جاهای دیدنی شیراز (1401)☀️لیست جاذبه ها و تفریحات با آدرس

یکی از مهمترین جاهای دیدنی شیراز که در زمان سفر به این شهر به هیچ عنوان نباید از دست بدهید، آب انبارهای کریمخانی هستند که در زمان حکومت کریمخان زند و دستور شخص او احداث شدند. این آرامگاه که در میان قبرستان باهلیه قرار دارد، دارای ساختمانی به صورت طاق نماست که با استفاده از کاشیهای زیبا تزیین شده است. با این حال هنوز هم آرامگاه آبش خاتون یکی از جاهای دیدنی شیراز است که هر ساله افراد زیادی را به خود جذب میکند. 19- شیراز پس از فتح استان فارس توسط اعراب به پایگاه و مقر دولت تبدیل می شود.

آرامگاه مذکور متعلق به شیخ شطّاح یا روزبهان ابومحمد بن ابی نصر؛ یکی از عارفان و عالمان بزرگ استان فارس در قرن ششم هجری بوده است. برای دیدن این آرامگاه باید به میدان حافظیه در شهر شیراز بروید. از دیگر بناهای تاریخی و محبوب شیراز میتوان به آرامگاه حافظ (حافظیه) و مجموعه وکیل (حمام و بازار و مسجد وکیل) اشاره کرد. یکی از مهمترین جاهای دیدنی شیراز، حافظیه میباشد که مقبره شاعر بزرگ ایرانی، حافظ شیرازی در آنجا قرار دارد.

یکی دیگر از اقلامی که در شهر یزد از نام و آوازهای متمایز و منحصر به فرد از سایر شهرهای ایران زمین بهره دارد طلا است. این هتل مکانی مناسب برای اقامتی لوکس و خاطره انگیز بوده که در سال 1389 افتتاح و به بهره برداری رسیده است. معماری هتل چمران شیراز فوق العاده مدرن بوده و با چشم اندازی مهیج، بهترین واحد اقامتی برای گردشگران به شمار می رود. برای دیدن آن باید به بلوار سیبویه و محله سنگ سیاه در شیراز بروید.

برای بازدید از این جاذبه دیدنی شیراز باید به بلوار هفت تنان در این شهر بروید. برای دیدن آرامگاه آبش خاتون به بلوار سیبویه و نرسیده به میدان دفاع مقدس بروید. تاثیر معماری دوران صفویه به صورت کامل در روند ساخت ارگ شیراز قابل مشاهده میباشد و افراد بسیاری قبل از رفتن به ارگ کریم خان سعی می کنند با شماره تلفن ارگ کریم خان تماس بگیرند. برای رفتن به هتل باید به چهارراه حافظیه، خیابان حافظ و روبه روی باغ جهاننما بروید.

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز را باید در خیابان لطفعلیخان زند و در همسایگی نارنجستان قوام بیابید. این مقبره متبرک در مجموعه شاهچراغ شیراز، در همسایگی آرامگاه برادر واقع شده است. مقبره بابا کوهی در بالای کوهی مشرف به شهر، قرار دارد و مقبره کریم خان زند در موزه پارس این شهر جای گرفته است. از دیگر بخشهای حمام وکیل میتوان به گرمخانه که فضای اصلی حمام برای شستوشو بوده است اشاره کرد. در قسمت ورودی قلعه کریم خان زند شیراز کتیبه ای مشاهده می شود که رزم رستم با دیو سپید را نشان می دهد. یکی از معروف ترین بازارهای شیراز که در دوران زندیه و به دست کریم خان زند ساخته شده، بازار وکیل است که میتوان گفت یکی از بهترین مراکز خرید برای پیداکردن سوغات و یادگاری از شهر شیراز است.

دیدنی شیراز و آثار تاریخی این شهر که متعلق به دوران زندیه میباشد، کاروانسرای فیل است. فضای کلی کاروانسرای فیل مربعیست و در آن حجرههای مختلفی قرار دارد. دروازه اصفهان از محله های درب شاهزاده، چپرخانه، محله ده بزرگی ها، بازارچه فیل و … یکی از جاهای دیدنی شیراز که در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد، آرامگاه خواجوی کرمانی، شاعر، ادیب و منجم قرن هشتم هجری میباشد. داستانی که از قلب تاریخ سر بر آورده است و به قدری شور و نشاط و هیاهو دارد که میتواند تا قلب مخاطبش جریان پیدا کند چون ناگزیر آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز حمام وکیل است که متعلق به دوران زندیه میباشد. خانه زینت الملک یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که متعلق به خاندان قوام الملک بوده و این روزها پذیرای گردشگران میباشد. یکی از قسمتهای جالب این خانه تالار آیینه است که هر بینندهای را مجذوب خود خواهد کرد. جالب است بدانید که سقف تالار این ساختمان روی دو ستون بزرگ و یکپارچه بنا شده است. البته نوع پارچهها و صنایعی که در این دو بازار قدیمی و زیبا به فروش میرسند، متناسب با سلیقههای خاصی هستند. هنوز هم در این کاوانسرا مغازههای مختلفی فعالیت دارند و محصولات مختلفی را به فروش میرسانند، ولی نباید فراموش کرد که این کاروانسرا به دلیل عدم رسیدگی در معرض فرسایش قرار دارد.

علاوه بر این، در فصول کم سفر سال هم تعداد قابل توجهی از مسافران هتل های شیراز توسط علی بابا تامین میشوند. گروه استانها ــ رئیس هیئت وزنهبرداری استان اصفهان گفت: متأسفانه با وجود ظرفیتهای قابل توجه استان اصفهان در ورزش وزنهبرداری، این هیئت در تأمین هزینههای ابتدایی خود هم مشکل دارد و قهرمانهای ما با چالشهای عظیمی دست و پنجه نرم میکنند. در این مجموعه تاریخی پلکانها، ستونها و کاخهایی وجود دارد که شما را به یاد شکوه ایران باستان میاندازد. در ضمن در این کاروانسرا راهروهایی وجود دارد که سقف آنها به شکل قوسی شکل و جناقی با آجر طراحی شده است.

در این آرامگاه مسیری برای پیاده روی و لذت بردن از آرامش و سکوت پیرامونش وجود دارد. سعدیه از معروف ترین جاهای دیدنی شیراز است که شاعر گرانقدر کشورمان، سعدی در آنجا به خاک سپرده شده است. در ضمن مقبره شوریده نیز که شاعر معروفی در زمانه خود بوده در نزدیکی سعدی به خاک سپرده است. همین امر سبب می شود تا شیراز به شهر شعر و ادب نیز مشهور باشد. ارگ کریم خان یکی از جاهای دیدنی شیراز و به عنوان ارگ کریمخانی و ارگ شیراز مشهور است.

یکی از ساختمانهای به جا مانده از دوران زندیه تکیه هفت تنان میباشد که در ضلع شمالی آرامگاه حافظ و دامنه کوه چهل مقام قرار گرفته است. برای رسیدن به بازار وکیل باید به ضلع شرقی میدان شهدا در شیراز بروید. این باغ با صفا آرامگاه هفت عارف را درون خود جای داده که هیچ اسمی از آنها به میان نیست، اما به همین دلیل این مکان را هفت تنان مینامند. بازار وکیل شیراز امروز محصولات مختلفی برای ارائه به گردشگرانی که شیراز سفر می کنند، دارد. فلسفه و فقه از دروس اصلی تدریس شده در این مرکز علمی است و «ملاصدرا»، فیلسوف مسلمان ایرانی، در این مدرسه به دعوت الله وردیخان گرجی، فعالیت کرده است.

این میدان در قلب خود بنایی تاریخی را پنهان کرده است. اگر در کوچههای شهر یزد قدم زده باشید و اگر بوی کاهگل جاری در این کوچهها را استشمام کرده باشید بدون شک تأیید خواهید کرد که جنس این کوچهها و این راهها و این بناها با جنس سایر محلهها در شهرهای دیگر ایران باشکوه بسیار متفاوت است. این هتل توسط شرکت هواپیمایی هما افتتاح و اداره می شود و چون در گروه اولین هتل های لوکس ایران بوده تمام استاندارد های جهانی هتلداری را رعایت کرده است. پ.ن: در ایران باستان فصلها از اهمیت ویژهای برخوردار بودند.

نمای داخلی ارگ کریم خان زند بسیار شگفت انگیز و از معماری خاصی برخوردار است. برای دیدن این بنا باید به خیابان لطفعلی خان زند در شهر شیراز بروید. برای دسترسی به هتل کریم خان شیراز باید به خیابان رودکی شیراز بروید. شعبه ۱ مرکز خرید آناهیتا در خیابان ملاصدرا و نبش خیابان خلیلی قرار دارد. یکی دیگر از هتلهای ۴ ستاره شیراز، هتل الیزه میباشد که فاصله زیادی از مرکز شهر دارد و در یکی از محلات ساکت و آرام شیراز قرار گرفته است. شهر شیراز مرکز استان فارس و پنجمین شهر بزرگ و پر جمعیت ایران است.

این مکان تاریخی محل فرمانروایی کوروش کبیر فرمانروای یزرگ ایران بوده و دارای قسمتهای مختلفی است که هر کدام از آنها جذابیت خود را دارند. در بخش انتهایی این غار دمبوره قدیمی قرار دارد که به مرور زمان شکل ظاهری خود را از دست داده و بیشتر شبیه به یکی از ستونهای غار است. اگر به دنبال بهترین رستوران های شیراز برای چشیدن دستپخت اصیل شیرازی هستید، سری به این مطلب بزنید. اگر برای برنامه ریزی سفر به شیراز، شرایط آب و هوا را میخواهید در اولویت قرار دهید، توجه داشته باشید که در حالت کلی میتوان گفت شیراز از آب و هوای نسبتا معتدل و خوبی برخوردار است.

حتی اگر به هیجان و تفریح علاقه داشته باشید، می توانید در کنار بازدید از پارک ملت، کمی در شهربازی این پارک به تفریحات هیجانبی بپردازید. قلعه کریم خان زند دارای بخشی به نام شاه نشین شمالی است که مخصوص استفاده در زمستان و بخشی به نام شاه نشین جنوبی است که برای استفاده در تابستان است. کاشیهای معرق این آرامگاه که به دست هنرمندان خراسانی ساخته شده زیبایی خاصی به این مکان بخشیدهاند. به صورتی که عدۀ بسیاری از گردشگران برنامۀ سفر خود به شهر یزد را طوری تنظیم میکنند که در هنگام برگزاری این مراسم مهمان شهر اصیل و تماشایی یزد باشند.

بخش درونی این حمام تاریخی به چند قسمت تقسیم میشود که در هر کدام از آنها امروزه مجسمههایی شرایط و لباس مردم آن زمان را برای ما تداعی میکنند. در ضمن محله سیبویه شیراز آثار تاریخی مختلفی را درون خود جای داده و به عنوان یکی از محلات قدیمی شهر شیراز شناخته میشود. گفته میشود که این بنا در سال ۱۳۸۰ هجری ساخته شده دارای بخشهای مختلفی میباشد که طبق معماری آن دوران ساخته شدهاند. آب و هوای شهر شیراز نسبتا معتدل بوده و به همین علت باغ های سرسبزی در تمام نقاط شهر شیراز پراکنده می باشد که باعث اعتدال بیشتر در هوای شهر گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید