بیماری خروسک |

به گاوی که دو رگ نیست ولی مشخصات اصلی یک نژاد را نیز ندارد ” اسکراب ” می گویند. بنابراین در گاوی که پنج روز دیرتر یا زودتر از موعد مقرر وضع حمل نماید احتمال بروز جفت ماندگی افزایش می یابد. اتصال جفت با رحم در ماههای آخر آبستنی سست تر گردیده و این عمل در ۵ روز قبل از زایمان با ترشح هورمون استروژن انجام می گیرد. گاو آهن هایی هستند نسبتا سنگین و متناسب با قدرت تراکتور ساخته می شوند که خود این ها هم از نظر اتصال به نیروی محرکه به سه دسته تقسیم می شوند .

با تولید تخم های نطفه دار آیام سمانی، جوجه کشی از تخم ها و فروش جوجه های ایام سمانی می توانید به درآمد بالایی برسید. یاتاقان بشقاب – چرخ شیار عقب – ساقه بشقاب – شاسی – محور عرضی جلو گاواهن – دکل – پایه – چرخ تثبیت عمق – پیچ تنظیم عرض برش – پیچ تنظیم عمق شخم – سیلندر های هیدرولیکی کنترل از راه دور. پرهای این مرغها ضد آب نمیباشند به همین دلیل باید رطوبت را از محیط زندگی آنها دور نگه دارید. 2. مکمل گاو شیری با فسفر ۹۰یا حتی ۶۰ ( آنچه در سالهای نه چندان دور بسیار مورد استفاده بود ) را فراموش کنید.

مکانیزم کار هنوز بطور واضح مشخص نیست ولی فرضیه های چندی در این مورد وجود دارد که یکی از آنها وجود دو نوع اسید چرب ایکوسپنتانوئیکها و دکو هگزانوئیدها در پودر ماهی می باشد که باعث کاهش سنتز PGF۲ می شوند. تغییر میزان سنتز PGF۲ که این ترکیب دارای اثر منفی بر فعالیت جسم زرد می باشد . اسیدهای چرب جیره غذایی می توانند بر رشد فولیکول تخمدانی , فعالیت جسم زرد و تولید پروژسترون نقش داشته باشند .

طی یک دوره فحلی چنانچه تلقیحی صورت نگرفته باشد معمولا” فعالیت جسم زرد تا ۱۶ روز ادامه می یابد.از طرف دیگر ۱۲ روز بعد از فحلی , نوسانات ضعیف ترشح PGF۲ از رحم در هر دو گاو ـآبستن و یا غیر آبستن آغاز می شود.افزایش سنتز PGF۲ موجب کاهش فعالیت جسم زرد می شود . ولی جنین در حال رشد با ارسال سیگنالهایی با عنوان انترفرون تاو ( Interferon – tau ) سنتز PGF۲ را کاهش می دهد . انترفرون تااو اخیرا” بعنوان سیگنالهای اولیه جنین جهت تشخیص آبستنی بشمار می رود.

بنابراین می توان با تغییر پروفیل اسیدهای چرب جیره غذایی سنتز PGF۲ توسط بافت رحم را در اوایل آبستنی کاهش داده و موجب کاهش میزان مرگ و میر جنین شد . ۹۴۵; طی اوایل آبستنیی اهمیت پیدا می کند. دانستن نیاز های مواد معدنی و ویتامینه و حتی افزودنی های خوراک دام در مقاطع مختلف شیرواری و بالانس هر کدام با خوراک دام کامل ( خوراک گاو شیری ) بسیار اهمیت دارد. در سالهای گذشته تولید شیر گاو افزایش یافته و حتی بیش از دو برابر شده است. زیاد بودن مواد معدنی و ویتامینه حتی باعث زیان و ضرر به سلامت و تولید دام و همچنین سبب عدم جذب دیگر مواد هم می شوند.

12- ضمن خشبی بودن علوفه ی مصرفی که قلعه های خرد شده علوفه ریز باشد . اسید های چرب لینولئیک , لینولنیک و دکو هگزانوئیدها به ترتیب در دانه های روغنی , علوفه ها و اغلب در دانه کتان , روغن ماهی یافت می شوند . 6- گاوها علاقه خاصی به استفاده از علوفه های تازه و آب دار دارند که در صورت در دسترس و ارزان بودن در تغذیه ی آن را به کار ببرید . 1) تراز بودن گاو آهن در هنگام اجرای شخم – این تراز شامل تراز افقی و تراز عرضی می باشد.

جنین بعد از ۱۰ روزگی شروع به ترشح این ماده نموده و با افزایش رشد میزان تولید آن نیز افزایش می یابد. مکمل سازی جیره غذایی با اسید های چرب دارای چند باند دوگانه( Poly unsaturated fatty acids ) طی دوره بعد از زایش موجب بهبود باروری گاوهای شیری می شود اما در این زمینه تحقیقات زیادی لازم است . تنفس صدادار هنگام گریه، بیقراری یا بازی یا سرفهی شبیه پارس سگ، یک وضعیت اورژانسی نیست اما اگر در این مورد نگران هستید، با پزشک کودکتان تماس بگیرید.

استاپلس و همکاران ( ۱۹۹۸ ) گزارش کردند که از مجموع ۲۰ مقاله در مورد موضوع بهبود عملکرد باروری گاوهای شیری با افزودن چربی به جیره غذایی , حدود ۱۱ مقاله بر مثبت بودن نتایج متفق الرای بودند .مکانیزم عمل بهبود عملکرد تولید مثل گاوهای شیری توسط افزودن چربی به جیره های غذایی بطور صریح مشخص نشده است .اما فرضیه های مختلفی وجود دارد . اسیدهای چرب غیر اشباع ( با جند باند دوگانه ) از جمله اسید لینولئیک ( ۶ – n ۲ : ۱۸ C ) , لینولنیک ( ۳ – n ۳ : ۱۸ C ) , ایکوزانوئیدها ( ۳ – n ۵ : ۲۰ C ) و دکوهگزانوئیدها ( ۳ – n ۶ : ۲۲ C ) بر باروری و عملکرد تولید مثلی گاوها تاثیر بسزایی دارند .

Zeron و همکاران گزارش کردند که کاهش میزان باروری گاوهای هولشتاین طی ماههای تابستان بدلیل پائین بودن محتوای اسید لینولئیک غشاء اووسیتها می باشد, در حالی که محتوای اسید لینولنیک چندان تغییر فصلی ندارد.در مقابل اسیدهای چرب غیر اشباع دارای ۵ و ۶ باند دوگانه در غشاء اسپرم دامهای نر بر کیفیت اسپرم در باروری تخمک تاثیر می گذارد . تغذیه جیره های حاوی اسید لینولئیک بالا طی دوره خشکی ( ِDry period ) موجب افزایش وقوع جفت ماندگی می شود . عفونت و بیماری اندامهای بدن، این عوامل موجب آلودگی دستگاه تولید مثلی شده و با تولید تب بالا موجب سقط جنین می گردد از طرفی عارضه جفت ماندگی احتمال عفونت دستگاه تولید مثل را افزایش می دهد.

دام های مبتلا به بروسلوز، معمولا در اولین دوره آبستنی دچار سقط جنین می شود که در هنگام بچه اندازی دام ها و تا مدت ها بعد از آن با دفع ترشحات شدیدا آلوده رحمی، باعث می شود محیط اطراف، مزارع و مراتع به شدت آلوده شوند که این عمل زمینه مساعدی برای آلودگی سایر حیوانات و انسان ایجاد می کند. دفع باکتری عامل بیماری از طریق شیر حیوانات مبتلا و ترشحات رحمی و جنین سقط شده مخاطرات فراوانی را برای سایر دامها و همچنین انسان در بر دارد. هرکاری که ما برای محدود کردن ماده خشک مصرفی انجام دهیم، تولید شیر گران را می کند.

قابل یادآوری است که در سرزمین که ما زندگی میکنیم پر از لجاجت و خشونت است که همه و همه از آن سوی مرزها توسط فرزندان ناخلف و خود فروخته قبیله گمشده اسرائیلی قدم به قدم درحال اجرا شدن است. یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام، که فوق العاده عفونی و قابل انتقال است بیماری هزار چهره بروسلوز یا تب مالت بوده که گروه بسیار زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد.

محصول جدید: اهمیت تولیدمثل، روند تولید شیر و باروری در گاو شیری تولیدمثل از جنبههای بسیار مهم پرورش حیوانات اهلی است و بر سودآوردی این حرفه تاثیر بسزایی دارد. در جانورانی همچون گوسفند، میتوان گفت هدف اصلی تولید بره است و تولید شیر و پشم در درجه دوم اهمیت قرار دارند. متیونین عبوری به طور تجاری، چندین سال است که در بازار وجود دارد و مستندات معتبری از نتایج خوب آن و بازگشت سرمایه در قالب افزایش سطح پروتئین شیر وجود دارد. صرف نظر از خسارات یاد شده که معمولا در دام ماده بیشتر دیده می شود ، خسارات ناشی از عقیمی موقت نیز وجود دارد .

در گله هایی که واکسینه نشده اند سقط جنین در دام و شیوع سقط در گله مهمترین علامت بروز بیماری می باشد. این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی و از دست رفتن ارزش اقتصادی دامهای مبتلا می شود. استفاده از فرم ارگانیک این سه عنصر نیز به جذب آنها کمک می کند اما به خاطر مسائل اقتصادی توصیه می کنیم به میزان ۳۰ درصد از نیاز و در دسته دوران انتقال و گاوهای شیری سوپر و پرتولید استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید