بیماری های التهابی روده

فیبر در روند از بین بردن مواد زائد از روده بزرگ تاثیر بسزایی دارد. مواد و روشها: مطالعه حاضر مطالعهای مقطعی و مبتنی بر جمعیت است که بر روی 18180 فرد بالای 15 سال در شمال و شرق استان تهران در فاصله سالهای 86-1385اجرا شده است. رود آمو در خاک افغانستان تقریبا متوازی باهندوکش است که در بین دو فاصله هندوکش و آمو ، سرزمین های موقعیت یافته که موسوم به بدخشان ، قطغن و با کنرهای قدیم می باشد که از شمال شرق به طرف غرب امتداد می یابد . این که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی علت دو برابر شدن آمار مبتلایان به سرطان روده در گیلان را پایش سلامت افراد بیشتر و شناسایی مبتلایان بیشتر می دانند و در مقابل برخی متخصصان گوارش اعتقاد دارند که ابتلا به سرطان روده در گیلان روی شیب تند قرار گرفته است بماند، مسئله مهم این است که به هر حال آمارها دو برابر شده و با استناد به ارزیابی معاونت بهداشتی، هر سال برخی از افراد هم به آمار کسانی که با استفاده از شیوه های درمانی با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، اصافه می شوند و در مجموع جامعه آماری مبتلایان به سرطان روده در گیلان بیشتر می شود؛ موضوعی که از یک طرف ارائه خدمات درمانی مطلوب به این بیماران و اهمیت پایش سلامت جامعه برای تشخیص زود هنگام این بیماری را می طلبد و از طرفی اهمیت موضوع پیشگیری از ابتلا به این بیماری را دو چندان می کند.

گفتگو با برخی از شهروندان گیلانی نشان می دهد خیلی از آنها چندان از افزایش آمار سرطان روده و عوامل ایجاد کننده آن آگاه نیستند و یا دست کم خطر ابتلا به این بیماری را جدی نگردفته اند؛ این را می شود از عادات غذایی شان فهمید. وی از راه اندازی مراکز تشخیص زود هنگام سرطان در بیمارستان رازی رشت و بیمارستان شهید بهشتی بندر انزلی تا چند ماه آینده هم خبرداد و گفت: ساخت 2مرکز دیگر در لاهیجان و تالش هم در دست اجراست و پیش بینی می شود با آغاز فعالیت این مراکز، گام محکم تری در زمینه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان انواع سرطان ها ازجمله سرطان روده در استان برداشته شود.

پیش زمینه و هدف: سندرم روده تحریکپذیر از شایعترین اختلالات عملکردی دستگاه گوارش است. نتایج: 3/15درصد از شرکت کنندگان در مطالعه از علائم گوارشی شکایت داشتند که در این میان شیوع سندرم روده تحریکپذیر 1/1درصد برآورد گردید. نتیجه گیری: بر اساس یافتههای این مطالعه، شیوع سندرم روده تحریکپذیر کمتر از حد مورد انتظار برآورد گردید که احتمالاً به دلیل ویژگی بالای معیارهای رم 3 و خصوصیات جمعیت تحت مطالعه میباشد. تشخیص سندرم روده تحریکپذیر با استفاده از پرسشنامهای استاندارد بر اساس معیارهای رم 3 صورت گرفت. این مطالعه با هدف بررسی شیوع سندرم روده تحریکپذیر و با استفاده از پرسشنامهای استاندارد در جمعیت استان تهران طرح ریزی و اجرا شده است.

تاکنون مطالعات اندکی در خصوص وضعیت سندرم روده تحریکپذیر در ایران انجام شده است. یک فعال حوزه محیطزیست در گفتوگو با خبرنگار مهر در رابطه با بارندگیهای اخیر استان فارس و وضعیت تالابها توضیح داد: باوجوداینکه طی چند مدت اخیر شاهد بارش باران در مناطق مختلف استان بودیم اما این بارندگیها نتوانست حداقل انتظارات را برآورده کند و متأسفانه وضعیت دریاچههای استان همچنان نگرانکننده است. عامه مردم و مصرف کنندگان و حتی سرمایه گذاران بخش ملک و مسکن، منطقه 22 را به دریاچه چیتگر یا همان دریاچه شهدای خلیج فارس می شناسند.

بحران خشکی دریاچه ارومیه، اثرات مخرب و ویرانگری بر زیستبوم منطقه خواهد داشت، اثراتی که شاید قابل جبران نباشد. روده بزرگ Large intestine یا فراخروده بخشی از لولهٔ گوارش پستانداران است که بین روده باریک و مخرج قرار دارد و شامل کورروده cecum و پسروده Colon و راستروده Rectum است. دکتر محمد عباسی می گوید: این معاونت از سال نود و شش، 498هزار و 632نفر از افراد بالای 50سال را در قالب طرح” ncd”مورد پایش قرار داده و در مراکز بهداشتی افرادی را که پس از پر کردن پرسشنامه شرح حال، شرایط مشکوک داشتند برای انجام آزمایش تشخیص خون مخفی در مدفوع شناسایی ارجاع داده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم می گوید: 475نفر از هزار و 51نفری که در مدفوع شان خون مخفی تشخیص داده شده بود، پس از معاینه و تشخیص اولیه، کلونوسکوپی انجام داند و مراحل درمان را سپری می کنند. 7-نحوه اندازه گیری رشد طبیعی جمعیت را بنویسید: برای اندازه گیری رشد طبیعی جمعیت، میزان موالید ومرگ ومیر را در یک سال مشخص از هم کم، و برتعدادکل جمعیت تقسیم، و سپس آن را به درصد بیان می کنند. شعار امسال انجمن جهانی گوارش “تشخیص زودرس و درمان سرطان های گوارشی است” سوال اینجاست که این شعار تا چه حد در گیلانی که گفته می شود ابتلا به سرطان روده در آن افزایش یافته، اجرایی شده و اساسا برای تحقق عملی آن در استان در زمینه اطلاع رسانی، پیشگیری و درمان چه اقداماتی انجام شده است؟

دکتر شفقی افزود: 95درصد از کسانی که در مراحل اولیه سرطان روده، بیماری شان تشخیص داده می شود تا 5سال و حتی بیشتر عمر می کنند و می توان از پیشرفت بیماری شان جلوگیری و آن را کنترل کرد. سیگار کشیدن: سیگاری ها ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از غیرسیگاری ها از سرطان کولورکتال فوت می کنند . در سرطان کولورکتال سلول های رکتوم و کولون غیر طبیعی بوده و بدون کنترل ونامنظم تقسیم می شوند . همچنین آزمایشگاه تحقیقاتی پژوهشکده در زمینه های سلولی و مولکولی، ژنتیک، ایمنی شناسی و میکروب شناسی بیماریهای التهابی روده طرح ها وپایان نامه های مختلفی را در دست انجام دارد.

اطلاعات زیادی درباره سال تولد رودکی و دوران زندگی و چگونگی تحصیل او در دست نیست. تنها فیبر موجود در کیوی نیست که با یبوست مبارزه میکند. برخی ها هم مثل مهناز محمدیان از انجام کلونوسکوپی می ترسند و می گویند: این کار برای شان خوشایند نیست. وی البته به این موضوع هم اذعان دارد که در برخی مواقع سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه علائمی از خود نشان نمی دهد که طرح غربالگری می تواند در تشخیص این دست بیماری ها تاثیرگذار باشد.

سندرم های فامیلی خاص: سابقه فامیلی سرطان روده بزرگ با خطر بالاتر بروز این بیماری و افزایش خطر به تعداد بستگان مبتلا و سن تشخیص بیماری در افراد وابسته است. دکتر افشین شفقی افزود: کسانی که سابقه بیماری سرطان روده در بستگان درجه یک خود دارند، از 50سالگی باید هر سال افزون بر معاینه، آزمایش تشخیص خون مخفی و در صورت نیاز کلونوسکوپی انجام دهند؛ چرا که احتمال ابتلای این افراد به سرطان روده دو برابر دیگران است.

او با استناد به برخی پرونده های پزشکی افزود: بررسی ها نشان می دهد 10درصد از کسانی که در مدفوع شان خون مخفی وجود دارند، مبتلا به سرطان روده هستند و 20تا30 درصد آنها هم پولیپ روده که یکی از بیماری های زمینه ای ایجاد سرطان است دارند. در هر حال تنها حس مشترک این شهروندان با شنیدن نام سرطان روده، ترسی بود که در چشمان شان موج می زد و برخی ها هم البته این نگرانی را به زبان می آوردند. فاطمه بهاری کارمند یکی از ادارات گیلان هم با اینکه می داند کم تحرکی یکی از عوامل مهم ابتلا به انواع بیماری از جمله سرطان روده است اما می گوید : چاره ای ندارد و کارش به گونه ای است که مجبور است، حدود 10ساعت در روز روی صندلی بنشیند.

برخی ها هم اگر چه کم و بیش با نشانه های این بیماری آشنا بودند اما می گفتند به علت هزینه های درمان اغلب، دردها و بیماری های زمینه ای که ممکن است زمینه ساز بروز سرطان روده باشد را پشت گوش می اندازند. در حالی که برخی از مردم با علت و نشانه های سرطان روده چندان آشنا نیستند و خبری از افزایش دو برابری آمارهای سرطان روده و راهکارهای پیشگیری از آن ندارند، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از توزیع سالانه 3هزار بروشور و نصب بنر در گیلان خبر می دهد و می گوید: افزون بر این برای بهبود شیوه زندگی و جلوگیری از ابتلا به سرطان های گوارشی از جمله سرطان روده، اصلاح شیوه های تغذیه و سبک زندگی از طریق پزشکان خانواده و بهورزان در خانه های بهداشت روستایی و شبکه های بهداشت و درمان شهری پی گرفته می شود.

دکتر شفقی به تجربه برخی از کشورها از جمله آمریکا که سرطان روده دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان ریه در آن است هم اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می دهد شیوع سرطان روده در آمریکا در 25سال گذشته به علت انجام غربالگری تا 25درصد کاهش یافته است. خواب دیدن اینکه رودخانه متشکل از ردههایی قرمز است به احساسات خام و شور و شوق شدید یا خشم اشاره دارد که در شما جاری میشود و مایل به ابراز شدن است.

چون قطر این روده، باریک است (فقط ۲ تا ۴ سانتیمتر) به آن روده باریک یا روده کوچک گفته میشود (در مقایسه با روده بزرگ که قطرش ۶ سانتیمتر است). مراحل پیشرفت سرطان روده: در مرحله صفر: سرطان فقط در سطحی ترین سلولهای پوششی روده بزرگ یافت می شود، مرحله صفر سرطان “این سیو” نیز گفته می شود. و اندازه آن مختصر است و اولین دلیل اینکه اغلب به آن دریا گفته می شود. دریاچه صورتی نزدیک اسپرانس هم دریاچه ی صورتی دیگری پشت چندی از جذاب ترین چشم انداز های استرالیا و در 7 کیلومتری اسپرانس واقع شده است.

بیماری کرون یکی از انواع بیماری های مزمن دستگاه گوارش است. روده باریک طولانیترین قسمت دستگاه گوارش است که حدود ۵ تا ۶ متر طول دارد. او می گوید : زندگی بدون فست فود معنا ندارد و حتی با شنیدن این موضوع که مصرف زیاد فست فود یکی از عوامل ایجاد سرطان روده است، همچنان به مصرف فست فود اصرار دارد. جمعیت در امتداد کوههای البرز زیاد است . در زمینی به مساحت کل 36.200 متر با پلاک ثبتی 4/2/1383 که در مرحله اول پذیره نویسی 40 هزار متر مربع به اعضا واگذار گردیده و در فاز دوم پذیره نویسی 20 هزار متر تراکم باقیمانده روی این پلاک توسط شرکت تعاونی توسعه مسکن همت به شماره ثبت 562303 با موعد تحویل 36 ماهه در حال ساخت می باشد.

ساخت سد نرگسی در شهرستان کازرون در تیرماه سال ۱۳۸۹ آغاز شده، اما با وجود گذشت نزدیک به ۱۰ سال هنوز به اتمام نرسیده است. وقتی غذا از معده وارد دوازدهه میشود، به علت مخلوط بودن با اسید معده، هنوز اسیدی میباشد. دو قسمت دیگر از روده باریک، پس از دوازدهه قرار دارند. نورو ویروس و روتاویروس از جمله ویروس های متداول و دخیل در بروز عفونت دستگاه گوارشی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید