اسیدآمینه متیونین و نقش آن در جیره گاو هلشتاین

همچنین شرکت ما از مهندسین و متخصصینی بهره می برند که با دانشی که دارند توانسته اند سبک ترین سوله های گاوداری صنعتی را که مورد تایید سازمان نظام مهندسی است را طراحی کنند. استفاده از این نژاد هم برای سیستمهای گاوداری صنعتی و هم گاوداری های نیمه صنعتی و روستائی توصیه میشود چون مقاومت زیاد این نژاد توانائی اش را درمقایسه با سایر نژادها به اثبات رسانده است و هر کیلوگرم شیر آن ارزش بیشتری از میانگین شیر گاو هلشتاین با چربی کمتر دارد. کنترل و در نظر داشتن موارد پیشگیری می تواند از بروز مضرات این بیماری جلوگیری نماید.

این مورد می تواند از عوامل موثر در ناباروری گاو های شیری باشد که باید به فکر رفع آن بود. در ظاهر، میان کشتن گاو و شناختهشدن قاتل هیچ ارتباطی وجود ندارد، ولی ما جرا از این قرار بود که بنی اسراییل باید قسمتی از بدن یک گاو ذبح شده را به بدن مقتول بمالند تا مقتول زنده شود و قاتل خود را معرفی کند. مهدی ارباب ـ هر چند تذکر بنده شاید اینجا مورد نداشته باشد ولی در روزنامه اطلاعات دیدم که یک نکتهای بنام بنده تذکر داده و آن این است بنده اظهار کردهام خدا ذلیلش کند این کلمه از دهان بنده بیرون نیامده و چنین اظهاری نکردهام.

وجود کیست های تخمدانی در گاو سبب بروز مشکلات رحمی از جهت بروز تغییرات هورمونی و همچنین کشیدگی در رحم می شود. مردم استان های اصفهان و مناطق پیرامون آن در گذشته به پرورش این نژاد علاقه داشته اند و تولید محصولات دامی از گاو گلپایگانی دارای سابقه ای طولانی می باشد . از طرفی برخی موارد که اصیل نیستند ویژگی چند قلوزایی را ممکن است نداشته باشند. گاو هایی که به یک یا چند سرویس قبل از لقاح نیاز دارند، چند تلقیحی می گویند. به دنبال پروژههای اصلاح نژادی به وسیله متخصصان فرانسوی چند قلوزایی این نژاد بالاترین نرخ را در میان تمام نژادهای گوسفند دنیا از آنِ خود کرد.

همچنین پهنای بیش از ۳۵۰ سانتی­متری راهروی خوراک خوری بهبود زمان دراز کشیدن گاوها را به دنبال دارد. سکوهای یک تماشاخانه گاوبازی باید تقریباً کوتاه باشند تا تمام افراد حاضر لذت تماشای مراسم را دریافت کنند، افرادی که در سکوهای عقبی نشسته اند اکثراً مسابقه را بهتر از سایر گردهمایی هایی که میروند دنبال میکنند. از آنجایی که نوع بالغ آن قیمت بالایی دارد، به راحتی می توان از بره های این نژاد خریداری کرده و آنها را تا زمان آماده شدن برای تولید مثل پرورش دهید.

چرا که در غیر این صورت تنها می توانند از تولید شیر آن استفاده کنند و از نظر تولید مثلی عملا هیچ سودی از نگهداری دام دریافت نخواهند کرد. معینی از او دو شخصیّت ارائه میدهد: 1ـ شخصیّتی قوی که از مرزهای ایران به خوبی دفاع میکند و اجازة هرج و مرج را در داخل کشور نمیدهد. مناسب بودن ابعاد و بستر فری استال و پهنای مناسب راهروها نیز در مدت زمان دراز کشیدن نقش به سزایی دارند.

مدیریت کارآمد و محیط مناسب از عوامل ضروری در جهت سلامت و رفاه گاو شیری هستند. هستند. استفاده دائم و امکان بهره وری از این موجودات نیازمند توجه به بخش تولید مثل آنها می باشد. بیرون آمدن ترشحاتی به رنگ قرمز و قهوه ای در یک الی دو هفته پس از زایمان که ادامه دار نیز خواهد بود، عفونت متریت گفته می شود. بروز این مشکل سبب بروز اختلالاتی در زایش گاو حتی در زایمان های بعدی می شود. برای زمینهایئی که زیاد سخت نباشد می توان از خیش یک دمبی استفاده کرد و به یک راس خر یا مادیان بست و شخم زد (کریمی، سفر، ص ۲۰۴).

سقط جنین یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای تمامی دام های زنده رخ دهد. برای مثال در صورتی که در گاو سمینتال چنین اتفاقی رخ دهد، ضرر بزرگی به دامدار وارد می شود و در زایش های بعدی نیز گاو ماده دچار مشکل می شود، بنابراین باید اقدامات ویژه ای برای جلوگیری از بروز این مشکل در نظر داشت. این مشکل در گاو ها به نسبت سایر دام ها بیشتر رخ می دهد و جزو عوامل موثر در ناباروری گاو های شیری می باشد.

گاوآهن برگرداندار بر اساس نحوه عملیات (یک طرفه و دوطرفه بودن)، چگونگی اتصال به تراکتور (سوار، نیمه سوار و کشیدنی)، عرض خیش (30 تا 50 سانتیمتر) و همچنین تعداد خیش (1 تا 12 خیش) تقسیم می شود. در حقیقت بررسی رفتار استراحت نه تنها شاخصی برای شناسایی گاوهای بیمار است بلکه می­تواند به عنوان ابزاری برای پیش­بینی گاوهای در معرض خطر بیماری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین راه درمان و رفع این مشکلات نیز به صورت مختصر مورد بررسی قرار می گیرد. این بیماری به عدم توانایی بروز علائم فحلی گاو گفته می شود.

زمانی که دسترسی به استال محدود می­شود گاوها ترجیح می­دهند در راهروها دراز بکشند و این خود موجب القای استرس می­شود. در سمت مقابل کف لاستیکی در راهروی خوراک خوری موجب کاهش میانگین زمان دراز کشیدن شده است. مطالعات دیگر نشان می­دهد تراکم بیش از حد بهاربند تا ۱۱۵% تاثیری بر مدت زمان دراز کشیدن و نشخوار روزانه ندارد، در حالی که افزایش تراکم به بیش از ۱۳۰% منجر به کاهش زمان دراز کشیدن و کاهش زمان دریافت خوراک می­شود.از سویی میان زمان دراز کشیدن و تولید شیر رابطه­ی مستقیم وجود دارد.

همچنین اضافه کردن بافرها ممکن است به جیره های غذایی که مقدار کافی از فیبر ندارند مفید باشند. در صورت بروز چنین اتفاقی، خسارت زیادی به دامدار وارد می شود. خوراک کامل گاو شیری یکی از بهترین تغذیه برای دام است که فواید بی شماری برای او دارد و در بازار در انواع مختلفی در معرض فروش قرار می گیرد که این خوراک بسته به نوع مواد بکار رفته در آن دارای قیمت های مختلفی می باشد و بهترین کیفیت و نازلترین نرخ را می توان از این مرکز بدست آورد. از جمله سایر عوامل تاثیر گذار در ناباروری گاو های شیری می توان به آنستروس اشاره کرد.

با توجه به اینکه قیمت دام های سنگین همچون گاو نیز به نسبت سایر دام ها بیشتر می باشد و مسلما هزینه های نگهداری از آن نیز بیشتر می باشد، بنابراین زایش گوساله سالم در هر بار آبستنی بسیار مورد توجه دامداران می باشد. بنابراین تراکم بهاربند از طریق تاثیر بر مدت زمان دراز کشیدن ممکن است تولید شیر را متاثر سازد. باروری بسیار خوب، فصل تولیدمثل بسیار طولانی، خصایص مادری منحصربه فرد (خواه در نژاد خالص و خواه در آمیختههای رومانوف)، توان بالای حمایتی مادر از برههای تازه متولد شده و نیروی جسمی بسیار بالای برههای تازه متولد شده از ویژگیهای بسیار بارز نژاد رومانوف است.

در کستانتره مصرفی باید مقادیری چربی وجود داشته باشد .از مهم ترین مشخصه کاهش این مقدار در جیره مصرفی کم شدن انرژی گاوها ، پایین آمدن نرخ باروری و آبستنی ، کاهش میزان شیردهی روزانه ، کم شدن چربی شیر و افت وزن دام می شود که باید حتما به این نکته توجه داشت و با استفاده از مکمل های چربی این مشکل را بر طرف کرد .میران چربی مفید نیز حدود ۵ درصد می باشد . بیشتر گونه هایی که کشت می شوند بسیار آهسته رشد می کنند و برای بزرگ تر کردن گلدانشان نیاز به زمان زیادی است.

دیدگاهتان را بنویسید