از رود ارس تا مرز ایران و جمهوری آذربایجان

وجود مخازن سوخت تهدیدى براى این منطقه محسوب مى شود و چنانچه در منطقه ویژه اقتصادى در جلفا آتش سوزى رخ دهد تمام منطقه درمعرض خطر قرار مى گیرد و چنانچه مخازن سوخت به هر دلیلى دچار نشتى شوند به آب و خاک منطقه آسیب مى رساند و به دلیل نزدیک بودن به رودخانه ارس آلودگى آب این رودخانه را نیز در پى خواهد داشت. در مورد سد ارس، نیز این سد در سال ۱۳۴۹ در ۴۰ کیلومترى شمال غربى جلفا در محلى به نام قزل قشلاق بر روى رودخانه ارس احداث شده است.

روش پژوهش، تحلیلی توصیفی و نوع تحقیق بنیادی کاربردی است. سد از نوع خاکی میباشد. آن ها به طمع کامروایی از لذت ها و زیبایی های سد و دریاچه پشت آن، خود را به این جا رسانده اند. همه روزه به روی عموم باز است و با توجه به زیبایی چشمنوازش چیزهای زیادی برای عرضه دارد. البته گاهی کشمکشهای مذهبی هم با آن همراه شده و مسائلی ایجاد کرده که در تاریخ معاصر افغانستان فصل غمانگیزی را باز کرده است.

ماده واحده – معاهده راجع به آب رود هیرمند بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت افغانستان مشتمل بر یک مقدمه و دوازده ماده و دو پروتکلضمیمه که در تاریخ بیست و دوم اسفند ماه 1351 برابر سیزدهم مارس 1973 در کابل به امضاء رسیده است تصویب و اجازه مبادله اسناد تصویب آنداده میشود. به طورى که این اتفاق موجب پیدایش باتلاق در این منطقه شده است. سرهنگ درستی فرمانده هنگ مرزی پلدشت در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه، گفت: در پی مشاهد ه حضور صیادان غیر مجاز در منطقه ممنوعه رودخانه ارس، در حین گشت زنی مرزبانان پلدشت و کنترل نوار مرزی با دستگاههای الکترونیکی و اپتیکی، دستگیری این افراد در دستور کارمرزبانان قرار گرفت.

هیئت دولت در جلسه امروز خود با اختصاص اعتبار برای ساماندهی و کنترل سیلاب رودخانه مرزی ارس موافقت کرد. با تصویب هیئت دولت، مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایهای به وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقهای آذربایجان شرقی) بابت اجرای پروژه های پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی به منظور انجام مطالعات و اجرای عملیات ساماندهی رودخانه مرزی ارس برای کنترل سیلاب رودخانه مذکور اختصاص یافت. خبرگزاری میزان – بنا به اعلام پاگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، با تصویب هیئت وزیران، مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتبار تملک داراییهای سرمایهای به وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقهای آذربایجان شرقی) بابت اجرای پروژههای پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی به منظور انجام مطالعات و اجرای عملیات ساماندهی رودخانه مرزی ارس برای کنترل سیلاب رودخانه مذکور اختصاص یافت.

به گزارش پنجشنبه ایرنا، بیژن جهان پناه در جلسه مشکلات طرح آب های مرزی و شرکتهای تعاونی تولید روستایی منطقه آزاد ارس افزود: ز این رو سعی برآن است که به بررسی نقش و اهمیت آب و رودخانه های مرزی در تامین امنیت مناطق مرزی پرداخته شود. به گزارش ایرنا، رامین جمشیدی روز دوشنبه در این زمینه گفت: این سیستم پایش برخط شهریور ۱۳۹۴ نصب و راهاندازی شده بود که مدتی به دلیل بروز مشکلات سختافزاری غیرفعال شد اما با پیگیریهای مکرر از سازمان حفاظت محیط زیست، اعتبارات لازم جهت تهیه و خرید دستگاه جدید انجام گرفت.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت به ریاست آیتالله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور برگزار شد و در این جلسه اعضای دولت با اختصاص اعتبار برای ساماندهی و کنترل سیلاب رودخانه مرزی ارس موافقت کردند. یاسر رهبردین مدیرعامل شرکت آب منطقهای آذربایجان غربی در حاشیه بازدید از روند اجرایی عملیات طرح ساماندهی رودخانه ارس در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه، اظهار کرد: با ساماندهی رودخانه مرزی ارس، اجرای عملیات لایروبی و دایکگذاری، ۲۲ هکتار از حریم این رودخانه به خاک کشور بازگردانده شد.

دیشب جوان ۱۷ ساله در یکی از روستاهای شهرستان پلدشت برای شنا داخل رودخانه ارس میشود، ولی بدلیل آشنا نبودن به فن شنا در رود خانه غرق میشود. جوان ۱۷ ساله در رودخانه ارس بدلیل عدم آشنایی به فنون شنا غرق شد . به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، فیروز ندایی، معاون حفاظت و بهرهبرداری شرکت آب منطقهای استان اردبیل گفت: به دلیل کاهش بارش و وقوع خشکسالی شدید، از اول خرداد ماه امسال تاکنون میزان آورد رودخانه ارس و آب ورودی به شبکه آبیاری و زهکشی مغان در مقایسه با سال گذشته ۴۰درصد و در مقایسه با بلند مدت ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، ناری رئیس اداره محیط زیست شهرستان جلفا با اشاره به دستگیری چند نفر صیاد غیرمجاز در رودخانه ارس، گفت: از این صیادان تعدای قلاب و چهار رشته تور ماهیگیری کشف شده که به صورت غیرمجاز و حرفهای اقدام به صید انواع ماهیان در این رودخانه کرده بودند. رییس اداره شیلات پلدشت اضافه کرد: ازشروع فصل صید تاکنون یک هزار و ۵۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی که شامل ۱۴ گونه بوده، از دریاچه پشت سدارس توسط ۲ تعاونی صید شده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان جلفا با هشدار به شکارچیان و صیادان متخلف از اهالی شهرستان خواست تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی اعم از شکار و صید و تخریب مراتب را به این اداره اطلاع دهند. وی افزود: متاسفانه فعالیت برخی افراد سودجو و خارج از فعالیت تعاونی با صید غیرمجاز معیشت صیادان را در خطر انداخته است. در حال حاضر، مشکلات ناشى از آلودگى هاى وارده از کشورهاى واقع در حوزه رودخانه از مهمترین چالش هاى موجود در رودخانه ارس است که اخیراً در قالب یک پروژه چهارجانبه (ایران – آذربایجان – ارمنستان – گرجستان) با مشارکت لازم، در حال مطالعه و کنترل است.

خوشبختانه قرارداد و پروتکل هاى موجودبا شوروى سابق مبناى همکارى و تعامل با کشورهاى آذربایجان و ارمنستان است و اصولاً بهره بردارى مشترک از رودخانه ارس عامل همکارى و بهبود روابط دوجانبه با این کشورها بوده است. در سالیان گذشته و در چارچوب موافقتنامه سال ۱۹۶۳ ایران و اتحاد جماهیر شوروى با احداث تأسیسات در حال بهره بردارى سد ارس و میل و مغان در مرز مشترک جمهورى اسلامى ایران با جمهورى آذربایجان و با تنظیم ۱/۸ میلیارد متر مکعب از آب این رودخانه، در سال حدود ۱۵۰ هزار هکتار از اراضى آبیارى و ۴۴ مگاوات نیز برق تولید مى شود.

رضا اردکانیان روز دوشنبه بعد از مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سدهای ارس و میل مغان در جلفا، در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در دیدار با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان تفاهم نامههای منعقد شده بین ایران و جمهوری آذربایجان بررسی و بر انجام موضوعات مهم تاکید شد. وی با تاکید بر نقش مهم کشاورزان در تامین امنیت غذایی افزود: ایجاد زیر ساخت، تسهیل گری برای انجام امورات بخش کشاورزی توسط سازمان جهادکشاورزی، مدیریت شهرستانها، مراکز خدماتی و ادارات تابعه سازمان جهاد کشاورزی استان ها همگام با کشاورزان در راستای تامین امنیت غذایی انجام می شود.

به گزارش ایرنا، دریاچه پشت سد ارس و خود این رودخانه مرزی در امتداد مرزهای شمالغرب کشور با جمهوری خودمختار نخجوان یکی از مهمترین منابع آبی استان در تولید انواع آبزیان و بالاخص یکی از آبزیان شاخص شمال غرب کشور یعنی شاه میگوی دراز آب های شیرین است که این روزها حیات این جانداران بر اثر برداشت های بی رویه روبه افول گذاشته است. به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، با تصویب هیأت وزیران، مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایهای به وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقهای آذربایجان شرقی) بابت اجرای پروژه های پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی به منظور انجام مطالعات و اجرای عملیات ساماندهی رودخانه مرزی ارس برای کنترل سیلاب رودخانه مذکور اختصاص یافت.

بنابر این گزارش، احمد قندهاری، ریاست حوضه آبریز رودخانه ارس را برعهده دارد و حمید حسنی به عنوان معاون حفاظت، بهرهبرداری و امور اجتماعی، غلامرضا فرهومند به عنوان معاون مطالعات پایه و تخصیص و امید زارعیمنش به عنوان معاون مهندسی و تامین منابع مالی این حوضه معرفی شدهاند. معاون آب و آبفای وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در حکمی حمید حسنی را به عنوان معاون حفاظت، بهرهبرداری و امور اجتماعی حوضه آبریز رودخانه ارس منصوب کرد.

به گزارش برنا، هیات وزیران در جلسه مورخ ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، با اختصاص مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتبار تملک داراییهای سرمایهای به وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقهای آذربایجان شرقی) بابت اجرای پروژههای پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی به منظور انجام مطالعات و اجرای عملیات ساماندهی رودخانه مرزی ارس برای کنترل سیلاب رودخانه مذکور موافقت کرد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری ایسکانیوز، با تصویب هیأت وزیران، مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایهای به وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقهای آذربایجان شرقی) بابت اجرای پروژه های پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی به منظور انجام مطالعات و اجرای عملیات ساماندهی رودخانه مرزی ارس برای کنترل سیلاب رودخانه مذکور اختصاص یافت.

به گزارش مشرق، رودخانه مرزی ارس پرآب ترین و طولانیترین رودخانه خروشان شمالی ایران است که از غرب شهرستان مرزی جلفا در استان آذربایجان شرقی تا اصلاندوز مغان در استان اردبیل در طول نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، جمهوری خودمختار نخجوان و کشور ارمنستان جریان دارد. نتایج نشان می دهد که مؤلفه های اصلی در شش دسته عمده تقسیم شدند که به طور کلی 60 درصد مؤلفه های مؤثر بر امنیت ناحیه مرزی رود ارس را شناسایی و تبیین می کنند: مؤلفه نظامی انتظامی(600/12)؛ مؤلفه جغرافیایی(068/24)؛ مؤلفه نهادی مدیریتی و زیست محیطی(059/35)؛ مؤلفه ژئوکالچری(085/44)؛ مؤلفه ژئواکونومیکی(522/52)؛ و مؤلفه ژئوپلیتیکی(338/60).

دیدگاهتان را بنویسید