بیماری خروسک، علائم و راه درمان آن

این محقق کشورمان اظهار داشت: اکنون جنینهای آزمایشگاهی تولید شده در مرکز تحقیقاتی و تجاری بایوفارم (Biofarm) در بیش از ۹ گاوداری صنعتی انتقال داده شد و گوسالههای نژادهای مختلف جرزی، سیمنتال، بلونداکیتن، شاروله و لیموزین به دنیا آمدند. نوع و تعداد گاوها نیز از دیگر عوامل موثر بر هزینه احداث گاوداری است. این گاو روزانه حدود 900 گرم افزایش وزن دارد.نژاد نجدی و نژاد دشتیاری نژاد دو نوع دیگر از گاوها هستند که هر دو کاربرد شیری و گوشتی را دارد و میزان شیردهی آن در هر دوره به ترتیب حدود 580 کیلوگرم و 960 کیلوگرم هست.

موطن این نژاد از جزیره گرنزی در انگلستان است. با استفاده از نتایج این مطالعه میتوان گفت به ویژه در گاوهای میانسال شیری صنعتی در صورت وجود یک کانون عفونی مزمن فعال در بدن همراه با تب ملایم، ضربان با تعداد و شدت بالا یا حداقل نسبتاً بالای مداوم، قرار داشتن یاختههای سپید خون در مرز لوکوپنی و افزایش نسبی نوتروفیلها و منوسیتها، احتمال مواجه بودن با آندوکاردیت دریچهای حتی اگر صدای مورمور سیستولیک با گوشی شنیده نشود، پایین نیست و شایسته است که در صورت امکان با انجام اکوکاردیوگرافی، به یافتههای بالینی مفیدی دست یافت.

مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: کشورهای اصلی و فعال تولیدکننده جنین گاو در سطح بینالملل کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس هستند. نکته قابل توجه در این میان این است که اکثر کشور هایی که در زمینه صادرات شیر و لبنیات و فرآورده های دامی بسیار فعال هستند، جمعیت زیادی از این نژاد را در اختیار دارند. زایمان گوساله ها عموما بدون مشکل است زیرا گوساله ها در هنگام تولد جثه کوچکی دارند و نسبتا فرایند زایمان آسانی را طی می کنند .

سطح فسفر در منابع و فرایند های تولیدی مختلف از 21 ـ 5/17% متغیر است. در دامداری شما میتوانید هر گونه گوسفند زنده و دام زنده ، گوسفندان ایرانی ، گوسفندان افغانی ، گوسفند وارداتی ، گوسفند افشار ، گوسفند سام ، گوسفند قزل ، گوسفند رومانوف و هترو ، و انواع گوسفند از نژاد و شهر های مختلف رو جستجو و انتخاب نمایید . در موقع انتخاب بايد بيشتر در انتخاب افرادى که توليد زيادى دارند تأکيد بشود تا نژاد درصد چربى شير در نژادهاى مختلف متفاوت است، در بعضى از جوامع تقاضا براى شير با درصد چربى بالا بيشتر است ولى در بعضى ديگر جوامع برعکس است.

بعضی افراد نیز عقیده دارند که سرمای ناگهانی بر درمان خروسک تأثیر دارد. علاوه بر اینکه بازی با اسباب بازی های طرح حیوانات در حمام می تواند جنبه آموزشی نیز برای او داشته باشد. همچنين كودكي را كه مشكل تنفسي دارد در حالت خوابيده نگه نداشته و اگر نمي خواهد به او مايعات نخورانيد چون اين كار تنفس را سخت تر مي سازد. یكی از بیماری ها ی مشترک بین انسان و دام ،كه فوق العاده عفونی و قابل انتقال است بیماری هزار چهره بروسلوز یا تب مالت بوده كه گروه بسیار زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد .

میانگین سن گاوهای مبتلا به آندوکاردیت 4/5 سال بود. این گاوآهن به نحوی طراحی شده بود که با خراب شدن یک بخش، بتوان آن قسمت را جدا نموده و عملاً نیاز به خریداری یک گاوآهن جدید نباشد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر ابوالفضل شیرازی اظهار داشت: در حال حاضر با تمرکز بر گونه مزرعهای گاو بیش از سه هزار جنین از نژادهای ممتاز گاو در این پژوهشگاه تولید شد. این سیاست و راه کار این اندیشه عمر حداقل 150 ساله دارد و در کتاب مقدس اوغانها به فرموده لالی پشتونها سقاوی دوم به عنوان و یا صفت مانفیست درج شده و قدم بقدم در حال عملی است.

وی بیان داشت: در حال حاضر تولید جنین گاو در دنیا به ویژه تولید آزمایشگاهی آن گذشته از فواید اقتصادی، به دلیل تسریع مقاصد «به نژادی» رو به افزایش بوده و ما نیز با توجه به مزایای آن میبایست در این جهت و با برنامهریزی مشخص اقدام کنیم. شیرازی گفت: علاوهبر تامین نیاز داخل به جنینهای گاوهای با خصوصیات برتر ژنتیکی در راستای اهداف «به نژادی»، میتوان به امکان صادرات جنینهای تولیدی به کشورهای همجوار و کمک به ممانعت از خروج ارز جهت واردات فراوردههای پروتئینی اشاره کرد. وی افزود: با انجام این مجموعه از فعالیتها و داشتن برنامه مشخص، امکان کوتاه کردن فاصله نسلی و تسریع در امر اصلاح نژاد درخصوص نژادهای خارجی و بومی طی یک برنامه نه چندان دراز مدت، میسر میشود.

از طرفی با مطالعه و برنامهریزی دقیق درخصوص ظرفیت گاوهای بومی میتوان پس از شناسایی و انتخاب گاوهای برتر بومی و با بهرهگیری از فناوریهای نوین تولید مثلی (استحصال سونوگرافیک تخمک، تولید آزمایشگاهی جنین و انجماد آن و در نهایت انتقال آنها به دامهای با خصوصیات ژنتیکی معمولی)، امکان تکثیر نژادهای برتر بومی و «به نژادی» آنها منطبق با شرایط اقلیمی کشور را امکانپذیر کرد. روی نژادهای فوق متمرکز کرد.

رنگ حنایی باعلامتهای سفید رنگ روی بدن ، پوست زرد رنگ و پوزه نخودی رنگ از مشخصات این نژاد می باشد. شیرازی گفت: تولید جنین آزمایشگاهی در سایر گونههای مزرعهای از اهداف پیشرو بوده و اکنون فعالیت بر روی گاومیش آغاز و در آینده نه چندان دور کار بر روی گونههای مزرعهای شتر و اسب نیز دنبال خواهد شد. این محقق یادآور شد: بانک جنین گاو برای نخستین بار در کشور از نژادهای شیری (جرزی)، دو منظوره (سیمنتال) و گوشتی (شروله، بلونداکیتن و لیموزین) در مزرعه تحقیقاتی پژوهشگاه ابن سینا در سال ۱۳۹۳ شروع به فعالیت کرد.

مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا گفت: با تلاش محققان این پژوهشگاه بیش از سه هزار جنین گاو با تمرکز بر گونه مزرعهای از نژادهای ممتاز جرزی (jersey cattle) و لیموزین در کشور تولید شد. نژاد جرزی (jersey cattle) کوچکترین نژاد گاو شیری است. که هر دو کاربرد شیری و گوشتی را دارد و بهترین نژاد گاو برای تولید فراوردههای گوشتی محسوب میشود. گاو سیستانی جزو گاوهای گوشتی محسوب میشود و در روز بیش از یک کیلوگرم افزایش وزن دارد.

دفع باكتری عامل بیماری از طریق شیر حیوانات مبتلا و ترشحات رحمی و جنین سقط شده مخاطرات فراوانی را برای سایر دامها و همچنین انسان در بر دارد . دامهای مبتلا به بروسلوز ، معمولا در اولین دوره آبستنی دچار سقط جنین می شود كه در هنگام بچه اندازی دامها و تا مدتها بعد از آن با دفع ترشحات شدیدا آلوده رحمی ، باعث می شود محیط اطراف ، مزارع و مراتع به شدت آوده شوند كه این عمل زمینه مساعدی برای آلودگی سایر حیوانات و انسان ایجاد می كند .

این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام كاهش تولید شیر ، عقیمی و نازایی و از دست رفتن ارزش اقتصادی دامهای مبتلا می شود . مجتمع کشتارگاهی دام، شامل: مجموعه ای از میدان دام کشتاری، کشتارگاه صنعتی دام ( سالنهای انتظار، سالن کشتار، اطاق سرد)، تونل انجماد، سردخانه، تجهیزات تبدیل ضایعات، آماده سازی فرآورده ها و … بلافاصله پس از تحریم شدن قطر، مسئولان شرکت قطری «بلدنا» اقدام به واردات 14 هزار رأس گاو از نژاد هُلشتاین از آمریکا و آلمان کرده و تعدادی از گاوهای وارداتی به خاطر گرما و «اضطراب گرمایی» در قطر مُرده اند ولی بعداً با استقرار سیستم خنک سازی دامداری، تلفات دیگری اتفاق نیفتاده.

وی بیشترین جنینهای تولیدی را از نژاد گاو شیری جرزی و کمترین آن را نژاد لیموزین عنوان کرد. انواع نژاد گوسفند و بز ، انواع نژاد سگ ، انواع نژاد گربه ، انواع نژاد گاو و گوساله ، گاو هلشتاین و گاو های خارجی ، ، انواع نژاد اسب ایرانی و خارجی و مصری و بلژیکی ، اسب های پرشی ، سیلمی ، کرد ، و سایر اسب ها ، انواع زنبور و عسل ، و انواع خدمات مربوطه شامل دامپزشکی ، آموزش حیوانات ، و همچنین لوازم حیوانات را جستجو نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید