم مصرف آب برای استان “قزل آوردا” را چهار هزار و 849 میلیون متر مکعب در نظر گرفته است که از این میزان ، 4 هزار و 506 میلیون متر مکعب آن برای کارهای کشاورزی و مابقی برای دیگر امور مانند مصارف شخصی و طرحهای کشاورزی وابسته به آب مانند پرورش ماهی اختصاص دارد . یکی دیگر از مکانهای تاریخی که با قدمتی 200 ساله در حاشیه رود ارس واقع شده ، حمام کردشت است این حمام در جوار روستای کردشت ودر نزدیکی قلعه کردشت واقع گردیده .معماری زیبا ومنحصر بفرد آجری آن شایان توجه است .اب مصرفی این حمام توسط رود ارس تامین می شده .

2-با توجه به ناهمواری ها هر چه از غرب به شرق می رویم آبدهی رودها کمتر می شود . 2 – سه نمونه از احساسات انسان ها را نام ببرید. برای بازدید از این دریاچه و محیط اطراف آن بهتر است بهصورت دستهجمعی و گروهی راهی شوید.اگر در فصلهای سرد و پر بارش به دیدن دریاچه ارواح میروید، تجهیزات ایمنی مناسب همراه ببرید. 4- سه رود را که به دریای خزر میریزند، نام ببرید. ابنخردادبه از دریاچۀ آرال با دو نام یاد کرده است. این دریاچه با مساحت ۴۳۶ هزار کیلومتر مربع، یکی از بزرگ ترین دریاچه جهان و نیز مهم ترین دریاچه ایران محسوب می شود که در شمال ایران قرار گرفته است.

رود یانگتسه (Yangtze) یا چانگجیانگ (Chang Jiang) طولانیترین رود آسیا و سومین رود طویل جهان است. کشور را به آیین نو آراست و جهان از داد او آباد گشت. از آن جا به بعد مرز دو کشور ترکمنستان و ازبکستان است وتقریباً از جنوب شرقی هزاراسب، که اراضی حاصلخیز دو سوی جیحون آغاز می شود، همه در استان خوارزم ازبکستان واقع می شود. در دامنه کوه بی بی چه بیشتر از ده هزار شهید دفن شده از جمجمه اجساد دیده میشوند که در هر گور دو الی سه جسد یکجا دفن گردیده باشد.این کوه مشهور به بی بی چه باران میباشد یکی از جا های تاریخی تفریحی و باستانی کشور بوده وبا کمی مصرف میتواند جاذبه های توریستی وجهانگردی را بخود جلب نماید.

به طور متوسط یک خانواده چهار نفره روزانه 400 گالن آب آشامیدنی یا بیشتر استفاده میکنند. حجم آب دریاچه ارومیه در مساحت ۵۸۲۲ کیلومترمربع و با عمق متوسط ۵ / ۴ متر بالغ بر ۳۱میلیاردمترمکعب تخمین زده میشود. در دورة کیقباد، افراسیاب در جنگ با ایرانیان، شکست سختی خورده و از جنگ رستم میگریزد و به نزد پشنگ میرود. دیوار خرابه ها و برج های سنگی که در مسیر روستای تاریخی کردشت و در سال رودخانه ارس از دل کوه بیرون زده اند، بخشی از استحکاماتی هستند که به دستور عباس میرزا در جنگ با مهاجمان روس ساخته شدند. ترشح گلوکاگون با مصرف کربوهیدرات مهار میشود.

نهر بلخ که بخوارزم منتهی میشود. آمویه. آبی است میان خراسان و ماوراءالنهر نزدیک بلخ. دیگری میان خراسان و ماوراءالنهر که در آثار اساطیری، مرز ایران باستان و توران به شمار می رود که در گفتگو هابیشتر رود اخیر مورد نظر است که در پیشینه تاریخی آن آمده است که در مرز شرقی خراسان بزرگ ( که امروزه به خراسان ایران و افغانستان تقسیم شده ) رود بزرگی به نام جیحون ( نام قدیم جیحون، امو است ) جاری بوده است و سرزمین های آن سوی رود را ماوراءالنهر ( فرارود یا ورارود ) می خواندند . ۲- مرز کشورها چگونه تعیین می شود ؟

تست و مشاوره ژنتیک در خانواده هایی که به صورت وراثتی احتمال ابتلا به مواردی از سرطان کولون نظیر سرطان روده غیرپولیپی (HNPCC) یا پولیپ غده ای خانوادگی (FAP) را دارند، پیشنهاد می شود. در تغییر مسیر بعدی جیحون از محلی بالاتر و قبل از انشعاب نهرهای وداک و بوه به سوی شمال راه پیدا کرده ودر نتیجه شهر اورگنج بی آب و متروک مانده و به ویرانه ای که امروز کهنه اورگنج نامیده می شود ، مبدل شده است.

تدوین یافته است و در آن کلمه ای بصورت « فراداتا» به رودخانه ای اطلاق گردیده که از میان آن میگذرد و ما آنرا فراه رود مینامیم. شهر ۶۰ محله، ۶ هزار خانه و ۸ مسجد جامع داشت؛ از آن جمله مسجد اوزون حسن آققویونلو که بنایش توسط پسرش یعقوب به پایان رسید. به نظر می رسد که بایستی به دوران استیلای نظرات ایشان بر تاریخ جغرافیای حدود و ثغور ایران پایان داد و خود ما شرقیان، از نو، در این زمینه تحقیقات کافی و لازم را انجام دهیم، انشاءالله. هم اکنون یکی از دانشجویان من در دورۀ فوق لیسانس دانشگاه فردوسی مشهد در مورد جلوه های فرهنگی این رود و حضور و بروز آن در شعر و ادب فارسی مشغول نوشتن پایان نامه است.

دیدگاهتان را بنویسید